Закупена техника за времетраене на дистанционна работа - населено място на фирмата и служителя

Обслужване На Услуги

Поради ограниченията, въведени по време на пандемията на коронавирус, някои от служителите ми преминаха на дистанционна работа. За да могат да изпълняват на високо ниво поверените им задължения, закупих оборудване – лаптопи и професионални офис столове, както и служебни телефони за връзка с клиенти. Обмислям и изплащане на допълнителни еквиваленти за компенсиране на служителите за разходите за използвана електроенергия. Може ли закупеното оборудване за продължителността на дистанционната работа за служител да бъде включено в разходите и получаването на оборудване и допълнителен еквивалент генерира ли приходи за моите служители?

Елизабет, Глоуно

 

Наред с продължителния период на ограничения, въведени като част от борбата с пандемията от COVID-19, много предприемачи са принудени да реорганизират начина на своята бизнес дейност. Независимо дали закупеното оборудване ще се използва от служители вкъщи или в офиса, за да бъде признато за данъчен разход, то трябва да отговаря на основното условие да е свързано с бизнеса.

Кога разходът е данъчен разход?

Съгласно чл. 22 сек.1 от ЗДДФЛ данъчно признати разходи са разходи, направени с цел получаване на доход, запазване или осигуряване на източника на дохода. Освен това този разход не може да бъде включен в каталога на разходите, строго изключени от данъчните разходи, който е включен в чл. 23 от закона. Освен това разходите може да не са разход от частен характер за предприемача.

Законодателят не постави правото на включване на разходите в данъчни разходи в зависимост от мястото на използване на оборудването, което е седалището на дружеството. Разнообразните специфики на индустриите изискват в много случаи работа извън техните помещения. Оборудването, закупено по време на дистанционна работа за служител, може да бъде включено в данъчните разходи, ако се използва като част от стопанската дейност, тоест за получаване на доходи.

Оборудване, закупено за време на дистанционна работа за служител и доходи

Съгласно чл. 10 сек. 1 т. 1 от ЗДДФЛ източник на доходи е служебното правоотношение, трудовото правоотношение, включително и кооперативното трудово правоотношение. Приходите от тези източници обаче са:

  • всички видове плащания в брой;

  • паричната стойност на обезщетенията в натура или техните еквиваленти

- независимо от източника на финансиране на тези плащания и обезщетения. По-специално, това са:

  • основни заплати;

  • заплащане за извънреден труд;

  • различни видове добавки, награди, еквиваленти за неизползван отпуск;

  • парични обезщетения, изплащани за служителя;

  • стойността на други безвъзмездни или частично възнаградени обезщетения.

Следователно може да се твърди, че закупеното оборудване за време на дистанционна работа за служителя генерира доход от негова страна, особено ако работодателят предоставя на служителя безвъзмездно работните инструменти.

Трябва обаче да се има предвид, че оборудването, предоставено на служителя по време на дистанционна работа, все още е собственост на предприемача и е само инструмент за извършване на работа, който работодателят е длъжен да предостави. Освен това работодателят може да наложи на служителя дистанционна работа и следователно не може да го остави без необходимите инструменти за извършването й. Следователно закупеното оборудване за времетраенето на дистанционната работа, предоставено на служителя, не генерира доход от негова страна.

Чл.3 сек. 1 от Закона от 2 март 2020 г. за специалните решения, свързани с превенцията, превенцията и борбата с COVID-19, други инфекциозни заболявания и спешни случаи, причинени от тях:
През периода на епидемична заплаха или епидемично състояние, обявено поради COVID-19, и в рамките на 3 месеца след отмяната им, с цел противодействие на COVID-19, работодателят може да възложи на работника или служителя да изпълнява за определен период от време работа. посочено в трудовия договор, с изключение на мястото на постоянното му изпълнение (дистанционна работа)”.

Дистанционна работа може да бъде възложена на служител само ако той или тя има съответните умения и технически и местни възможности за този вид работа. Горната позиция се потвърждава и от индивидуалното тълкуване на директора на Националната данъчна информация от 3 декември 2020 г., изх. 0113-KDIPT2-3.4011.725.2020.2.KS, в който четем:

В случай на дистанционна работна поръчка, на основание горепосоченото разпоредби на Закона от 2 март 2020 г., във връзка с уредбата, произтичаща от чл. 3, т. 4 от този закон, съгласно която работодателят е длъжен да осигури на работника или служителя инструменти и материали, необходими за дистанционна работа - от страна на работника или служителя по ЗДДФЛ няма да се генерират доходи по тази сметка. . Важно е, че начинът на предоставяне на инструменти и материали е без значение, т.е. дали става в натура или чрез изплащане на обезщетения за използване на собствените материали и инструменти на служителя.". Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Възстановяване на разходи, направени във връзка с дистанционна работа и доходите на служителя

Съгласно чл. 3 сек. 5 от Закона от 2 март 2020 г. за специални решения, свързани с превенцията, противодействието и борбата с COVID-19, други инфекциозни заболявания и спешни случаи, причинени от тях, служителят може да използва инструменти или материали, които не принадлежат на предприемача, за извършване на дистанционна работа.

За да е възможно това, трябва да бъдат изпълнени следните условия както за уважение, така и за защита:

  • конфиденциална информация;

  • други защитени от закона тайни, включително бизнес тайни;

  • лични данни;

  • информация, чието разкриване може да навреди на работодателя.

Ако работодателят реши да плати на служителите равностойна компенсация за използването на собственото им оборудване като част от извършената работа или еквивалент за покриване на разходите за електроенергия, няма да има облагаем доход за служителя. Такава позиция е потвърдена от директора на Националната данъчна информация в индивидуалното тълкуване от 15 декември 2020 г. изх. 0115-KDIT2.4011.739.2020.1.RS, в който четем, че:

(...) необходимите инструменти и материали за извършване на дистанционна работа и логистична подкрепа за дистанционна работа се предоставят от работодателя. В същото време тази разпоредба оставя на работодателя свобода как да предостави на дистанционно работещия служител необходимите инструменти и материали за извършване на тази работа. Следователно тази гаранция може да бъде от материален характер, чрез оборудване на работното място с инструменти и материали, както и изплащане на обезщетения за използването на собствените материали и инструменти на служителя.

Независимо от формата на предоставяне от работодателя на инструментите и материалите, необходими на работника или служителя за извършване на дистанционна работа, съгласно разпоредбите на ЗДДФЛ, обезщетенията, получени от работника или служителя, не представляват негов доход по смисъла на този закон. Подобно на еквивалента, платен за повишена консумация на електроенергия или вода, което е естествена последица от работата у дома”.

В обобщение, закупеното оборудване за време на дистанционната работа на служителите, както и платените еквиваленти за възстановяване на разходи, например консумирана електроенергия, са пряко свързани с извършваната дейност, поради което могат да се третират като данъчно признати разходи. Нещо повече, имаме право да приспаднем ДДС от разходите за закупено оборудване, ако имате фактура за закупуването им и се използва като част от облагаема дейност, тъй като това оборудване се третира като оборудване за работното място на служителя.