Командитно дружество по ДДС – платец на ДДС ли е?

Обслужване На Услуги

Данъкът върху стоките е най-големият източник на доходи в страната. Поради това е много важно да се установи кой е неговият данъкоплатец. За физическите лица това не създава проблеми. Въпреки това, в ситуация, в която имаме работа с партньорство, човек може да има известни съмнения. Проверете дали командитното дружество по ДДС е платец на ДДС!

данъкоплатци по ДДС

Съгласно чл. 15 сек. 1 от Закона за данък върху стоките и услугите от 11 март 2004 г. - наричан по-нататък ЗДДС - данъкоплатци са юридически лица, организационни единици без правосубектност и физически лица, извършващи независима икономическа дейност, независимо от целта или резултата от такава. дейност.

Икономическите дейности включват всякакви дейности на производители, търговци или доставчици на услуги, включително събирачи на природни ресурси и земеделски производители, както и дейността на фрийлансъри. Икономическата дейност включва по-специално дейности, състоящи се в непрекъснато използване на стоки или нематериални активи за търговски цели (вж. чл. 15, ал. 2 от ЗДДС).

Следователно определението за икономическа дейност, съдържащо се в закона, е универсално, което позволява да бъде обхванато от термина "данъкоплатец„Всички субекти, които извършват специфични дейности, фигуриращи в професионалния стопански оборот. В същото време, с оглед на горепосочените разпоредби, статутът на данъкоплатец на данък върху добавената стойност произтича от обстоятелствата на дейностите, подлежащи на облагане.

Въз основа на горната разпоредба няма съмнение, че само тези дейности, извършвани от икономическия оператор, които се извършват в нейните рамки, се облагат с ДДС. Всички други сделки, например тези, извършени като част от управлението на собствени активи, остават извън обхвата на данъчното облагане.

Командитно дружество

Принципите на действие на командитното дружество са уредени в чл. 102–124 от Кодекса на търговските дружества - наричан по-нататък Кодексът на търговските дружества. Съгласно чл. 102 от Кодекса на търговските дружества командитно дружество е дружество, чиято цел е да управлява предприятие от свое име, в което поне един съдружник (неограничено неограничено съдружник) отговаря за задълженията на дружеството към кредиторите неограничено и отговорността на поне един съдружник (коммандитно съдружник) е ограничен.

Чл.104 § 1 от Кодекса на търговските дружества предвижда, че името на командитното дружество трябва да съдържа името на един или повече неограничени съдружници и допълнително обозначение "командитно дружество", И в случай, когато неограниченият съдружник е юридическо лице, името на командитното дружество трябва да съдържа пълното име на юридическото лице (име) с допълнителното обозначение"командитно дружество„(И несъмнено такова търговско наименование на командитното дружество следва да бъде посочено в устава на командитното дружество и в регистъра на предприемачите в Националния съдебен регистър), но разпоредбата на чл. 104 § 2 от Кодекса на търговските дружества и дружествата позволява използването на абревиатурата "sp.k.”. 

Във вътрешните отношения на компанията:

  • генералният партньор ръководи делата на партньорството,

  • командитният съдружник няма право или задължение да ръководи делата на партньорството, освен ако договорът за партньорство не предвижда друго,

  • по въпроси, надхвърлящи обхвата на обичайната дейност на дружеството, се изисква съгласието на командитния съдружник, освен ако в дружествения договор е предвидено друго.

Договорът за командитно дружество следва да бъде сключен под формата на нотариален акт. Тя трябва да включва:

  • фирма и седалище на дружеството,

  • основен бизнес,

  • продължителност на компанията (ако е маркирана),

  • посочване на направените вноски от всеки съдружник и тяхната стойност, както и размера на отговорността на всеки командитно дружество към кредиторите (сума с ограничена отговорност).

Можем да сключим договор за командитно дружество по образец. В случай на сключването му с помощта на образец на договор, той изисква попълването на формуляра на договора, предоставен в системата на ИКТ, и поставянето му с квалифициран електронен подпис или доверен подпис.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Командитно дружество по ДДС – платец на ДДС ли е?

Както произтича от горните разпоредби, данъкоплатци по ДДС са юридически лица, организационни единици без правосубектност и физически лица, извършващи независима икономическа дейност, независимо от целта или резултата от тази дейност.

При това положение платец на ДДС е командитното дружество, а не неговите съдружници. По този начин, дори ако съдружниците на командитно дружество са регистриран платец на ДДС, дружеството трябва да се регистрира за целите на ДДС. Съгласно чл. 96 сек. 1 от ЗДДС във връзка с чл. 15 от този закон, задължението за подаване на заявление за регистрация по формуляра ДДС-R е върху платеца на ДДС, а именно:

  • юридически лица, организационни единици без правосубектност и физически лица, извършващи независима икономическа дейност, независимо от целта или резултатите от тази дейност (включително, при специални обстоятелства, субекти, които нямат седалище, постоянно място на дейност или местоживеене в територията на страната).

По този начин командитното дружество по ДДС следва да се регистрира като платец на ДДС. След регистрацията тя отчита ДДС, а не партньорите си.

Пример 1.

Две физически лица, извършващи стопанска дейност, които са и активни данъкоплатци по ДДС, решиха да създадат дружество. Партньорите избраха командитното дружество като форма на бизнес. Тъй като бъдещите изпълнители на фирмата изискват предоставяните услуги да бъдат облагани с ДДС, партньорите се чудят дали трябва да регистрират дружеството като активен платец на ДДС (тъй като вече са данъкоплатци на този данък).

Както вече обяснихме, в този случай командитното дружество по ДДС е данъкоплатец, т.е. трябва да се регистрира, ако иска да издава фактури по ДДС (и съответно данъчни услуги с ДДС).