Разрешение за работа – трябва ли да има чужденец?

Обслужване

Чужденецът, който иска да работи в Полша, несъмнено трябва да остане законно в страната, но не винаги е необходимо да има разрешение за работа. Някои професионални групи могат да работят в Полша, без да го получат. Разпоредбите, определящи ситуациите, в които чужденецът трябва да има разрешение за работа, са разпръснати в няколко правни акта, което не благоприятства прозрачността на ситуацията. Несъмнено, опростяването на нормативната уредба в това отношение и обхващането с един правен акт на всички случаи, в които се изисква или не се изисква разрешение за работа, би улеснило наемането на работа на чужденци, а и на самите заинтересовани, и по този начин би имало сложна ситуация поради езика бариера, те не биха се изгубили в лабиринта от сложни регулации, биха могли по-добре да познават и разбират своите права и задължения.

Коя група чужденци могат да работят в Полша без разрешение за работа? Ще намерите отговора на този въпрос в тази статия.

Какво е разрешително за работа?

Разрешението за работа е документ, който дава право на чужденец да работи легално в Полша, при условие че има виза или разрешение за временно пребиваване, което им позволява да работят в Полша.

За повече информация относно легалната работа, извършвана от чужденец, за която се изисква разрешение за работа, вижте следващата статия.

Кой не се нуждае от разрешение за работа?

На 1 май 2016 г. влезе в сила нов закон за чужденците, който има за цел да улесни тяхното наемане на работа в Полша, тоест да осигури ясна и единствена процедура за наемане на чужденци, така че заинтересованите страни да могат да се позовават само на един правен акт. За съжаление, въпреки уверенията на политиците, Законът за насърчаване на заетостта и институциите на пазара на труда от 20 април 2004 г. все още е в сила и работодателите трябва да се позовават на него и да го използват. Разбира се, не бива да се забравя и че случаите, в които чужденците могат да работят без разрешение, са посочени и в подзаконовата уредба на министъра на труда и социалната политика.

Съгласно чл. 87 сек. 1 от гореспоменатия закон, чужденецът има право да работи на територията на Полша - и не е необходимо да има разрешение за работа - ако:

  • има статут на бежанец, предоставен им в Полша;

  • получи субсидиарна закрила в Полша;

  • има разрешение за постоянно пребиваване;

  • има разрешение за дългосрочно пребиваване в ЕС, издадено в Полша или, при изключителни обстоятелства, издадено от друга държава-членка на ЕС;

  • има разрешение за толериран престой в Полша;

  • обезщетения от временна закрила в Полша;

  • ползи от хуманитарна закрила в Полша;

  • е гражданин на държава-членка на ЕС или страна от ЕИП или страна, която не принадлежи към ЕИП, чиито граждани могат да се ползват със свободното движение на хора въз основа на споразумение, сключено от тази страна с Европейската общност и нейните държави-членки или членовете на неговото семейство;

  • е жертва на трафик на хора, ако отговаря на определени условия;

  • има разрешение за временно пребиваване в Полша, издадено във връзка със сключване на брак с полски гражданин или чужденец със статут на бежанец, субсидиарна закрила, разрешение за постоянно пребиваване или разрешение за дългосрочно пребиваване в ЕС, толериран престой или временна закрила, предоставена му в Полша ;

  • в резултат на житейска ситуация – като например смъртта на съпруга на гражданин на ЕС или развод с гражданин на ЕС – той е запазил правото си да остане въз основа на разрешение за временно пребиваване в Полша;

  • подал навреме пълно заявление за удължаване на разрешението за временно пребиваване, ако е имал право да работи без разрешение непосредствено преди подаване на заявлението;

  • притежава валидна карта на поляк, т.е. документ, потвърждаващ принадлежността на чужденеца към полската нация. Това обаче не означава предоставяне на полско гражданство на чужденец, предоставяне на право на временно или постоянно пребиваване в Полша или право на преминаване на полските граници без виза;

  • провежда обучения, участва в професионални стажове, изпълнява функция по програми, изпълнявани като част от дейности на ЕС или други програми за международна помощ;

  • е учител по чужд език, работещ в детски градини, училища, институции, центрове, учебни заведения или колежи;

  • работи до 30 дни в една календарна година като учен или художник;

  • е редовен студент в Полша, учи в Полша на базата на виза;

  • е редовен студент в Полша, учи в Полша и пребиваващ в Полша въз основа на разрешение за временно пребиваване, издадено за обучение за целия период на валидност на разрешението за пребиваване;

  • е завършил полски гимназии, редовно обучение в университет или редовна докторантура в полски университети и научно-изследователски институти;

  • има правомощия по силата на Споразумението за асоцииране между Европейската икономическа общност и Турция;

  • принадлежи към други групи, т.е. учители по чужди езици, делегирани за работа в културни институции, военнослужещи, редовни кореспонденти на средствата за масова информация, спортисти, духовници.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Разрешение за работа също не се изисква в случай на чужденци, делегирани на територията на Полша от чуждестранен работодател (докато те запазят постоянното си пребиваване в чужбина) за период не по-дълъг от 3 месеца, за да:

  • извършва монтаж, поддръжка или ремонт на доставени устройства, конструкции, машини или друго оборудване, ако чуждестранният работодател е техен производител;

  • събиране на поръчаните устройства, машини, конструкции или друго оборудване, произведени от полския предприемач;

  • обучение на служители на полския работодател, който е получател на устройства, конструкции, машини или друго оборудване в обхвата на неговата експлоатация или използване;

  • монтаж и демонтаж на изложбени щандове, грижа за тях, ако изложителят е чужд работодател, който ги делегира за тази цел.

Разрешение за работа също не се изисква за чужденци от Армения, Беларус, Русия, Украйна, Грузия и Молдова. Тези граждани могат да работят в Полша без разрешение до 6 месеца в рамките на следващите 12 месеца. Процедурата за тяхното наемане обаче изисква да бъдат изпълнени определени условия. Трудовите договори на чужденец от тези страни трябва да са в писмена форма, като преди започване на работа работодателят трябва да уведоми местната служба по труда за намерението да повери работата на такова лице. Преди полски работодател да повери конкретна работа на чужденец от тези страни, той трябва да изпълни т.нар. тест на местния пазар на труда. На практика той трябва да публикува оферта за работа в местния ПУП за позицията, която - ако няма кандидати - ще я повери на чужденеца.

Заслужава да се отбележи, че съгласно цитирания по-горе чл. 87 сек. 1 от Закона за насърчаване на заетостта и институциите на пазара на труда, граждани на всички страни от Европейския съюз, Европейското икономическо пространство (освен страните от ЕС, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия) и Швейцария могат да извършват работа в Полша без разрешение.

Списъкът по-горе представя основните правила, свързани с правото на работа без разрешение и освобождаването от задължението за разрешение за работа на определени категории и групи чужденци.

За да получите изчерпателна информация, моля, свържете се с компетентната войводска служба, където служителите ще обяснят подробно и ще помогнат в случай на съмнение.

Несъмнено не е лесно да си работещ чужденец в Полша - въпреки съществуването на регулации, позволяващи на определени групи чужденци да извършват работа, без да е необходимо да получат разрешение за работа, все още има много противоречиви проблеми, които не винаги са резултат от правна бъркотия . Все още чужденците в Полша са изправени пред психични проблеми, произтичащи от чувство на страх и липса на подходящи социални познания.