Освобождаване от касата - какъв е лимитът на оборота?

Уебсайт

Предприемачите, които продават на физически лица и земеделските стопани с фиксирана ставка, са длъжни да използват касови апарати. Това обаче не означава, че трябва да използвате пари в брой от първия ден. Законът за ДДС предвижда лимит, който при превишаване може да доведе до такова задължение. Ако определен доход не е надвишен, имате право на освобождаване от касата.

Кога е освобождаването от касата?

Съгласно чл. 111 от ЗДДС данъкоплатците, продаващи на физически лица, които не извършват стопанска дейност, и земеделски стопани с фиксирана ставка са длъжни да водят отчет за оборота и дължимите данъци с помощта на касови апарати.

Подробни разпоредби за касовите апарати към момента са включени в Наредбата на министъра на финансите от 28 декември 2018 г. за освобождаване от задължението за водене на отчетност с помощта на касови апарати. Лимитът на оборота, който дава право на освобождаване от записване с използване на касов апарат за тези, които продължават и започват своята дейност, е 20 000 PLN годишно. Както виждате, той е малък, което означава, че много субекти, които дори понякога продават на физически лица, може да се наложи да използват касови апарати, т.е. да закупят касов апарат и да записват продажби с него, всички предприемачи с месечен оборот от около 1667 злоти.

Данъкоплатецът губи правото да бъде освободен от записване след 2 месеца след месеца, през който е превишил приложимия лимит за оборот в размер на 20 000 PLN. Това се отнася както за продължаващи, така и за започващи данъкоплатци през данъчната година.

Все пак, имайте предвид, че някои дейности изискват регистрация с касов апарат независимо от лимита. Те са изброени в § 4 от гореспоменатия регламент.

Важно е, че според наредбата, когато става въпрос за освобождаване от касов апарат, всички дейности, изброени в приложението към наредбата, се освобождават от задължението за регистриране в дадена данъчна година, не по-късно от 31 декември 2021 г.

Освобождаване от касата при продажба извън територията на Република Полша

Срокът продажба - в съответствие със съдържанието на чл. 2 т. 22 от ЗДДС - следва да се разбира платената доставка на стоки и платеното предоставяне на услуги на територията на страната, износа на стоки и вътреобщностната доставка на стоки.

Следователно услугите, предоставяни извън територията на Република Полша, не са включени в лимита. Такава позиция е потвърдена в индивидуалното определение от 10 ноември 2015 г. от директора на Данъчната камара в Катовице, изх. IBPP3 ​​/ 4512-610 / 15 / SR, което показва, че:

(...) когато мястото на предоставяне на услуги е територията на ЕС или трета държава, Заявителят няма да бъде задължен да води документация за тази продажба, тъй като няма да предоставя платени услуги на територията на страната, и поради което няма да извърши продажбата по чл. 2 т. 22 от закона. Задължението за регистриране на продажби на физически лица, които не извършват стопанска дейност, и на земеделски стопани с фиксирана ставка с използване на касов апарат се отнася само за предоставяните услуги, за които мястото на предоставяне (данъчно облагане) е територията на страната (. ..).

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Освобождаване от касата при сезонни дейности

Предприемачите, извършващи сезонни дейности, които го спират след края на сезона, имат проблем дали лимитът на касата се дължи изцяло или трябва да се изчисли пропорционално след спиране на дейността.

Временното прекратяване на дейности, облагаеми с данък върху стоки и услуги в резултат на спиране на дейност от физическо лице, и след това възобновяване на извършването им (през следващия сезон), независимо дали са от същия профил или различни, води до това, че ние работят с един и същ данъкоплатец, използвайки същия данъчен идентификационен номер (NIP). Възобновяването на дейност след прекъсване от няколко месеца по смисъла на отделни разпоредби не засяга съществуването на физическо лице като данъкоплатец на данък върху добавената стойност. Прекратяването на правното и данъчното съществуване в областта на данъка върху стоките и услугите води до промяна в правната форма на бизнеса, напр. облагаеми дейности за определен период от време.

Следователно, за да се установи правото на ползване на освобождаването след възобновяване на задължението за водене на отчетност чрез касов апарат, се предоставя целия размер на лимита от 20 000 PLN, който не намалява пропорционално на периода на провеждане. бизнес активност.

Такава позиция беше потвърдена от директора на Данъчната камара в Бидгошч в писмото ITPP1 / 443-210 / 13 / TS от 29 май 2013 г., което гласи:

(...) за учредяване на правото на ползване през 2013г.от освобождаването от задължението за водене на отчетност с помощта на касов апарат, имате право на целия лимит от 20 000 PLN, който не намалява пропорционално на периода на извършване на стопанска дейност през месеците юли-август 2012г.

При възобновяване на стопанска дейност през юли 2013 г. трябва да се считате, както е обяснено по-горе, за данъкоплатец на данък върху добавената стойност, който продължава текущата продажба, а не започва нова дейност (...).

Възможно ли е освобождаването от касата за повторна експлоатация?

Предприемачите, които отварят отново бизнес, в който преди са използвали касови апарати, имат проблем да определят дали са длъжни да инсталират касов апарат от началото на стопанската си дейност. Възобновяването на дейност след прекъсване, причинено от ликвидация на предишната дейност, не засяга съществуването на физическо лице като данъкоплатец на данък върху добавената стойност. Следователно съгласно разпоредбите на ЗДДС той не е данъкоплатец, който започва извършването на облагаеми дейности по чл. 113 параграф. 9 от ЗДДС.

Поради това следва да се посочи, че по смисъла на разпоредбите на ЗДДС при възобновяване на стопанска дейност в непроменена правна форма (като физическо лице), имаме работа с лице, което продължава стопанска дейност, а не започва стопанска дейност.

Така от датата на започване на "нова" дейност предприемачът е длъжен да използва касовия апарат. Тази позиция се потвърждава и от данъчните власти, пример за което може да бъде индивидуалното тълкуване на директора на Данъчната камара в Познан, изх. ILPP2 / 4512-1-903 / 15-2 / AKr, от 11 февруари 2016 г., където можем да прочетем:

(...) преустановяване на извършването на дейности, подлежащи на облагане с данък върху стоки и услуги в резултат на ликвидация на дейности от физическо лице, и след това възобновяване на извършването им, независимо дали са от същия профил или различни, означава, че ние сме работа с един и същ данъкоплатец, използващ същия данъчен идентификационен номер (NIP). Възобновяването на дейност по смисъла на отделни разпоредби не засяга съществуването на физическо лице като данъкоплатец на данък върху добавената стойност.

(...) Предвид описанието на случая и посочените законови разпоредби, при положение, при което данъкоплатецът е бил длъжен да отчита продажбите с помощта на касов апарат, субективното освобождаване губи действието си. Освен това следва да се подчертае, че в разглежданата ситуация е важно жалбоподателят да е бил задължен да отчита продажбите с помощта на касов апарат. (...)