Уреждане на наем на автомобил, финансиран от застрахователя

Уебсайт

Пътен сблъсък с автомобил, който е дълготраен актив на дружеството, е свързан с необходимостта от уреждане на свързани финансови събития на база данък върху дохода. Става дума преди всичко за правилното отчитане и уреждане както на полученото обезщетение, така и на разходите за ремонт след аварии. Ще бъде взето предвид и споразумението за наемане на автомобил, финансирано от застрахователя. Как да го направя правилно по отношение на данъка върху доходите? - за това по-долу!

Връзката между превозното средство и дейността е решаваща за приходите

Признаването на стопански доход поради полученото обезщетение изисква на първо място да се направят договорености относно връзката между даден автомобил и стопанската дейност, извършвана от данъкоплатеца. Горното произтича от буквалния текст на разпоредбите на ЗДДФЛ, тук става дума конкретно за чл. 14 сек. 2, точка 12, която се чете, както следва:

„Приходите от стопанска дейност включват и получени обезщетения за вреди на активи, свързани с извършваната стопанска дейност или ръководене на специални отдели за земеделско производство“. В началото на 2019 г. данъкоплатците не трябва да признават доходи от стопанска дейност поради получено обезщетение за повреда на дълготрайни активи след изпълнение на определени условия (разходи за обновяване, закупуване или производство на дълготраен актив от даден вид KŚT) - чл. . 21 сек. 1 т. 29б от ЗДДФЛ.
Леките автомобили са изключени от горното изключение. Следователно трябва да се има предвид понятието "връзка" между автомобила и неговата дейност. Автомобил, свързан с стопанска дейност, със сигурност е превозно средство, което е част от активите на дружеството (отчетено в данъчни разходи) или се използва в бизнеса въз основа на договор за наем, лизинг, лизинг или друг договор от подобен характер.

Ако данъкоплатецът използва автомобил, който обикновено се използва частно в бизнеса, който освен това не е бил въведен в състоянието на активите на дружеството, тогава полученото обезщетение за щети на това превозно средство няма да представлява бизнес доход - следователно не е въобще подлежи на счетоводство. При това положение понятията „употреба в стопанска дейност“ и „връзка със стопанска дейност“ не могат да бъдат приравнени, което е подчертано по-специално от Върховния административен съд в решението от 11 май 2012 г., преписка изх. II FSK 2169/10, като се признава, че:

„Следователно следва да се споделя мнението на автора на касационната жалба, че за да бъде „свързана с дейността” по смисъла на посочената разпоредба, следва да се вземат предвид всички обстоятелства по настоящото дело, а не само факта на използване на въпросния автомобил в стопанска дейност. Съдът, освен че данъкоплатецът не е вписал въпросното МПС в регистъра на ДМА и широко препраща към съдържанието на чл. 17 сек. 1 от Закона за фиксирания данък върху доходите върху определени приходи, получени от физически лица, не е преценил обстоятелствата, че данъкоплатецът не е включил амортизационните отписвания за потребление на дълготраен актив като данъчно признати разходи, или че сумата на покупката на въпросния автомобил не е взета предвид от нея по данъчни разчети”.

Компенсация на приходите, независимо от начина на уреждане на иска

Ако полученото обезщетение се отнася за автомобил, свързан с стопанска дейност, то трябва да бъде регистрирано, т.е. Няма значение дали разходите за ремонт ще бъдат признати като данъчно признати разходи или данъкоплатецът ще ремонтира автомобила сам (повече по този въпрос в индивидуалното тълкуване от 23 септември 2019 г., издадено от директора на Националната данъчна информация, реф. 0114-KDIP3 -2.4011.432.2019.2.AC).

Наредбите не създават алтернатива по отношение на данъчните приходи (компенсацията ще бъде приход във всеки случай), но съдържат определени ограничения за разходите за получаването им. Ако превозното средство не е имало доброволна застраховка (AC - autocasco), тогава загубите, произтичащи от загуба, ликвидация или ремонт след злополука на такова превозно средство, може да не представляват данъчно признати разходи на данъкоплатеца (член 23, параграф 1, параграф 48 от Закон за ДДС). Обсъжданият проблем е представен в примера по-долу.

Пример 1.

Г-н Яцек участва в пътен инцидент не по негова вина и получава обезщетение в размер на 10 000 PLN. Автомобилът му е бил използван в бизнеса му и е бил дълготраен актив за неговата фирма. Във връзка с горното, сумата от 10 000 PLN следва да бъде вписана в колона 8 - Други приходи към датата на получаване на обезщетението.

Поради факта, че колата на г-н Яцек няма доброволна застраховка "Автокаско", разходите по ремонта на автомобила няма да бъдат приспаднати от данъци. Въпреки че е получил фактура за ремонта на превозното средство за сумата от 8000 PLN, поради посоченото по-горе изключение (съдържащо се в чл. 23, параграф 1, т. 48 от ЗДДФЛ), тази фактура не може да бъде уредена въз основа на данък общ доход.

Между другото, трябва да се добави, че данъчната служба може да откаже правото да включи ремонт на автомобил след ПТП в разходите на фирмата, когато действията на данъкоплатеца са допринесли грубо за щетата, дори и при наличие на застраховка AC. Такава ситуация ще бъде например участие в сблъсък под въздействието на алкохол.

Наем на кола, финансиран от застрахователя

Не са необичайни случаите, когато потърпевшият наема автомобил за подмяна за периода, необходим за отстраняване на повредата, т.е. ремонт на повредения автомобил. Обезщетението за направените в това отношение разноски всъщност е и форма на поправяне на причинената му вреда, което означава, че е под формата на обезщетение.

На практика това обикновено става по такъв начин, че потърпевшият прави определени разходи за наемане на заместващо превозно средство и след това иска възстановяване на направените разходи от застрахователя. Тази ситуация е представена в примера по-долу.

Пример 2.

Г-н Дариуш е участвал в автомобилен сблъсък не по негова вина. Поради факта, че автомобилът се използва в стопанска дейност, той е наел резервен автомобил за времето на ремонта на превозното си средство, за което е получил фактура за 1000 PLN нето + 230 PLN ДДС.

Г-н Dariusz е осчетоводил тази фактура към датата на издаване, включително сумата от 836,25 PLN в KPiR в колона 13 - Други разходи. Заместващият автомобил не е отчетен за пълно приспадане на ДДС във формуляра ДДС-26, поради което е възможно да се приспадат 50% от ДДС (115 PLN), докато стойността на разходите за данък е изчислена, както следва: (1000 + 115 ) x 75%.

Г-н Дариуш поиска от застрахователя да възстанови разходите за наемане на заместващо превозно средство от застрахователната полица „Гражданска отговорност“ на извършителя. Застрахователят е превел по банковата си сметка нетната сума от фактурата за заместващия наем на автомобил и 50% ДДС, поради факта, че другата половина от данъка е удържан. Г-н Дариуш трябва да въведе сумата от 1115 PLN в колона 8 - Други доходи към датата на получаване на възстановяването от застрахователя.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Уреждане на наем на автомобили, финансирани от застрахователя - безкасови разплащания без влияние върху генерирането на доходи

Често срещана практика при уреждането на претенции, свързани с сблъсък на превозни средства, са безкасовите сетълменти, при които застрахователят не изплаща обезщетение на пострадалото лице, а регулира отговорността, произтичаща от фактурата за ремонт на автомобила директно по сметка на работилница за ремонт на повредения автомобил.

Друга ситуация, при която потърпевшият не получава обезщетение, е сключването на т. нар. застрахователен договор. прехвърляне на права по застрахователния договор на финансиращата страна (заемодател или лизингодател). Процедурата, състояща се в установяване на застрахователна цесия, ще гарантира, че обезщетението ще бъде прехвърлено на кредитора или лизингодателя. Това решение е да осигури погасяването на задълженията от ползвателя на превозното средство.

Също така в случай на „безпарична“ ликвидация на щети на превозно средство, свързани с стопанска дейност, данъчните приходи следва да бъдат признати и правилно отразени. При това положение няма значение, че физически пострадалият не е получил парите. Данъчни приходи от обезщетение за служебен автомобил ще възникнат и когато застрахователят изплати пари в брой на сервиза по ремонт на МПС или на лицето, за което е установено прехвърлянето на правата по застрахователния договор. Горното беше потвърдено, inter alia, от Директор на Национална данъчна информация в индивидуално определение от 01.02.2018 г., преписка изх. 0114-KDIP3-1.4011.433.2017.2.ES, признаващ, inter alia:

„Трябва да се отбележи, че в представената по-горе ситуация не може да се съгласим с позицията на жалбоподателя, че той не е получил обезщетение поради причинените вреди. Това обстоятелство не се влияе от факта, че с възлагането на застраховка той е прехвърлил правото на обезщетение на банката. Това е обезщетението, присъдено на жалбоподателя с плащането, преведено по сметката на банката кредитор като погасяване на заема, отпуснат на гражданското дружество Т. Следователно това са дължими средства на жалбоподателя по смисъла на чл. 14 сек.1 от ЗДДФЛ, и включени директно в приходите с разпоредбата на чл. 14 сек. 2 т. 12 от горното Законът. Във връзка с горното, позицията на жалбоподателя е счетена за неправилна”.