Прилагане на авторски разходи в дейността на архитект – възможно ли е?

Уебсайт

Прилагането на 50% от данъчно признатите разходи е привилегия за авторите и изпълнителите, когато се занимават със собствени авторски права. Много архитекти, управляващи бизнес, се питат дали могат да се възползват от увеличените данъчни приспадащи разходи поради прехвърлянето на авторски права върху произведенията, които са създали. В тази статия обясняваме прилагането на разходите за авторски права към дейността на архитект!

Собствени авторски права

Правото на прилагане на фиксирани данъчно признати разходи в размер на 50% се дължат на автори поради използване на авторски права, артисти на изпълнители поради използване на сродни права или от разпореждане с тези права от тях. Регулирането на имуществените авторски права дава възможност на автора да сключва договори, насочени към прехвърляне на авторски права. По този начин създателят прехвърля на купувача икономическите авторски права върху създаденото от него произведение.

чл.1 сек. 1 от Закона за авторското право и сродните му права
„Предмет на авторското право е всяка проява на творческа дейност от индивидуален характер, установена под каквато и да е форма, независимо от стойност, цел и начин на изразяване (творба)“.

Следните произведения могат да бъдат обект на авторско право:

  • изразени с думи, математически символи, графични знаци (литературни, публицистични, научни, картографски и компютърни програми);
  • пластмаса;
  • фотографски;
  • Изработка на цигулка;
  • Индустриален дизайн;
  • архитектурно, архитектурно и градоустройство и градоустройство;
  • музикални и словесно-музикални;
  • сценична, сценична и музикална, хореографска и пантомима;
  • аудиовизуални (включително филми).

Струва си да се знае, че субектът, упълномощен да решава дали дадено произведение може да бъде класифицирано като ползващо се с авторски или сродни права, е Министерството на културата и националното наследство, което не може да бъде решено от данъчните власти.

Може ли архитект да приложи 50% данъчно приспаднати разходи?

От 2018 г. бяха въведени промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица и Закона за корпоративното подоходно облагане, които, според обосновката на проекта, бяха насочени към организиране и добавяне на нови области, за които данъкоплатците могат да използват 50% от данъчно признатите разходи приходи.

Съгласно изменения тогава чл. 22 сек. 9б от ЗДДФЛ, сред професиите, които имат право да ползват 50% от данъчно признатите разходи са, наред с другото, архитекти. Разпоредбата за фиксирани данъчно приспаднати разходи в размер на 50% се отнася за приходи, получени от „творческа дейност в областта на архитектурата, интериорния дизайн, ландшафтната архитектура, строителното инженерство, градоустройството, литературата, изобразителното изкуство, индустриалния дизайн, музиката , фотография, аудио творчество. и аудиовизуални, компютърни програми, компютърни игри, театър, дизайн на костюми, сценография, режисура, хореография, художествено изработване на цигулка, народно творчество и журналистика."

Заедно с промените, въведени в наредбите, се увеличиха и разходите за авторски права, а именно те могат да се прилагат до сумата от 85 528 злоти, а не както досега - 42 764 злоти.

Прилагане на разходите за авторско право в дейността на архитект

Много съмнения относно възможността за прилагане на 50% фиксирани данъчни приспадащи разходи възникват сред архитектите, които управляват собствен бизнес. За съжаление нормативната уредба в тази област е структурирана по начин, който не дава еднозначен отговор на този въпрос. Освен това данъчните органи през последните години представиха взаимно изключващи се позиции по този въпрос, а именно:

  1. Архитект, управляващ бизнес, е длъжен да урежда договори с прехвърляне на авторски права като част от неселскостопанска бизнес дейност.
  2. Споразуменията с прехвърляне на авторските права на архитекта се класифицират като доходи от права на собственост.

При отчитане на гореспоменатите приходи като приходи от стопанска дейност следва да се прилагат общите правила за сетълмент, поради което е възможно те да бъдат намалени с действителни разходи, като например закупуване на софтуер, хардуер, наем на офис, и др. форма на сетълмент, т.е. при общи условия по данъчната скала или с плосък данък.

Възползвайки се от привилегията да използваме 50% от данъчно признатите разходи за създатели, полученият доход се намалява с фиксираните разходи в размер на 50% от получените доходи и така получаваме облагаем доход.

Отчитане на приходите от авторски права като част от стопанска дейност

Според първата позиция на данъчните, в случай че дадено произведение е свързано с извършваната стопанска дейност, приходите, получени от авторски права върху него, следва да се квалифицират от архитекта като доходи от неземеделска стопанска дейност. Обосновката зад тази позиция е фактът, че архитект, управляващ бизнес, го прави с цел печалба и следователно създаването на произведение и прехвърлянето на права върху него трябва да се разглеждат в тези категории. Тогава няма значение, че самото прехвърляне на имуществени права, свързани с работата на купувача, отговаря на условията за признаване на доходи за доходи от права на собственост, ние уреждаме целия размер на вземанията за извършената работа като приход от дейността.

Ако услугите, предоставяни от предприемача по договор за конкретна конкретна работа, са от същото естество като тези, извършвани като част от дейността, приходите от такъв договор обикновено се класифицират като доходи от неселскостопанска стопанска дейност.

Съгласно чл. 22 сек. 12 от ЗДДФЛ се изключва използването на 50% от разходите за авторски и сродни права спрямо приходите, генерирани от стопанската дейност. Това означава, че предприемачът може да прилага фиксираните разходи от 50% само ако получава доходи от авторски права извън своя бизнес.

Доходите на автора като доход от стопанска дейност – индивидуална интерпретация

Потвърждение на горната позиция, т.е., че приходите от договора с прехвърляне на авторски права следва да се квалифицират като приходи от неземеделска стопанска дейност, може да се намери в индивидуалното тълкуване от 30 май 2012 г. (ITPB1 / 415-276 / 12 / MR) издадена от директора на Данъчната камара в Бидгошч.

Въпросът на жалбоподателя се отнася до възможността за отчитане на приходите, получени от продажбата на всички авторски права върху програми, създадени от жалбоподателя, като приходи от права на собственост. Интерпретацията се отнася до програмната дейност, но нейната същност е прехвърляне на авторски права, така че може да се приложи и към архитектурна дейност, в която се занимаваме с прехвърляне на авторски права.

В бъдещото събитие, представено в приложението, дейността, свързана със софтуер, носи характеристиките на неземеделска икономическа дейност в светлината на гореспоменатата законова дефиниция, отговаряща на всички нейни условия. Жалбоподателят, наред с други създава нови подпрограми несъмнено от свое име и за своя сметка, непрекъснато (повтарящо се и постоянно). Също така отговаря на критерия за организиране в рамките на законово дефиниран субект, участващ в бизнес транзакции. Не е без значение, че посочените в приложението подпрограми (изходни кодове) ще бъдат произведени като част от бизнес дейността като неин ефект, продукт.

От друга страна, в него могат да се използват собствени авторски права върху тези подпрограми (изходни кодове), включени в собствеността на предприемача, тъй като заедно с други компоненти на предприятието обслужват осъществяването на конкретни икономически дейности.

По този начин видът дейност на заявителя под формата на дейности, включващи, inter alia, относно създаването на програми (изходни кодове) трябва да се класифицира като неселскостопанска икономическа дейност”.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Квалификация на договори с прехвърляне на авторски права към доходи от права на собственост

Втората позиция, представена от данъчните власти, е квалифицирането на приходите от авторски права, получени от предприемачи, като приходи от права на собственост. Според тази позиция приходите, получени от договор с прехвърляне на авторски права, следва да се отчитат като идващи от източника „приходи от права на собственост“. Тогава няма значение дали дадена дейност е свързана с неселскостопанска дейност или не.

Горната позиция, т.е. възможността за класифициране на приходи от договор с прехвърляне на авторски права към приходи от имуществени права, е потвърдена, inter alia, в индивидуалното определение от 7 май 2013 г. (№ IBPBI / 1 / 415-175 / 13 / BK), издадено от директора на Данъчната камара в Катовице.

На 5 март 2014 г., поради несъответствията в позициите, представени от данъчните власти по отношение на приходите от авторски права, министърът на финансите издаде комюнике, в което обяснява, че физически лица, извършващи бизнес, които получават приходи, напр. от прехвърляне на авторски права върху произведения създадени или придобити като част от тази дейност, те следва да го отчитат като доход от неземеделска икономическа дейност. Този вид доход не може да се квалифицира като доход от права на собственост.

Обобщавайки, можем да кажем, че не е лесно да се реши дали приходите на автора, спечелени от архитект, трябва да се отчитат като приходи от стопанска дейност или да се класифицират като приходи от права на собственост. Прилагането на 50% фиксирани данъчно признати разходи от предприемач, управляващ бизнес в областта на архитектурата, може да бъде оспорено от данъчния орган при евентуална проверка, особено като се има предвид съобщението на министъра на финансите . Все пак трябва да помним за възможността да подадете искане за индивидуално данъчно тълкуване, в което да обосновете правилно позицията си. Ако предприемачът не подаде заявление за издаване на такова тълкуване във връзка с неговия конкретен случай, по-безопасно ще бъде приходите на архитекта да се считат за корпоративен приход.