Оборудване - ликвидация и извеждане от експлоатация

Уебсайт

Всяко предприятие разполага с материални активи, използвани за осъществяване на дейността му. Някои от тях са класифицирани като оборудване, което според разпоредбите трябва да се разбира като активи, които отговарят на две условия:

  • първоначална стойност над 1500 PLN (нетно за активни платци на ДДС; бруто за субекти, освободени от ДДС),
  • очаквания полезен живот е по-малко от 1 година.

Тези видове корпоративни активи могат да бъдат откраднати, ликвидирани или изтеглени за лични цели на предприемача. Какви данъчни последици трябва да вземете предвид тогава? Ние обясняваме по-долу.

От 1 януари 2020 г. отпада задължението за водене на отчетност на оборудването. Този вид разход трябва да се осчетоводи директно към данъчните разходи. Разходите за закупуване на оборудване могат да бъдат облагани с данък на датата на фактурата.

Оборудване - ликвидация или кражба

Както кражбата, така и действителната ликвидация на оборудването не задължават предприемача да отписва разходите за разходи за закупуване на оборудване. И в двата случая е необходимо да имате съответния документ:

  • в случай на кражба - полицейски доклад (или изявление), потвърждаващо сигнала за кражба на оборудването;
  • в случай на извеждане от експлоатация - протокол за извеждане от експлоатация на оборудване.

Ако оборудването е откраднато, единствената стъпка, която търговецът трябва да предприеме, е да заличи имуществото от инвентара. Въпреки това, в случай на ликвидация, въпросът не е толкова очевиден - причините за него могат да бъдат много:

  • продажба - данъкоплатецът е длъжен да документира продажбата с фактура. Тази сделка ще подлежи както на данък върху дохода, така и на ДДС, когато компонентът обслужва облагаема дейност. Субектите, управляващи KPiR, показват приходи от продажба на оборудване в колона 8 - други приходи;
  • изхвърляне - ако сделката е документирана с протокол за унищожаване, който ще потвърди изхвърлянето на оборудването, няма да има последици за ДДС и ДДС;
  • отказът от собственост, например като го изхвърлите в кофата за боклук - тогава няма безплатна услуга, облагана с ДДС, така че по правило отказът от собственост върху оборудването няма да се облага с ДДС и данък върху дохода.

Във всеки от изброените по-горе В случаите активът трябва да бъде изтрит от регистъра на оборудването. При продажба на оборудване, напр. за метален скрап (пункт за събиране), предприемачът трябва да помни, че т.нар. обратно таксуване, при което купувачът ще бъде длъжен да начисли ДДС.

Оборудване - извеждане от експлоатация

Изтегляне на оборудване за стопански цели – данък върху дохода

Предприемачът има пълното право да изземе компонентите на оборудването за лични цели. След това първата стъпка, която трябва да се направи, е съставянето на протокол за извеждане от експлоатация на оборудването, в който се посочва причината за извеждането от експлоатация на предприемача за лични цели. Протоколът ще бъде основа за изтриване от записите на оборудването.

Въпреки това, както става ясно от чл. 23 сек. 1, т. 49 от ЗДДФЛ не се считат за данъчно признати разходи, направени за закупуване на постепенно потребляващи материални активи на предприятието, невключени в дълготрайните активи съгласно отделни наредби - ако се установи, че тези компоненти не се използват. за целите на стопанската дейност, но те обслужват личните цели на данъкоплатеца, служителите или други лица, или неоправдано са извън помещенията на предприятието.

Горната разпоредба поражда много съмнения относно изтеглянето на оборудване и уреждането на това събитие на база данък върху доходите.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Директорът на Данъчната камара във Варшава се позова на въпроса за уреждане на изтеглянето на лично оборудване на стойност над 10 000 PLN. В тълкуването от 13 декември 2012 г. изх. IPPB1 / 415-1163 / 12-5 / KS посочва, че:

(...) използването за лични цели на активи, класифицирани като активи с постепенно потребление (в този случай апартамент), използвани в стопанска дейност за по-малко от една година, предизвиква необходимостта от коригиране на данъчно признатите разходи, ако разходите, направени за покупката му преди това са били включени в разходите за получаване на доход. Трудно е да се заключи, че разходът за закупуване на материален актив, който постепенно се консумира, е направен с цел получаване на доход, тъй като този актив ще бъде изтеглен от стопанска дейност за лични цели в рамките на 12 месеца.

В същото време трябва да се подчертае, че корекцията на разходите се отнася за цялата сума на направените разходи за придобиване на даден актив. Инструкцията на посочената по-горе разпоредба на чл. 23 сек. 1 т. 49 от закона ясно се отнася за разходи за придобиване, а не за част от тях. Тази разпоредба не позволява пропорционално уреждане на разходите за придобиване по отношение на периода на използване на актив за целите на стопанската дейност, ако материалният актив, поради срока на използване, очакван от данъкоплатеца, е по-кратък от една година. , не е включено в ДМА. Пропорционалното отчитане на разходите за покупка под формата на амортизационни отчисления се прилага само за дълготрайни активи и нематериални активи (...).

Важно е, че самото изтегляне на оборудване със стойност за собствените нужди на предприемача не води до данъчни последици. Предприемачът не отписва разхода от данъчно признати разходи и не показва никакви приходи. Продажбата на изтеглено оборудване в рамките на 6 години от първия ден на месеца, следващ този, в който оборудването е било изтеглено, ще представлява приход от дейността.

Изземване на оборудване за лична употреба - ДДС

От друга страна, изтеглянето на оборудване за лични цели ще има последици за ДДС, ако данъкоплатецът е имал право да приспадне (изцяло или частично) ДДС при закупуването им (или при придобиването на компоненти). Събитието трябва да бъде обложено със съответната ставка на ДДС и показано в регистъра за продажби по ДДС. В този случай можете да използвате и отпечатването на вътрешен документ. Освобождаване от ДДС в случай на изтегляне на оборудване за лични цели е възможно, когато активът е бил използван само за освободени от данъци дейности и продавачът не е имал право да приспада ДДС при покупката му - това допускане няма да се прилага за активни платци на ДДС, тъй като оборудването е използвано за облагаеми дейности.
Изтеглянето няма да има отрицателни ефекти, дори ако:
при закупуване на актив или закупуване на съставни части не е имало право на приспадане на ДДС (например покупка по ДДС фактура, марж) - това допускане може да се прилага за активни платци на ДДС.