Покупка на земя за строителни цели и данъчно признати разходи

Уебсайт

Инвестиционната дейност в областта на строителството е една от много често срещаните области на бизнес дейност на предприемачите. Данъкоплатците правят значителни разходи във връзка с покупката на недвижими имоти или материали и услуги, необходими за изграждане на сгради. Следователно възниква въпросът как да се отчетат разходите за закупуване на земя за строителни цели в данъчните разходи на икономическата дейност. В статията по-долу ще представим изчерпателно принципите за включване на всички инвестиции в недвижими имоти като данъчно приспаднати разходи.

Земята не се амортизира

Предприемачите, които решават да закупят земя, трябва да помнят, че съгласно чл. 22в от ЗДДФЛ дълготрайните активи под формата на земя не се амортизират. В резултат на това, въпреки че закупеният парцел трябва да бъде вписан в регистъра на дълготрайните активи, той не може да бъде амортизиран спрямо неговата стойност. Освен това предприемачите трябва да имат предвид и факта, че разходите за придобиване на земя не са еднократни разходи, приспаднати от данъците в момента на придобиването.

И така, как да включим разходите за закупуване на земя в данъчното уреждане? Е, съгласно чл. 23 сек. 1, т. 1 от ЗДДФЛ, разходът за закупуване на земя е данъчен разход към момента на възмездна продажба на този актив.

Пример 1.

През 2016 г. предприемачът е закупил земята за сумата от 200 000 PLN. Не е разрешено да се извършва амортизация по този разход и разходът не е признат като разход към момента на покупката. През 2018 г. предприемачът продаде земята за 300 000 злоти. В момента на продажбата постъпленията от продажбата на земята ще бъдат намалени с покупната цена, което означава, че данъкът ще бъде платен от сумата от 100 000 PLN.

Следователно, както се вижда от горните разпоредби, разходите за придобиване на земя не се считат за данъчно признати разходи, освен това земята, въпреки че е дълготраен актив на данъкоплатеца, не се амортизира. Предприемачът няма да може да извършва амортизационни отписвания от първоначалната стойност на земята и да ги включва като данъчни разходи. Съгласно закона обаче те трябва да бъдат вписани в регистъра на ДМА.

По същия начин всички разходи, пряко свързани с покупката на земя, като нотариални такси или съдебни такси, не се приспадат от данъци. Разходите за закупуване на земя и всички разходи, пряко свързани с покупката, стават данъчно признати само при възмездна продажба на имота. Това означава, че само продажбата на земя дава възможност да се признаят разходите за покупката й в данъчни разходи. Това важи и за гореспоменатите разходи, съпътстващи придобиването (комисионни, съдебни такси и др.), непризнати към момента на придобиването на земята, тъй като те увеличават първоначалната стойност на земята и следователно ще се приспадат при продажбата на земята. земята. Не е възможно тези разходи да бъдат признати в момента на покупката или чрез амортизация.

Покупка на земя, финансирана със заем

Често предприемачите нямат достатъчно средства за закупуване на земя и трябва да използват банкови заеми или заеми. По правило размерът на капитала не е разход. Само лихвите по заема, взет за финансиране на сделката за покупка на земя, могат да бъдат приспаднати от данъци. В този момент обаче трябва да се припомни, че в разходите се включват само начислените и платени лихви след датата на вписване на земята в регистъра на ДМА. Платената лихва преди пускането на земята в експлоатация увеличава нейната първоначална стойност. Платената лихва преди вписването на земята в регистъра на ДМА увеличава първоначалната стойност на земята и по този начин се превръща в разход при нейната продажба.

Горното произтича от текста на чл. 21 сек. 1, т. 33 от ЗДДФЛ, който предвижда, че лихвите, комисионите и курсовите разлики по заеми (кредити), увеличаващи инвестиционните разходи при осъществяване на тези инвестиции, не се включват в данъчно признатите разходи.

В допълнение, потвърждение на горната позиция може да се намери например в индивидуалното тълкуване на директора на Данъчната камара в Бидгошч от 31.01.2008 г., ITPB1 / 415-586 / 07 / DP:

Като се има предвид изложеното, следва да се посочи, че натрупаната лихва до прехвърляне на земята за използване като дълготраен актив не може да се класифицира директно като данъчно признати разходи, а може да увеличи първоначалната й стойност. Според съдържанието на чл. 22 g от параграф 1. 3 от посочения по-горе закон покупната цена е сумата, дължима на продавача, увеличена с разходите, свързани с покупката, начислени до датата на прехвърляне на дълготрайния актив или нематериалната стойност за ползване, по-специално разходите за транспорт, товарене и разтоварване, застраховка чрез сглобяване, инсталиране и стартиране на компютърни програми и системи, нотариални такси, фискални и други такси, лихви, комисионни и минус данък върху стоки и услуги, освен когато в съответствие с отделни разпоредби данък върху стоки и услуги не е данък по внесените данни или данъкоплатецът няма право на намаление на размера на дължимия данък с данък по внесените данни или възстановяване на данъчната разлика по смисъла на Закона за данъка върху стоките и услугите. В случай на внос, покупната цена включва мито и акциз върху вноса на активи. (...) Във връзка с горното следва да се посочи, че лихвата по кредита за закупуване на земя, начислена до датата на въвеждане в експлоатация на дълготрайния актив за ползване и таксите, свързани с покупката на земя, ще увеличат първоначалния стойността на този дълготраен актив, докато начислените и платени лихви и други разходи, извършени след тази дата, те могат да бъдат класифицирани като данъчно признати разходи.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Пример 2.

За да закупи парцел за строителство, предприемачът тегли банков кредит през ноември 2017 г. Земята е закупена и след това въведена в употреба на 1 януари 2018 г. В резултат на това лихвата по заема, платен преди тази дата, увеличава първоначалната стойност на дълготрайния актив, докато всяка лихва, платена след тази дата, може да бъде призната директно като данъчно призната .