Марж по ДДС и продажби на употребявани автомобили, закупени в ЕС

Обслужване На Услуги

Предприемачите, които продават употребявани автомобили, трябва да са се сблъсквали с термина „марж на ДДС“. Кога може да се прилага маржът по ДДС за продажби на употребявани автомобили? Възможно ли е подобно предпочитание по отношение на превозни средства, закупени на територията на Европейския съюз? На тези и други въпроси относно процедурата за марж на ДДС отговаряме в статията - каним ви да прочетете!

Какво е марж на ДДС?

Маржът е разликата между продадената сума за дадена стока или услуга и сумата, за която е закупена тази стока или услуга. Маржът е базата за изчисляване на данъка върху стоките и услугите. Използването му може да донесе ползи за ДДС на продавача, но само малцина имат право на това право.

Процедурата за марж на ДДС може да се прилага само за определени видове стоки и услуги, изброени в ЗДДС, като:

• туристически услуги,

• продажба на употребявани стоки,

• продажба на колекционерски предмети, антики и произведения на изкуството.

Проверка - марж на фактурата с ДДС - какво трябва да включва?

Кога може да се приложи процедурата за марж на ДДС за стоки втора употреба?

За да може да се облага маржа на продажбите на стоки втора употреба в системата на ДДС, те трябва не само да бъдат използвани, но и закупени от предприемача за препродажба, т.е. за търговски цели.

Съгласно чл. 120 параграф 4 от Закона за данъка върху стоките и услугите, употребявани стоки са движими материални блага, годни за по-нататъшно използване в актуално състояние или след ремонт, различни от произведения на изкуството, колекционерски вещи и антики, и различни от скъпоценни. метали или скъпоценни камъни.

Също така е важно от кого предприемачът е закупил употребяваните стоки за препродажба. Съгласно чл. 120 параграф 10 от ЗДДС процедурата за марж на ДДС може да се приложи, когато употребяваните стоки са закупени от данъкоплатеца без данък по входа, т.е.

  • предприемачът е закупил стоки от юридическо лице или организационна единица без правосубектност, не е платец на ДДС или не е платец на данък върху добавената стойност;

  • данъкоплатецът е закупил стоки втора употреба от субект, освободен от ДДС;

  • доставката на стоки е освободена от данък върху добавената стойност;

  • придобиването на стоки подлежи на специална маржин процедура.

Имайте предвид, че всяко друго придобиване на стоки втора употреба, които не са изброени в затворения каталог в чл. 120 параграф 10 от ЗДДС предполага липсата на право за прилагане на процедурата за марж на ДДС при продажба на стоки. Използването на процедурата за ДДС марж е право, а не задължение на данъкоплатеца, което означава, че предприемачът самостоятелно решава дали при дадена доставка на стоки втора употреба да уреди сделката като марж по ДДС или да я обложи с данък в общи условия.

Продажба на употребявани автомобили, закупени по WNT

В затворения каталог в чл. 120 параграф 10 от ЗДДС вътреобщностното придобиване не е посочено като метод за закупуване на стоки втора употреба, при продажбата на които предприемачът има право да приложи процедурата за марж на ДДС. Проверка Това означава, че когато употребявана кола е закупена в рамките на Европейския съюз като част от вътреобщностно придобиване на стоки, данъкоплатецът няма право да прилага данък върху маржа при препродажба.

Пример 1.

Търговец на употребявани автомобили е внесъл превозно средство от Франция, което е отчетено като вътреобщностно придобиване на стоки. Това означава, че при закупуване на автомобил предприемачът е бил длъжен да начисли и приспадне ДДС върху сделката. Има ли право данъкоплатецът да прилага процедурата за марж на ДДС при препродажба на автомобила?

Не, предприемачът не може да отчита по-нататъшна продажба на база марж, тъй като при закупуване на превозното средство е имал право на приспадане на ДДС и условието за закупуване на стоки втора употреба от едно от субектите, изброени в затворения каталог в чл. . 120 параграф 10 от Закона за данък върху добавената стойност.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

ДДС марж и продажба на употребявани автомобили - покупка на превозно средство на маржин база в ЕС

Няма причини, поради които специалната процедура за марж на ДДС да се прилага за продажба на употребявани автомобили, закупени в Европейския съюз на базата на марж. Тази позиция е потвърдена в индивидуалното тълкуване от 8 февруари 2011 г., преписка изх. IBPP2 / 443-929 / 10 / Rsz, издаден от директора на Данъчната камара в Катовице.

Предмет на заявлението беше въпросът дали е възможно да се приложи процедурата за марж на ДДС при продажба на употребяван автомобил, закупен като стока за препродажба от датски изпълнител, който е активен платец на ДДС и платец на ДДС в ЕС. Във фактурата, издадена от датския продавач, пише „Стоките, обхванати от тази фактура, са продадени съгласно специални разпоредби за ДДС за стоки втора употреба. Купувачът не може да приспадне ДДС." Заявителят също е активен платец на ДДС и регистриран платец на ДДС в ЕС. Директорът на Данъчната камара в Катовице потвърждава позицията на жалбоподателя, което означава, че продажбата на автомобила е възможна при използване на специална процедура за марж на ДДС.

„Заявителят има право да обложи данъчната основа на сделката, състояща се в доставка на употребяван автомобил, придобит преди това от контрагент от ЕС, продаващ му употребяван автомобил съгласно специалните разпоредби за ДДС, на базата на марж. По този начин позицията на жалбоподателя, че дружеството може да продаде закупените стоки (лек или камион) по ДДС фактура, маржът, тъй като ДДС не е приспаднат при покупката, трябваше да се приеме за правилна”. При продажба на употребяван автомобил данъкоплатците, използващи процедурата по маржин ДДС, са длъжни да отбележат фактурата с указанието „ДДС фактура марж – употребявани стоки“. От друга страна, фактурата с ДДС не показва размера на маржа и сумата на ДДС, а само общата сума за плащане. Следователно купувачът няма право да приспада ДДС по дадена сделка. Обобщавайки, можем да кажем, че не само превозните средства, закупени в Полша, могат да бъдат уредени чрез процедурата за марж на ДДС. Трябва обаче да се има предвид, че продажбата на автомобили въз основа на марж е възможна само ако предприемачът отговаря на условията, посочени в наредбите при закупуване на стоките. Един от тях е статутът на субекта, от който данъкоплатецът купува превозното средство с цел препродажба.