Разходи за придобиване на професионална квалификация във фирмени разходи

Уебсайт

Все повече хора решават да създадат собствен бизнес, което повишава конкурентоспособността на пазара, а с това и очакванията на купувачите. За да запазят силна позиция на пазара, предприемачите непрекъснато подобряват своите продукти, грижат се за имиджа на компанията и повишават квалификацията си. Те от своя страна са необходими, за да станете специалист в дадена област и следователно да управлявате бизнес по-ефективно. Възниква обаче въпросът дали разходите за придобиване на професионална квалификация могат да се класифицират като данъчно признати разходи?

Могат ли разходите за придобиване на професионални квалификации да бъдат корпоративен разход?

За да можете да класифицирате даден разход като данъчно признати разходи, първото нещо, което трябва да вземете предвид, е дали разходът отговаря на определението за данъчно приспаднат разход. Съгласно разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) в чл. 22 сек. 1, разходите за получаване на приход могат да се считат за разходи, направени с цел:

  • постигане на доходи,
  • осигуряване или запазване на източника на доходи.

В същото време разходът не може да бъде посочен в чл. 23 от ЗДДФЛ – включените в него разходи не могат да намалят данъчната основа, дори и да отговарят на първото условие, посочено по-горе. Разбира се, тези разходи трябва да бъдат надлежно документирани, например чрез фактура или сметка с посочване на фирмените данни. Примери за разходи за обучение, които могат да бъдат включени в данъчно признатите разходи, са например курс по чужд език, такси за обучение (ако областта на обучение съвпада с предмета на провежданата дейност), курс за шофьорска книжка (напр. за товарен автомобил, използван в извършваната стопанска дейност). ). Разходите, направени за получаване на свидетелство за управление на лек автомобил, не могат да бъдат включени в данъчно признатите разходи, тъй като са от личен характер. Разходите за придобиване на професионална квалификация, които в съответствие с горното могат да представляват данъчно признати разходи, трябва да отговарят на допълнително условие, да са тясно свързани с предмета на дейност. Ако завършените обучения, курсове или проучвания не са пряко свързани с извършваната дейност, те ще бъдат частни и няма да е възможно включването им в разходите на компанията.


Пример 1.

Г-н Марек ръководи дърводелска работилница от 2009г. През 2021 г. той започва да се интересува от психология и затова решава да започне обучение в областта на "Психология".

Тъй като проучванията, предприети от г-н Марек, не са свързани с извършваната по това време стопанска дейност, данъкоплатецът не може да отчита разходите, направени за придобиване на професионална квалификация, като данъчно признати разходи.

Пример 2.

Г-жа Ядвига управлява фризьорски салон от 2015 г. като физическо лице. През 2021 г. тя завършва фризьорски курс, целящ да подобри професионалната си квалификация.

Уменията, придобити по време на обучението от г-жа Ядвига, са необходими за практикуване като част от нейния бизнес. По този начин г-жа Jadwiga може да включи разходите, направени за обучение, като данъчно приспаднати разходи въз основа на фактура.

Могат ли разходите за предварителна квалификация да бъдат разход?

По правило разходите, направени за обучение на предприемач, дори и да отговарят на дефиницията за себестойност и да са тясно свързани с извършваната стопанска дейност, не могат да се включват в разходите на фирмата, ако са извършени преди започване на стопанската дейност. Валидността на това твърдение може да се намери в много индивидуални интерпретации.

Пример е индивидуалното тълкуване на директора на Националната данъчна информация от 21 декември 2018 г. (референтен номер 0115-KDIT3.4011.521.2018.1.ESZ)

„[...] следва да се посочи, че Заявителят може да включи в данъчно признатите разходи само онези разходи, които са направени във връзка с повишаване на квалификацията (ученето) след започване на бизнес. От друга страна, разходите, направени от кандидата във връзка с обучение преди започване на стопанска дейност, не могат да представляват разходи за тази дейност. [...]”.

В съответствие с гореизложеното, направените разходи за обучение на предприемача преди започване на дейността се считат за частни разходи, тъй като към момента на извършване не са служили за осигуряване или запазване на доходи и постигането им, поради факта, че дейността все още не е проведено. Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Признаване на разходи за придобиване на професионални квалификации в системата wFirma.pl

Разходите, направени за придобиване на професионална квалификация, които подлежат на включване в KPiR, трябва да бъдат въведени в раздела в системата във Фирма: РАЗХОД »СЧЕТОВОДСТВО» ДОБАВИ »ФАКТУРА/ФАКТУРА (БЕЗ ДДС), след което като вид разход , изберете: ДРУГИ РАЗХОДИ, СВЪРЗАНИ С ИКОНОМИЧЕСКА ДЕЙНОСТ .

След запазване разходът ще отиде в колона 13 от KPiR - други разходи и в регистъра по ДДС на покупките.