Опростено авансово плащане на данък върху доходите - кой може да го използва?

Обслужване На Услуги

Предприемачите имат възможност да плащат аванси за данък върху доходите в опростена форма. Това означава, че всеки месец данъкоплатецът не трябва да изчислява авансовата вноска за даден месец, а плаща определена, фиксирана стойност на данъка към данъчната служба. Какво всъщност представлява опростеното авансово плащане и кой може да плаща данък върху доходите по този начин? Ние отговаряме по-долу.

Кой може да използва опростената форма?

Съгласно чл. 44 сек. 6б от ЗДДФЛ, опростената форма за плащане на аванс за данък върху доходите може да се използва от данъкоплатец, който получава доходи от стопанска дейност. След това всеки месец данъкоплатецът плаща на данъчната служба сумата от 1/12 от сумата, изчислена по данъчната скала или плоския данък. Данъчната стойност се изчислява, като се вземат предвид приходите, получени от неселскостопанска дейност, показани в подадената годишна данъчна декларация:

  • в данъчната година, предхождаща съответната данъчна година, или

  • през данъчната година, предхождаща дадената данъчна година с две години (ако в данъчната декларация за следващата година данъкоплатците не са показали доходи от неземеделска дейност или са показали доходи в размер, ненадвишаващ необлагаемия размер).

Ако във втория случай данъкоплатците също не са доказали доход от стопанска дейност или той е по-нисък от сумата, която не е довела до задължение за плащане на данък - не е възможно да се изплащат аванси в опростен вид.

Пример 1.

Ян Ковалски стартира бизнес през 2017 г. Доходите му се облагаха по данъчната скала. В годината на основаване на компанията г-н Ян претърпя загуба. През 2018 г. е генерирал доходи и е внесъл аванси върху данъка върху доходите, които е показал в подадената данъчна декларация през 2019 г. 2019 г. обаче отново доведе г-н. Може ли г-н Ян през 2021 г. да използва опростена форма за плащане на аванс за данък върху дохода?

През 2021 г. г-н Ян може да използва опростена форма за плащане на аванс за данък върху дохода, който ще се изчислява на базата на дохода за 2018 г.

Опростена авансова вноска за данък върху доходите - известие до офиса

До края на 2018 г. данъкоплатците, които искат да се възползват от опростените авансови плащания за първи път през дадена данъчна година, трябваше да информират данъчната служба за това. По това време тази информация трябваше да бъде подадена в данъчната служба до 20 февруари на дадена данъчна година.

Сега обаче това задължение е премахнато. От 2019 г. не е необходимо да се подава декларация в данъчната служба, че данъкоплатецът ще плаща опростени аванси. Данъчната служба ще бъде уведомена за факта, че данъкоплатецът е извършил авансови вноски през дадена година в опростена форма в годишната данъчна декларация, подадена за тази данъчна година. След това при подаване на декларация за ДДФЛ за 2021 г. данъкоплатецът ще трябва да посочи в нея, че е направил опростени аванси за данък върху дохода.

Опростено авансово плащане - как да изчислим неговата сума?

Размерът на опростеното авансово плащане на данък върху дохода е, както следва:

  • 1/12 от размера на дохода от съответната годишна данъчна декларация, изчислен по данъчната скала - при данъкоплатци, облагани на общи принципи;

  • 1/12 от размера на дохода от съответната годишна данъчна декларация, изчислен по данъчна ставка 19% - за данъкоплатци, обложени с плосък данък.

Данъкоплатецът може да намали изчислената авансова вноска с размера на внесените здравноосигурителни премии, в размер до 7,75% от неговата основа за оценка. След това изчисленото по този начин авансово плащане, закръглено до пълни злоти, се превежда в данъчната служба.

Трябва да се има предвид, че при определяне на размера на опростения аванс не е възможно да се намали неговият размер с други удръжки. Други удръжки и надбавки, които данъкоплатецът има право да използва, се показват само в годишната данъчна декларация, в която се урежда действителният доход, получен от данъкоплатеца през дадена данъчна година, през която са изплатени опростени аванси.

Съгласно чл. 44 сек. 6в от ЗДДФЛ данъкоплатецът, избирайки опростена форма за извършване на авансови вноски за данък върху дохода, е длъжен:

  • използването на опростена форма на авансови плащания през цялата данъчна година;

  • извършване на месечни аванси до 20-то число на всеки месец за предходния месец. От друга страна, тримесечните аванси се изплащат до 20-то число на месеца, следващ края на дадено тримесечие;

  • извършване на данъчно уреждане в годишната данъчна декларация (PIT-36 или PIT-36L) чрез подаване в данъчната служба до 30 април на годината, следваща данъчната година.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Пример 1.

В годишната данъчна декларация PIT-36 за 2019 г., подадена през 2020 г., данъкоплатецът е показал доходи от стопанска дейност в размер на 82 350 PLN, в резултат на което опростеният месечен авансов данък върху дохода през 2021 г. ще бъде:

  • като се приеме, че данъкоплатецът продължава да облага по данъчната скала:

(82 350 PLN x 17 %) - 525,12 PLN = 13 474,38 PLN

13 474,38 PLN: 12 месеца = 1 122,87 PLN

  • като приемем, че данъкоплатецът ще плати с плосък данък:

82 350 PLN x 19% = 15 646,50 PLN

15 646,50 PLN: 12 месеца = 1 303,88 PLN

Опростено авансово плащане и корекция на годишната данъчна декларация

В ситуация, когато данъкоплатецът подаде корекция на годишната данъчна декларация, която води до промяна в размера на базата за изчисляване на месечните авансови плащания в опростена форма, тогава ще е необходимо да се коригират сумите на авансите.

Ако предприемачът подаде корекция на годишната данъчна декларация, водеща до промяна в размера на базата за изчисляване на направените аванси в опростена форма, тогава в съответствие с чл. 44 (6е) от ЗДДФЛ, размерът на тези аванси:

  • се увеличава или намалява според промяната в размера на базата за тяхното изчисляване - ако коригиращата данъчна декларация е подадена в данъчната служба до края на годината, предхождаща годината, за която се изплащат авансите в опростена форма;

  • се увеличава или намалява, считано от месеца, следващ месеца, в който е подадена корекцията, съобразно промяната в размера на базата за тяхното изчисляване - ако коригиращата данъчна декларация е подадена в годината, за която се изплащат авансите по опростена форма;

  • не се променя - ако коригиращата декларация е подадена по-късно от посочената по-горе дата.