Срок за издаване на фактура за строителни услуги – кога да издадем фактура?

Обслужване На Услуги

Всеки предприемач, който продава на друг субект, извършващ стопанска дейност, е длъжен да документира надлежно сделката, а именно да издаде фактура. Подробните правила и срокове за издаване на документи са регламентирани в ЗДДС. Правилата еднакви ли са за всички транзакции или се правят изключения? Проверяваме датата на фактурата за строителни услуги.

Задължение за издаване на фактура – ​​за кого се отнася?

Всеки данъкоплатец е длъжен да документира транзакцията. В зависимост от това кой е получателят, документацията ще бъде различна. В случай на купувачи, които са физически лица, които не управляват бизнес, или в случай на земеделски стопани с фиксирана ставка, това по принцип ще бъде фискален бон. Въпреки това, ако купувачът е субект, извършващ стопанска дейност, тогава фактурата ще бъде документът, потвърждаващ сключването на сделката. чл.106б. 1. от ЗДДС
„Данъкоплатецът е длъжен да издаде фактура, която да документира:
1) продажбата, както и доставката на стоки и предоставянето на услуги по чл. 106а, т. 2, извършени от него в полза на друг данъкоплатец на данъка, данъка върху добавената стойност или данъка от подобен характер или в полза на данъчно незадължено юридическо лице;
2) продажби по пощата от територията на страната и продажби по пощата на територията на страната на субект, различен от посоченото в точка 1;
3) вътреобщностна доставка на стоки на субект, различен от посоченото в точка 1;
4) получаване от него на цялото или на част от плащането преди извършване на дейностите, посочени в точки 1 и 2, освен в случаите, когато плащането се отнася до вътреобщностна доставка на стоки или дейности, за които възниква данъчното задължение по чл. . 19а параграф. 5 точка 4". Следователно всеки данъкоплатец, който продава на друг данъкоплатец, извършващ стопанска дейност, е длъжен да издаде фактура, дори ако този субект няма постоянно място на дейност в страната.

Освен това данъкоплатецът следва да издаде фактура и в случай на такова искане от нестопанско лице, което е получило фискален бон към момента на покупката на стоката или услугата. От януари 2020 г. фактура за разписката може да се издава само ако разписката включва данъчния идентификационен номер (NIP) на купувача. Подробна информация можете да намерите в статията: NIP номер на купувача на касовата бележка и фактурата за касовата бележка - заслужава си да знаете!

Дата на издаване на фактура - общи правила

Съгласно чл. 106i параграф. 1 данъкоплатецът е длъжен да издаде фактура до 15-о число на месеца, следващ месеца, през който са доставени стоките или услугите. Същият срок важи и за данъкоплатците, които са получили авансово плащане за бъдеща доставка на стока или извършване на услуга - те също са длъжни да издадат авансова фактура до 15-о число на месеца, следващ месеца, в който са получили част или всички. на плащането. Ако получаването на авансовото плащане и извършването на услугата или освобождаването на стоката е извършено през същия месец, данъкоплатецът не е длъжен да издава авансова фактура, а след това и окончателна фактура. Тази транзакция може да бъде документирана с една фактура. Независимо от това, той продължава да се прилага до 15-ия ден на следващия месец. Пример 1.

Г-н Артур управлява еднолично дружество, в което продава зарядни устройства за автомобили. През януари 2021 г. той продаде 700 зарядни устройства на компанията ABC. Кога г-н Артур трябва да издаде фактура, документираща продажбата?

Ако г-н Артур е продал стоката през януари, фактурата, документираща продажбата, трябва да бъде издадена не по-късно от 15-то число на месеца, следващ продажбата, т.е. 15 февруари.

Ако фактурата е издадена за по-ранна разписка, има две дати за нейното издаване:

  • до 15-о число на месеца, следващ месеца, през който е извършена продажбата, при условие че искането е подадено до края на този месец;
  • не по-късно от 15-ия ден от датата на подаване на заявката, ако искането е подадено в месеците, следващи месеца на продажбата.

Краен срок за издаване на фактура за строителни услуги

Освен общото правило за издаване на фактури, документиращи продажбата, има и редица специални случаи. Съгласно чл. 106i параграф. 3 от ЗДДС се разграничават следните срокове за издаване на фактури:

  • до 30-ия ден от датата на изпълнение на услугите - при строителни услуги или строително-монтажни услуги;
  • до 60-ия ден от датата на издаване на стоките - в случай на доставка на книги (PKWiU ex 58.11.1) - това обаче не се отнася за карти и листовки, както и за списания, вестници, списания, печатни ( PKWiU ex 58.13.1 и PKWiU ex 58.14.1);
  • до 90-ия ден от датата на извършване на дейностите, състоящи се в отпечатване на книги (PKWiU ex 58.11.1) - това обаче не се отнася за карти и листовки, както и списания, списания и вестници (PKWiU ex 58.13.1 и PKWiU ex 58.14.1), с изключение на услугите, за които чл. 28Б, които са внос на услуги;
  • при изтичане на срока за плащане - за доставка на електрическа, топлинна или охладителна енергия, както и линейни газ, както и за предоставяне на услуги под наем, лизинг и лизинг; телекомуникационни услуги; постоянни правни и офис услуги; разпределение на топлина, охлаждане, електричество и газопровод; услуги за защита на лица и услуги за опазване, надзор и съхранение на имущество, както и услугите, изброени в т. 24-37, 50 и 51 от приложение 3 към закона.

Както произтича от посочените по-горе разпоредби на ЗДДС, в случай на данъкоплатци, извършващи строителни услуги или строително-монтажни услуги като част от стопанската си дейност, задължението за издаване на фактура изтича на 30-ия ден от датата на изпълнение. на тази услуга. Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Пример 2.

Г-жа Магдалена, собственик на еднолично търговско дружество, предоставя услугата боядисване на офис помещения на друга фирма като част от своя бизнес. Службата се състоя на 10 януари 2021 г. Кога Магдалена трябва да издаде фактура?

Поради специалния момент на издаване на фактурата в случай на строително-монтажни услуги, г-жа Магдалена следва да издаде фактура до 30 дни от услугата. Следователно фактурата трябва да бъде издадена най-късно до 9 февруари 2021 г.

През ноември 2019 г. влязоха в сила измененията в разпоредбите относно прилагането на национално обратно таксуване. Този механизъм е заменен от задължителното разделно плащане. Промените обаче няма да повлияят на датата на фактуриране за строителни услуги, но фактурата може да съдържа нови елементи, за които можете да прочетете в статията: Задължително разделно плащане – как работи и за кого се отнася?

В обобщение, датата на издаване на фактурата за строителни услуги е установена от разпоредбите на ЗДДС. Независимо от това, това е един от специалните срокове за издаване на фактури, документиращи продажба, който данъкоплатците трябва да помнят, за да документират правилно тази продажба.