Регистрация за целите на ЕС назад - всичко, което трябва да знаете

Обслужване На Услуги

Чуждестранните сделки с контрагенти от страни от ЕС по правило задължават предприемачите да се регистрират по ДДС-ЕС, т.е. сделки в ЕС. Такова задължение се отнася не само за активните данъкоплатци по ДДС, но и най-вече за освободените данъкоплатци. Често данъкоплатците дори не са наясно с подобно задължение и правят, например, покупка в ЕС без регистрация. Възможна ли е регистрация за целите на ЕС със задна дата? Как да го направим?

Регистрация за ДДС-ЕС

Активните платци на ДДС трябва да се регистрират за ДДС-ЕС, преди да направят първата транзакция, свързана с:

  • с покупка на стоки от контрагент от ЕС, т.е. вътреобщностно придобиване на стоки (прилага се за покупка на стоки от фирми; не се отнася за покупки от физически лица, които не извършват бизнес, но пребивават в страни от ЕС);
  • със закупуване на услуги, за които място на изпълнение е седалището на купувача;
  • с продажба на стоки на контрагенти от Европейския съюз, т.е. WDT;
  • с предоставяне на услуги на чуждестранни изпълнители от ЕС, където мястото на предоставяне на услугите се определя в мястото на стопанска дейност/пребиваване от купувача.

В случай на субекти, освободени от ДДС, този въпрос е малко по-различен. Регистрацията е необходима за:

  • вътреобщностно придобиване на услуги, регламентирани в чл. 28б от ЗДДС;
  • вътреобщностно предоставяне на услуги, регламентирани в чл. 28б от ЗДДС.

Освободеният от ДДС субект, който продава стоки на контрагенти от ЕС, не е длъжен да се регистрира за ДДС-ЕС.

Внимание!

В случай на вътреобщностни придобивания на стоки, задължението за регистрация за целите на ДДС-ЕС при освободен от ДДС данъкоплатец възниква само когато стойността на закупените стоки през дадена година надвишава 50 000 PLN. До превишаване на лимита, предприемачът, който се възползва от освобождаването от ДДС, не трябва (но може) да се регистрира.

Регистрация за целите на ЕС – срокове

Активен платец на ДДС

Регистрацията за целите на ЕС от активните платци на ДДС следва да се извършва непрекъснато. Активните платци на ДДС трябва да се регистрират за целите на ДДС-ЕС преди:

  • извършване на вътреобщностно придобиване на стоки (WNT),
  • придобиването на услуги, регламентирани в чл. 28б от ЗДДС,
  • извършване на вътреобщностна доставка на стоки,
  • предоставяне на услуги за данъкоплатци по ДДС-ЕС, регламентирани в чл. 28б.

Освободен платец на ДДС

Регистрацията за целите на ЕС в случай на освободен от ДДС данъкоплатец трябва да се извърши преди:

  • внос на услуги, регламентирани в чл. 28б от ЗДДС,
  • вътреобщностно предоставяне на услуги,

В случай на вътреобщностно придобиване на стоки, задължението за регистрация ще възникне само когато стойността на закупените през дадена година стоки надхвърли лимита от 50 000 PLN.

Как да се регистрирам за ДДС-UE?

Регистър на активен платец на ДДС и освободен данъкоплатец за целите на ДДС-ЕС във формуляра ДДС-R. Този формуляр може да бъде изтеглен от данъчната служба и да се попълни ръчно, или можете да изтеглите готов шаблон, достъпен на различни уебсайтове.