Прекратяване на договора поради чести заболявания - възможно ли е?

Обслужване

За съжаление, работодателите доста често се занимават със служители, които злоупотребяват с отпуск по болест или които просто са болни. Не може да се отрече, че честите или продължителни отсъствия на служител нарушават работата във фирмата. Такива ситуации принуждават работодателя да наема нови хора или да натоварва повече други служители. Какво може да направи един работодател с подчинен, който има много отсъствия? Възможно ли е прекратяване на договора поради чести заболявания? Ще научите за това в статията.

Отпуск по болест

Заболяването на служителя представлява оправдано отсъствие от работа, при условие че служителят предостави L4, което го потвърждава. Служителят следва да предостави отпуск по болест незабавно, но не по-късно от 7 дни от датата на издаване. Служителят си запазва правото на възнаграждение за периода на неработоспособност поради заболяване. За първите 33 дни от заболяването в календарната година (14 дни за лица над 50 години) работодателят изплаща на болния служител обезщетението за болест.След превишаване на този срок служителят получава обезщетение за болест, което се изплаща от работодателя или от ZUS в зависимост от това кой е платецът на вноските.

Общият период на получаване на възнаграждение и обезщетение за болест не може да надвишава 182 дни или 270 дни в случай на бременност или туберкулоза. Периодът на обезщетението включва всички периоди на непрекъсната неработоспособност, както и периоди на предишна неработоспособност, причинена от същото заболяване, при условие че интервалът между края на предишната неработоспособност и настъпването на следващата не е превишил 60 дни.

Ами ако след 182 дни или съответно 270 дни служителят все още не може да работи? След това, ако са изпълнени следните условия, служителят може да получи обезщетение за рехабилитация:

  • работникът или служителят изтича срока на получаване на обезщетението за болест,

  • служителят все още не може да работи,

  • сертифициращият лекар на ZUS определи, че по-нататъшното лечение или рехабилитация вероятно ще възвърне работоспособността.

Обезщетението за рехабилитация може да се използва за максимум 12 месеца. Ако 12-месечният период е твърде кратък, за да възстановите пълната ви работоспособност, можете да кандидатствате за обезщетение за неработоспособност.

Прекратяване на договора поради чести заболявания

Както честите, така и продължителните отсъствия на служител са основателна причина за прекратяване на трудовото правоотношение. Няма значение дали не са виновни и дали са извинени.

Внимание!

Възможно е прекратяване на договора поради чести заболявания.

Прекратяване на трудовия договор без предизвестие

По правило работодателят не може да прекрати трудов договор с служител, който е в отпуск по болест (чл. 41 от КТ). Въпреки това, съгласно чл. 53 § 1 от КТ работодателят може незабавно да прекрати договора с работника или служителя, ако неработоспособността поради заболяване продължи:

  • по-дълъг от 3 месеца (независимо дали този период се състои от един или повече периоди на неработоспособност, важно е да се поддържа приемственост) - в случай на служител, нает при даден работодател за период, по-кратък от 6 месеца,

  • по-дълъг от общия период на получаване на възнаграждение, надбавка и обезщетение за рехабилитация по тази сметка за първите 3 месеца (182 или 270 дни + 3 месеца обезщетение за рехабилитация) - това се отнася за служител, нает при даден работодател поне 6 месеца или ако неработоспособността е причинена от трудова злополука или трудова злополука.

Съдебната практика показва, че продължителната неработоспособност не трябва да се включва в 6-месечния трудов стаж.

Важно е, че работодателят не може да прекрати трудовия договор без предизвестие, след като работникът или служителят дойде на работа поради отпадане на причината за отсъствие (чл. 53 § 3 от КТ). Освен това, както е посочено в чл. 53 § 5 от КТ работодателят следва при възможност да назначи отново служител, който в 6-месечен срок от прекратяване на договора, незабавно поради неработоспособност поради заболяване, съобщи за връщането си на работа веднага след причината. е престанал да съществува.

Прекратяване на трудов договор с предизвестие

Освен незабавното прекратяване на трудовия договор е допустимо и прекратяване на договора поради чести заболявания и след приключване на продължително отсъствие по болест, чиято продължителност е била недостатъчна за незабавното прекратяване на договора.

Внимание!

При чести заболявания или продължително отсъствие от работа поради заболяване трудовият договор може да бъде прекратен незабавно или с предизвестие.

За да може да се прекрати трудов договор с предизвестие по горепосочените причини, трябва да се докаже, че тези чести отсъствия или продължително боледуване нарушават работата във фирмата. Уволнението ще бъде оправдано, например, ако работодателят е изложен на по-големи разходи поради отсъствие на служителя (например поради извънреден труд на други служители). Освен това, за да прекрати договора по този начин, служителят не може да бъде в отпуск по болест.

Прекратяването на трудовия договор ще бъде оправдано и ако лекарят по трудова медицина установи наличието на здравни противопоказания за извършване на работа на дадена длъжност при контролен или периодичен преглед.

От решенията на Върховния съд можем да заключим, че всяка ситуация трябва да се третира индивидуално. Такава оценка трябва да отчита не само интересите на работодателя, но и отношението на съответния служител към задълженията на служителя. Не може да се допусне прекратяването на договора поради чести или продължителни заболявания да противоречи на принципите на социалното съжителство. Такава ситуация ще има например, когато прекратим договор на дългогодишен служител, който е изпълнил безупречно задълженията си.