Предоставяне на дружество с ограничена отговорност заеми от съдружник или член на борда

Обслужване

Случва се дружеството с ограничена отговорност да няма пари за покриване на текущи задължения, инвестиции или за други цели.В този случай можете да помислите за получаване на средства, например под формата на заем, заем, кредитна линия от финансови институции, или да сключите договор за заем с партньор или член на управителния съвет. Затова нека обсъдим последиците от предоставянето на дружество с ограничена отговорност заеми от техните частни средства от партньор или член на борда.

Как да сключим договор за заем?

Няма противопоказания съдружник или член на управителния съвет да предостави дружество с ограничена отговорност заеми, ако компанията трябва да получи допълнителни средства. чл.720 сек. 1 от Гражданския кодекс
„С договора за заем заемодателят се задължава да прехвърли към вземането определена сума пари или вещи, обозначени само като вида, а вземащият се задължава да върне същата сума пари или същото количество вещи от същия вид и качество". Договор за заем, чиято стойност надвишава 1000 PLN изисква документална форма. Независимо от размера на заема, препоръчително е договорът да бъде сключен в писмена форма за доказателствена цел. Несъхраняването на документалната форма на договора за заем не е равносилно на обезсилване на правната сделка, но в случай на спор, доказателства от показанията на свидетели или от изслушването на страните по сключването на договора за заем не са допустимо.

Съгласно чл. 210 параграф 2 от ТЗ, в случай че едноличният акционер е и едноличен член на управителния съвет, правен акт, като например сключване на договор за заем между този съдружник и дружеството, което представлява, изисква формата на нотариален акт. . Повече за отпускане на заем на дружество с ограничена отговорност:
- Кредит и заем - вижте разликите
- Договор за заем - безплатен шаблон с преглед
- Заем или кредит от чуждестранно лице в светлината на ЗДДС

Не е необходимо да се уточнява в договора за заем как ще се използват средствата, но е приемливо; при отпускане на заем партньор може например да определи парите да се използват за развитието на предприятието.

Сключване на споразумение между дружество с ограничена отговорност и член на неговия управителен съвет изисква съгласието на събранието на акционерите. Неизпълнението на това условие, т.е. липсата на съгласие на събранието на акционерите за сключване на договора за заем, означава, че договорът е недействителен. Освен това, съгласно чл. 230 от Кодекса на търговските дружества, за възникване на задължение за изпълнение със стойност, удвоена от основния капитал, е необходимо решение на акционерите, освен ако в устава е предвидено друго. Чл.15 сек. 1 от Кодекса на търговските дружества
„Сключването от капиталово дружество на кредит, заем, поръчителство или друго подобно споразумение с член на управителния съвет, надзорния съвет, одитния комитет, търговски пълномощник, ликвидатор или в полза на някое от тези лица изисква съгласието на събрание на акционерите или общо събрание, освен ако законът не предвижда друго..

Предоставяне на дружество с ограничена отговорност заеми и данък върху гражданскоправни сделки

По правило данъчната ставка на PCC за заем е 0,5% от сумата или стойността на заема.

Съгласно чл. 9, т. 10 от Закона за данък върху гражданскоправните сделки, заеми, предоставени от съдружник на капиталово дружество, са освободени от облагане с данък върху гражданскоправните сделки. Заем за дружество с ограничена отговорност предоставена от председателя на управителния съвет, който е и негов партньор, следователно не подлежи на PCC.

Корпоративен данък върху заем

Заем, предоставен от съдружник или член на управителния съвет на дружество с ограничена отговорност не представлява доход за дружеството и не е данъчно признат разход за лицето, отпускащо заема.

В данъчната основа следва да се включват само услугите на финансово посредничество, т.е. сумата на дължимата лихва. Данъчното задължение върху посочената лихва възниква при плащане на лихвата или когато тя стане дължима. Ако заемът се погасява с лихва на вноски, данъчното задължение възниква при получаване на всяка следваща сума на лихвите.

Трябва да се има предвид, че предоставянето на безлихвен заем на дружество с ограничена отговорност от акционер или член на управителния съвет води до приходи на дружеството от получаване на безвъзмездна изгода под формата на лихва, която предприятието следва да заплати в случай на сключване на договор за заем с независим субект, предоставящ услуги за финансово посредничество. В такава ситуация стойността на приходите следва да се определя в съответствие с пазарните цени за този вид услуга.

Отпуснат ли е заемът на дружество с ограничена отговорност подлежи на облагане с ДДС?

Заем, предоставен на дружество с ограничена отговорност от съдружник или член на управителния съвет, не се облага с данък върху стоките и услугите, но само ако заемодателят е физическо лице, което не е данъкоплатец по ДДС.

Ако и двете страни са данъкоплатци на данък върху добавената стойност (активни или освободени), отпускането на заема се облага с ДДС и задължава кредитора да покаже дейностите в декларацията по ДДС. Договор за заем, сключен по това време между платци на ДДС, обаче се ползва от обективното освобождаване по чл. 43 сек. 1 т. 38 от ЗДДС като услуга за финансово посредничество.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Отпуснат заем на дружество с ограничена отговорност – обобщение

Както виждаме, сключването на договор за заем между дружество с ограничена отговорност и съдружник или член на управителния съвет с цел получаване на допълнителни парични средства от дружеството по правило е данъчно неутрално за дружеството. Трябва обаче да запомните необходимостта от спазване на редица условия, така че преди да предприемете правен иск, трябва да прочетете приложимите разпоредби. Отпускането на заем на дружество от съдружник или член на управителния съвет е изгодно за дружество с ограничена отговорност. форма за получаване на капитал.