WDT и купувачът не е регистриран по ДДС - данъчно уреждане

Обслужване На Услуги

WDT е вид еквивалент на вътрешен износ на стоки, но ограничен по площ до територията на Европейския съюз. Очевидно, както при вътрешните, така и при вътреобщностните доставки, характерната черта е плащането. Едно от формалните изисквания за извършване на вътреобщностна доставка е купувачът да има подходящ идентификационен номер. Винаги ли обаче купувачът е длъжен да го има? Отговорът е по-долу!

WDT като обект на облагане с ДДС

Съгласно чл. 5 сек. 1 от ЗДДС подлежат на облагане с данък:

  1. платена доставка на стоки и платени услуги на територията на страната,
  2. износ на стоки,
  3. внос на стоки на територията на страната,
  4. вътреобщностно придобиване на стоки срещу възнаграждение на територията на страната,
  5. вътреобщностна доставка на стоки.

Както е посочено от Провинциалния административен съд във Варшава в решение от 24 април 2017 г., III SA / Wa 345/16:

„Вътрешнообщностната доставка на стоки е една от дейностите, подлежащи на облагане с данък върху стоки и услуги, както е предвидено в чл. 5 сек. 1 т. 5 от закона. 7 от закона, тоест доставката на стоки на територията на друга държава членка при условията, определени в закона”.

Съгласно това определение, за да се квалифицира дадена дейност като вътреобщностна доставка на стоки, е необходимо дейността да включва два необходими елемента. Първият е износ на стоки от територията на страната за територията на друга държава-членка на ЕС, а вторият е, че износът се осъществява в резултат на доставка (фактически акт).

Подобна позиция заема и Върховният административен съд в решението си от 16 януари 2019 г. I FSK 2192/18, където посочва, че данъкоплатецът трябва

„Той извършва вътреобщностни доставки и може да приложи ставка на ДДС от 0%“ е необходимо стоките да бъдат изнесени от територията на страната на територията на друга държава от ЕС, като този износ трябва да се осъществи в резултат на доставката“, освен това“ е необходимо данъкоплатецът да достави на конкретен купувач с правилен и изряден валиден идентификационен номер за вътрешнообщностни сделки и да притежава съответните документи, потвърждаващи износа и доставката на стоката, която се доставя на купувача, намиращ се на територията. на държава-членка, различна от територията на страната “”.

Условия за прилагане на ставка 0% от доставчика

Вътрешнообщностната доставка на стоки се облага с данък 0% при условие, че:

  1. данъкоплатецът е извършил доставка на купувач, който има валиден и валиден идентификационен номер за вътреобщностни сделки, присвоен от държавата членка на купувача, съдържащ двубуквения код, използван за данък върху добавената стойност;
  2. данъкоплатецът преди крайния срок за подаване на данъчна декларация за даден данъчен период има доказателства в документацията си, че стоките, предмет на вътреобщностната доставка, са изнесени от територията на страната и доставени на купувача на територията на държава-членка, различна от територията на страната;
  3. данъкоплатецът при подаване на данъчна декларация, показваща тази доставка на стоки, е регистриран като платец на ДДС в ЕС.

Данъкоплатците могат да проверят статуса на контрагента-купувач на официалния сайт на системата VIES или чрез Службата за обмен на информация по ДДС.

WDT и уреждане на данъци от купувача

Тъй като буквалният текст на чл. 42 сек. 1 от ЗДДС, за да може данъкоплатеца да се възползва от ставката 0%, към момента на доставката, изпълнителят (купувачът) трябва да притежава правилен и валиден идентификационен номер. Следователно липсата на такъв номер би означавала, че данъкоплатецът не може да използва ставка от 0%.

Въпреки това позицията на данъчните власти на ЕС и Полша изглежда смекчава тези формални изисквания.

Едно от най-важните решения е издадено от Съда на Европейския съюз, който посочва в решение от 27 септември 2012 г., C-587/10, че

„Докато идентификационният номер за целите на ДДС доказва данъчния статут на данъкоплатеца и улеснява контрола на вътреобщностните транзакции, той все пак е формално изискване, което при никакви обстоятелства не може да постави под въпрос освобождаването от ДДС, при условие че материалните условия за вътреобщностните доставки са изпълнени“.

Съгласно чл. 138 сек. 1 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данък върху добавената стойност, държавите-членки освобождават доставката на стоки, изпратени или транспортирани до местоназначение извън територията на дадена държава, но в рамките на територията на Общността, от продавач или от купувача на стоките или от тяхно име, ако са изпълнени следните условия:

  1. стоките са доставени на друго данъчно задължено лице или на данъчно незадължено юридическо лице, действащо като такова в държава-членка, различна от тази, в която започва изпращането или транспортирането на стоките;
  2. данъчно задълженото лице или данъчно незадълженото юридическо лице, от чието име се извършва доставката, е идентифицирано за целите на ДДС в държава-членка, различна от тази, в която започва изпращането или транспортирането на стоките, и е предоставило на доставчика този идентификационен номер по ДДС.

Като се има предвид съдържанието на тази разпоредба, регистрацията на купувача в системата VIES не представлява съществено основание за освобождаване на вътреобщностна доставка от ДДС. Тази позиция е заета и от СЕС в неговото решение от 9 февруари 2017 г., C-21/16, където е посочено, че

„Член 131 и 138 сек. 1 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данък върху добавената стойност следва да се тълкува като възпрепятстващ данъчния орган на дадена държава-членка да откаже да освободи вътреобщностни доставки от данък върху добавената стойност само поради това, че: към момента на тази доставка купувачът, пребиваващ в държавата-членка на местоназначение и притежаващ идентификационен номер за данък върху добавената стойност, валиден за транзакции в тази държава, нито е регистриран в системата VIES, нито е обхванат от вътреобщностната система за данъчно облагане на придобиване, въпреки че липсват конкретни данни за данъчна измама и е установено, че са изпълнени материалноправните условия за освобождаване от данък върху добавената стойност. В този случай чл. 138 сек. 1 от тази директива, тълкуван в светлината на принципа на пропорционалност, също изключва такъв отказ, ако продавачът е знаел за положението с данък върху добавената стойност на купувача и е бил убеден, че купувачът по-късно ще бъде регистриран с обратна сила като вътреобщностен икономически оператор ' Нито придобиването от купувача на валиден идентификационен номер по ДДС за целите на вътреобщностни сделки, нито регистрацията на купувача в системата VIES представляват съществено основание за освобождаване на вътреобщностната доставка от ДДС. Това са само формални изисквания, които не могат да подкопаят правото на продавача на освобождаване от ДДС. Като се има предвид това, заслужава да се отбележи, че национална разпоредба може да не поставя правото на прилагане на ставка от 0% за вътреобщностни доставки в зависимост от изпълнението на официални задължения, като се пренебрегват материалните изисквания и по-специално не се вземат предвид въпросът дали са изпълнени. Транзакциите следва да се облагат с данък, като се вземат предвид обективните им характеристики.
Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

От друга страна следва да се считат за обективни характеристики:

  1. прехвърляне на правото на разпореждане със стоката като собственик на купувача;
  2. продавачът установява, че стоките са били изпратени или транспортирани до друга държава-членка;
  3. то физически е напуснало територията на държавата-членка на доставка в резултат на изпращане или транспорт.

От това следва, че принципът на данъчен неутралност, изразен в чл. 138 от Директивата за ДДС изисква освобождаването от ДДС да се предоставя, когато са изпълнени материалните условия, дори ако определени формални изисквания са пропуснати от данъкоплатците.

Въпреки това, нито чл. 138 сек. 1 от Директивата за ДДС, а съдебната практика на СЕС не споменава сред материалноправните условия за съществуване на вътреобщностна доставка задължението купувачът да притежава идентификационен номер по ДДС, а още по-малко задължението да регистрира купувач за вътреобщностни сделки и регистрация в системата VIES.

Като се вземат предвид горните обстоятелства, следва да се отбележи, че прилагането на ставка от 0 % зависи от това дали действително е имало вътреобщностна доставка на стоки по смисъла на разпоредбите на правото на Общността. Класификацията на доставка като вътрешнообщностна сделка трябва да се основава на обективни фактори, като физическото движение на стоки между държави, а не само на спазването на формалните задължения.

Позицията на полското министерство на предприемачеството и технологиите обаче изглежда различна. Както е обяснено от гореспоменатото министерство:

„Регистрацията за целите на ДДС-ЕС е валидна за сделки като вътреобщностна доставка, вътреобщностна доставка на услуги или вътреобщностни услуги. Благодарение на NIP-EU номерата можете да идентифицирате купувача на вашите стоки или услуга като активен данъкоплатец, което е основното изискване за прилагане на конкретна ставка на ДДС. Ако купувачът на вашите стоки или услуги не е имал NIP-EU [VAT-EU] номер, като продавач на стоки или услуги, вие ще трябва да обложите транзакцията по ставката, приложима за Полша. Това би означавало по-голяма цена за купувача, тъй като той няма да може да приспадне полския ДДС в своята страна."

Съгласно тази позиция, дори ако купувачът е данъкоплатец по ДДС, но няма номер по ДДС-ЕС, тогава продажбата на стоки от територията на Полша на територията на друга държава-членка представлява вътреобщностна доставка на стоки, но доставчикът няма да може да приложи ставка от 0%, само доставката би била предмет на ставката на ДДС, подходяща за даден продукт. Тогава доставчикът не посочва 0% (преференциална) ставка на ДДС във фактурата, а например 23%. Прилагането на ставка от 0% почти сигурно ще доведе до започване на данъчна ревизия при липса на ДДС-ЕС номер на купувача във фактурата.