Уреждане на дивиденти на данъчно основание

Обслужване На Услуги

Дивидентите са активи, които се изплащат на съдружници на капиталови дружества (дружества с ограничена отговорност и акционерно дружество) срещу предоставяне на капитал. Дивидентът може да бъде както в пари, така и в натура. В днешната ни статия ще разгледаме как да обложим дивидента, който получавате. Трябва ли акционерът или акционерът да отчита данъци и да подава данъчни декларации в такъв случай? Ние отговаряме, уреждане на дивидент!

Източник на доход

Когато анализираме представения проблем в контекста на данъка върху дохода, трябва да се отбележи, че на първо място е необходимо да се определи с какъв вид доход имаме работа в случай на получаване на дивидент. Отговорът на този въпрос може да се намери в чл. 17 сек. 1, т. 4 от ЗДДФЛ, където беше посочено, че доходите от парични капитали се считат за дивиденти и други приходи от участие в печалбите на юридически лица, действително получени от този дял.

В резултат на това приходите от дивиденти се класифицират като доходи от паричен капитал, което оказва влияние върху метода на отчитане на данъка върху получения дивидент. В допълнение, заслужава да се отбележи, че горната разпоредба също така уточнява момента, в който възниква доходът. Е, доходът от дивидент възниква, когато действително е получен. Следователно не се прилага за дължими, но неизплатени дивиденти. Полученият дивидент представлява доход от капитал по смисъла на чл. 10 сек. 1 т. 7 от ЗДДФЛ.

Уреждане на дивиденти - данък върху дохода

Съгласно чл. 30а параграф. 1, т. 4 от ЗДДФЛ върху доходите от дивиденти и други доходи от участие в печалбите на юридически лица се събира 19% фиксиран данък върху доходите. Освен това по отношение на уреждането чл. 30а параграф. 6 по-горе от закона, който гласи, че фиксираният данък по ал. 1 точки 1-4 и точки 6, 8 и 9, без да се намаляват приходите с разходите за получаване. Следователно, въпреки че общото правило гласи, че данъкът се дължи върху дохода, който е разликата между приходите и разходите, за дивидентите се прилага различно правило. Тук данъкът се дължи само върху доходите и данъкоплатецът не може да вземе предвид никакви данъчни разходи.

Освен това, както е посочено в чл. 30а параграф. 7 от ЗДДФЛ, доходите (приходите) по чл. 30а параграф. 1, които не се комбинират с облагания на общи принципи доход по данъчната скала. В резултат на това данъкоплатецът не показва доход от дивидент в данъчната декларация по ДДС-37 или ДДС-36, тъй като този вид вноска не се комбинира с други източници на доходи. Следователно задължен ли е данъкоплатецът да изчисли и подаде друга данъчна декларация по тази сметка?

Ами не. Съгласно чл. 41 сек. 4 от ЗДДФЛ платците са длъжни да събират фиксиран данък върху доходите върху извършените плащания (обезщетения) или пари или парични стойности, предоставени на разположение на данъкоплатеца по посочени причини, наред с другото, в чл. 30а параграф. 1 точки 1-11 и 11b-12. Това означава, че данъкът върху дивидента се приспада от дивидента, изплатен от компанията, предоставяща дивиденти, която в този случай действа като платец.

Заслужава да се отбележи също, че съгласно чл. 42 сек. 1 от ЗДДФЛ дружеството плащащо е длъжно да внесе събрания от данъкоплатеца данък на компетентния началник на данъчната служба до 20-о число на месеца, следващ месеца, през който е събран данъкът. Самото плащане не е придружено от подаване на каквато и да е данъчна декларация. Едва до края на януари на годината, следваща данъчната година, компанията трябва да покаже размера на събрания данък през годината във формуляра PIT-8AR. Трябва да се подчертае, че този документ се подава само от фирмата, само до ръководителя на данъчната служба. Следователно съдружникът, получаващ дивидента, не подава никаква декларация в данъчната служба и не получава информация от дружеството за събрания данък. Данъкът върху дивидента се приспада от дружеството плащащ и се препраща към данъчната служба от дружеството плаща. Освен това от компанията се изисква да предостави информацията за PIT-8AR до края на януари на годината, следваща данъчната година. Нека добавим още, че в съответствие с чл. 45ба от ЗДДФЛ декларацията за ДДФЛ-8АР трябва да се изпрати в електронен вид.

Уреждане на данъци от партньора

Горните съображения ни водят до извода, че акционерът или акционерът, който е получил дивидента, не е длъжен да плаща данък по тази сметка, тъй като това се извършва за него от платеца. Трябва ли обаче данъкоплатецът да отчита доходите от дивиденти във всяка данъчна декларация?

За да се отговори на този въпрос е необходимо да се обърнем към съдържанието на чл. 45 сек. 3 от ЗДДФЛ, където е посочено, че годишните данъчни декларации не включват доход, обложен по реда на чл. 29-30а. Тези данъчни декларации показват данъка върху дохода, посочен в чл. 29-30а, ако данъкът не е събран от платеца (чл. 45, ал. 3б от закона).

Видно от горепосочените разпоредби, ако дружеството е събрало данък върху изплатения дивидент (което е негово задължение), данъкоплатецът не показва този доход в нито една годишна данъчна декларация. Акционерът не показва доходите от дивиденти и събрания данък в годишна данъчна декларация, стига данъкът да е събран от платеца.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Дивидент от чужбина

Ситуацията, при която данъкът не се събира от платеца, се отнася за дивиденти, получени от полски данъчен резидент от чужбина. Съгласно чл. 3 сек. 1 от Закона за ДДС полските данъчни резиденти имат неограничено данъчно задължение, което означава, че са длъжни да уреждат всички доходи, както в Полша, така и в чужбина. Това правило важи и за дивиденти, получени от чуждестранни компании.

В този случай не става дума за институция на платец, тъй като полското данъчно законодателство не може да задължи чуждестранна компания да събира полски данък и да го плати по сметката на ръководителя на данъчната служба. Следователно съдружник, който получава чуждестранен дивидент, е длъжен сам да го уреди.

Съгласно чл. 30а параграф. 9 от Закона за ДДС, полските данъчни резиденти, които получават доход (доход) извън територията на Република Полша, посочена в разд. 1, ал. 1-5, от фиксирания данък, изчислен по ал. 1 от тези приходи (доходи) се приспадат сума, равна на платения в чужбина данък, но това приспадане не може да надвишава размера на данъка, изчислен върху тези приходи (доходи) по ставка от 19%.

Въпреки това, в светлината на чл. 30а параграф. 11 от ЗДДФЛ, размерът на фиксирания данък, изчислен върху приходите (доходите) по ал. 1 точки 1-5, получени извън Република Полша и размера на данъка, платен в чужбина, посочен в параграф 1. 9, данъкоплатците са длъжни да представят в данъчната декларация, посочена в чл.2. 45 сек. 1 или 1а.

Следователно, ако полски данъчен резидент получи дивидент от чужбина, този доход се облага с 19% с полски данък. Той изважда платения в чужбина данък от изчислената сума. Получената разлика подлежи на плащане в данъчната служба. Партньорът показва както дохода, така и размера на полския и чуждестранния данък в годишната данъчна декларация. Може да бъде както PIT-36, PIT-38, така и PIT-39. Всички тези форми осигуряват възможност за показване на тези стойности.

Накрая следва да се отбележи, че съгласно чл. 30а параграф. 2 от Закона за ДДС, полските разпоредби относно дивидентите се прилагат, като се вземат предвид споразуменията за двойно данъчно облагане, по които Република Полша е страна. Въпреки това, прилагането на данъчната ставка, произтичаща от съответното споразумение за избягване на двойното данъчно облагане или несъбиране (плащане) на данъка в съответствие с такова споразумение е възможно, при условие че мястото на пребиваване на данъкоплатеца е документирано за данъчни цели с удостоверение на местожителство, получено от него. Необходимостта от самостоятелно уреждане на данъка се отнася само за дивиденти, получени от чужбина. В случая няма платец. Данъкоплатецът е този, който самостоятелно изчислява и плаща данъка и подава съответната годишна данъчна декларация в периода от 15 февруари до 30 април на годината, следваща данъчната година. Стигайки до извода, нека посочим, че въпросът за правилното уреждане на получения дивидент зависи до голяма степен от агента по плащането.В случай на полски компании плащащи, те поемат, като платци, всички задължения, свързани с уреждането на дивиденти. Ако, от друга страна, полски акционер получи дивидент от чужбина, той трябва самостоятелно да гарантира, че данъчното облагане е правилно и че доходът и данъкът върху действително получения дивидент са показани.