PUP средства за започване на бизнес и освобождаване от данък върху доходите

Обслужване

Могат ли покупките, направени от средствата на PUP за стартиране на бизнес, да се третират като данъчно признати разходи?
Стартирането на бизнес често се основава на субсидии, получени от Бюрото по труда на Poviat. Средствата от PUP ще бъдат използвани за закупуване на необходимото оборудване, необходимо за управление на бизнеса. Също така е възможно такива разходи да бъдат класифицирани като данъчни по Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Позицията на данъчните власти в това отношение е доста благоприятна.

Списък и тълкуване на наредби и средства от ПУП

Разпоредбата на чл. 9 сек. 1 от ЗДДФЛ (ЗДДФЛ от 2019 г., т. 1387 изм.) недвусмислено гласи, че всички видове доходи подлежат на облагане с данък върху доходите, с изключение на доходите, изброени в чл. 21, 52, 52а и 52в и доходите, от които е преустановено събирането на данъка по реда на Данъчния кодекс. В тази връзка, на основание чл. 10 сек. 1, т. 3 от цитирания закон - един от източниците на доходи е неземеделска стопанска дейност, която се извършва от лицето, получаващо субсидията.

Тези безвъзмездни средства се отпускат на основание чл. 46 сек. 1, т. 2 от Закона за насърчаване на заетостта и институциите на пазара на труда. Така те могат да се квалифицират като еднократни средства, отпуснати за започване на дейностите по чл. 46 сек. 1, т. 2 и 3 от Закона за насърчаване на заетостта и институциите на пазара на труда, което ги квалифицира в съответствие с чл. 21 сек. 1 т. 121 от ЗДДФЛ, като освободен от данък доход. При анализа на представените по-горе разпоредби на ЗДДФЛ се посочва, че няма пречки данъкоплатецът - бенефициент на субсидия, да зачита като данъчно признати разходи, направени за покупка на активи на стойност не повече от 10 000 PLN, невключени в ДМА или нематериални активи.и правни, и които са финансирани от получената субсидия от Бюрото по труда.

Данъчни разходи

Въз основа на чл. 23 сек. 1, т. 56 от ЗДДФЛ, разходи и разходи, пряко финансирани от приходите (приходите) по чл. 21 сек. 1 точка 29б, 46, 47а, 47г, 116, 122, 129, 136 и 137. Въпреки това чл. 21 сек. 1, ал. 121, който говори за средствата, отпуснати от Фонда по труда въз основа на Закона за насърчаване на заетостта и институциите на пазара на труда. Това означава, че финансираните по този начин разходи могат да бъдат данъчен разход.

Такава позиция вече е потвърдена в няколко тълкувания на данъчните власти, включително 0112-KDIL2-2.4011.33.2019.1.MC, издаден от директора на Националната данъчна информация на 7 януари 2019 г. или по-рано от 16 декември 2019 г. No 0115- КДИТ3. 4011.357.2019.1.JŁ и на 13 декември 2019 г. No 0113-KDIPT2-1.4011.531.2019.1.RK.

Общи правила, които осигуряват основата за квалифициране на даден разход като данъчен разход. Съгласно чл. 22 сек. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ от 2019 г., т. 1387 изм.): данъчно признати разходи са разходи, направени за генериране на доход или за поддържане или обезпечаване на източника на доход, с изключение на разходите, изброени в чл. 23.

Данъчно приспаднати разходи

Данъчно признати разходи са всички рационални и икономически обосновани разходи, свързани с извършваната стопанска дейност. Тук важен е критерият „свързаност с извършваната дейност”, който показва, че направеният разход може обективно да допринесе за постигане на приходи от даден източник. Следователно, за да се счита разходът за приспадащ от данъци разход, той трябва да отговаря на следните условия:

  • да е в причинно-следствена връзка с дохода или източника на доход, да е възникнал с цел постигане на доход или за запазване или осигуряване на източника на доход;

  • да не е в списъка на разходите, които не са признати като данъчно признати разходи, посочен в чл.1. 23 сек. 1 от ЗДДФЛ;

  • бъдат правилно документирани.

Условието за включването на разход като данъчно признати разходи е наличието на причинно-следствена връзка между направените разходи и приходите от извършваната от данъкоплатеца стопанска дейност и надлежното документиране на направените разходи.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Закупуване на активи на стойност над 10 000 PLN

Разходът ще бъде класифициран по различен начин при придобиване на активи на стойност над 10 000 PLN. Въз основа на чл. 22d параграф. 1 от ЗДДФЛ: данъкоплатците не могат да извършват амортизационни отписвания на активите по чл. 22а и 22б, чиято начална стойност, определена съгласно чл. 22 g, не надвишава 10 000 PLN; направените разходи за тяхното закупуване след това са данъчно признати разходи в месеца, в който са въведени в употреба. Активите се вписват в регистъра на дълготрайните активи и нематериалните активи в съответствие с. Най-късно през месеца са въведени в експлоатация.

В случая съдържанието на чл. 23 сек. 1 т. 45 от ЗДДФЛ, който гласи, че отписванията за потребление на дълготрайни активи не се считат за данъчно признати разходи от частта от стойността им, която съответства на направените разходи за закупуване на тези средства, приспаднати от данъка. база с данък върху дохода или върнати на данъкоплатеца под каквато и да е форма.

Следователно може да се твърди, че в случай на закупуване на дълготраен актив, който е изцяло финансиран от еднократни средства, отпуснати на безработни лица, отпуснати по реда на чл. 46 сек. 1, т. 2 от Закона за насърчаване на заетостта и институциите на пазара на труда, амортизационните отписвания не могат да се осчетоводяват като разходи. Такъв дълготраен актив със стойност над 10 000 PLN, изцяло финансиран със субсидия, трябва да бъде вписан в регистъра на дълготрайните активи и амортизиран в съответствие с метода на амортизация, приет въз основа на KŚT - обаче, изчисленото отписване на амортизация не могат да бъдат признати като разход.

Обобщавайки, следва да се посочи, че разходите, финансирани от субсидията от Районната служба по заетостта, отпусната по реда на чл. 46 сек. 1, т. 2 от Закона за насърчаване на заетостта и институциите на пазара на труда могат да представляват данъчно признати разходи. Изключение правят амортизационните отписвания на дълготрайни активи, които не подлежат на приспадане. Следователно е важно да се квалифицира дадена покупка на стойност до 10 000 PLN.Приемането на дадено устройство като дълготраен актив означава, че отписванията на амортизация не се признават като разходи и по този начин има по-малки данъчни облекчения.

Правно основание:

  • Закона от 20 април 2004 г. за насърчаване на заетостта и институциите на пазара на труда;

  • Закон от 26 юли 1991 г. за данъка върху доходите на физическите лица (Законодателен вестник от 2019 г., т. 1387, с измененията).