Подаръци от Дружествения фонд за социални помощи, данъци и вноски

Обслужване

Поради ниската безработица работодателите се стремят към кандидати за работа, като им предлагат все повече помощи, в т.ч. богат социален пакет. Като част от този пакет служителите често получават коледни подаръци. Подлежат ли обаче на облагане с данъци и вноски подаръците от Дружествения фонд за социални помощи? Прочетете за отговора на този въпрос.

Какво представлява Фондът за социални помощи на компанията?

ZFŚS, т.е. Фондът за социални помощи на компанията, е парични средства, които се събират от работодателя по отделна банкова сметка. Целта на социалния фонд е да осигури социална подкрепа на служителите, които имат право на това. Основната му цел е да помага на хора, които са в затруднено финансово положение.

Задължението за създаване на дружествен фонд за социални помощи се отнася за:

  • всички работодатели от бюджетни и местни единици;
  • други работодатели, които към 1 януари на дадена година наемат най-малко 50 еквивалента на пълно работно време.

Какво може да се финансира от средствата на Дружествения фонд за социални помощи?

Средствата на Дружествения фонд за социални помощи идват от отписвания, чийто размер се определя от наредбите за възнагражденията или колективните трудови договори. При бюджетните звена размерът на отписванията е посочен в Закона за дружествения фонд за социални помощи.

Законът за дружествения фонд за социални помощи (ZFŚS) урежда за какво могат да се използват средствата от социалния фонд. Сред тях можем да посочим:

  • съфинансиране на празниците на служителя или неговите деца,
  • парично обезщетение.
  • жилищен кредит,
  • финансиране на ясли и детски градини,
  • съфинансиране на спортни и развлекателни или културни и образователни услуги,
  • коледни колети.

Подаръци от Дружествения фонд за социални помощи и данъци

Всички пакети, включително ваканционни пакети, получени от служителя от работодателя, са обезщетения в натура. Съгласно чл. 12 сек. 1 от Закона от 26 юли 1991 г. за данъка върху доходите на физическите лица (своден текст, Вестник от 2012 г., т. 361, изм., по-нататък: ЗДДФЛ) парична стойност на обезщетенията в натура или техните еквиваленти, независимо от източника на финансиране, тези плащания и обезщетения са доход от трудово правоотношение и следователно са облагаеми.

Въпреки това обезщетенията, финансирани от Социалния фонд, могат да бъдат освободени от данъчно облагане, при условие че са изпълнени следните условия:

  • обезщетението се прехвърля на служителя,
  • има характер на парична или материална облага (с изключение на купони, ваучери и други знаци, даващи им право да бъдат заменени за услуги или стоки),
  • обезщетението е свързано с финансиране на социални дейности,
  • източникът на финансиране на това обезщетение е изцяло от Социалния фонд или синдикалните фондове, дори отчасти източникът на финансиране може да не са текущи активи (чл. 21, ал. 1, ал. 67 от ЗДДФЛ).

Ако всички тези условия са изпълнени едновременно, обезщетението е освободено от данъци до сумата, която не надвишава 1000 PLN през данъчната година. Ако тази сума е надвишена, обезщетението се облага с данък. Ако един служител е нает на няколко работни места и получава такива обезщетения от повече от едно, всеки работодател може да се възползва от освобождаване от данъци. Въпреки това, до 1000 PLN - това е общият размер на освобождаването, без значение колко средства се използват от служителя.

Подаръци от Дружествения фонд за социални помощи и вноски

Обезщетенията, финансирани от Социалния фонд за социални цели, не представляват база за изчисляване на осигурителните и здравноосигурителните вноски (§ 2 (1) (19) от наредбата на министъра на труда и социалната политика от 18 декември 1998 г. за подробните правила за определяне на базата за определяне на вноските за пенсиониране и инвалидност). Независимо от размера и формата на обезщетението, предоставено от фондовете на ZFŚS, тези обезщетения не подлежат на вноски по ZUS За да бъдат изключени от вноските обезщетения, финансирани от социалния фонд, е достатъчно те да попадат в обхвата на социалната дейност, а в съответствие със Закона за дружествения фонд за социални помощи, обхватът на социалната дейност включва, наред с другото , материална помощ - материална и финансова (чл. 2, т. 1 от Закона за дружествения фонд за социални помощи - Законодателство от 2012 г., т. 592, изм.).

Важно е, че размерът на обезщетенията, отпускани от работодателя от Фонда за социални помощи на дружеството, трябва да зависи от живота, семейството и материалното положение на служителя (чл. 8, ал. 1 от Закона за дружествения фонд за социални помощи).

Коледни подаръци за всички служители и ZUS

Важно е работодателят при определяне на размера на отпусканите обезщетения да вземе предвид житейското, семейното и материалното положение на служителите, тъй като предоставянето на обезщетения без оценка на степента на тяхното положение не може да се извършва от Социалния фонд. В такава ситуация работодателят, ако иска да осигури на служителите обезщетения, например под формата на пакети, трябва да използва за тази цел оборотен капитал. Тогава обаче обезщетенията ще бъдат предмет на вноски.

Предоставянето на всички служители на обезщетения от ZFŚS в еднакъв размер, без да се оценява тяхното положение, може да бъде отхвърлено от ZUS. Институцията за социално осигуряване може да признае тези обезщетения като вноска към заплатата с вноски. Прочетете повече за Фонда за социални помощи на компанията:
ZFŚS и данък върху доходите - нови законови разпоредби
Обезщетения, финансирани от Фонда за социални помощи на компанията - всичко, което трябва да знаете
Информация за неучредяване на фонд за социални помощи - безплатен шаблон

Без социален фонд и коледни подаръци

Липсата на фирмен фонд за социални помощи не пречи на работодателите да предоставят на служителите си коледни пакети. Тези ползи обаче могат да се финансират само от текущите активи на дружеството и следователно подлежат на облагане с данъци и вноски. Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Подаръци от Дружествен фонд за социални помощи за пенсионери и пенсионери

Подаръци от Фонда за социални помощи на дружеството могат да се предоставят и на пенсионери, които са бивши служители. В техния случай се прилагат различни правила за данъчното облагане и вноската на тези обезщетения, а именно:

  • необлагаеми са обезщетенията в пари и в натура, включително ваучери;
  • обезщетенията, за да бъдат освободени от данъци, могат да се финансират както от Социалния фонд, така и от текущите активи, стига размерът на обезщетенията да не надвишава 2280 PLN през данъчната година;
  • 10% фиксиран данък върху доходите се плаща за обезщетения над 2280 PLN (член 30, параграф 1, параграф 4 от Закона за данъка върху доходите на физическите лица);
  • ако пенсионерът за старост или инвалидност е бивш служител (не е в трудово правоотношение с работодател), отпуснатото обезщетение не е с вноски.

Подаръци от Фонда за социални помощи на фирмата за контрагенти

При изпълнителите предоставената им услуга е облагаема независимо от средствата, от които се финансира.

От друга страна, обезщетенията за контрагенти не подлежат на вноски, стига източникът на финансиране да са средства от Дружествения фонд за социални помощи и при условие, че са изпълнени необходимите условия, напр. социален критерий.

Източникът на финансиране за ваучери спрямо данъчното облагане и вноските

 

Източник на финансиране

всички средства от Дружествения фонд за социални помощи

целия оборотен капитал на дружеството

частично средства от Дружествения фонд за социални помощи и частично оборотни средства

Данък общ доход

служител

да

да

да

задължителен

да

да

да

пенсионер, който е бивш служител

не

не

не

Осигурителни вноски

служител

не

да

стойност, финансирана от Социалния фонд - не, стойност, финансирана от текущи активи - да

задължителен

не

да

стойност, финансирана от Социалния фонд - не, стойност, финансирана от текущи активи - да

пенсионер, който е бивш служител

не

не

не

Източник на финансиране за парцели и данъчно облагане и вноски

 

Източник на финансиране

всички средства от Дружествения фонд за социални помощи

целия оборотен капитал на дружеството

частично средства от Дружествения фонд за социални помощи и частично оборотни средства

Данък общ доход

служител

не, до 380 PLN

да

да

задължителен

да

да

да

пенсионер, който е бивш служител

не

не

не

Осигурителни вноски

служител

не

да

стойност, финансирана от Социалния фонд - не, стойност, финансирана от текущи активи - да

задължителен

не

да

стойност, финансирана от Социалния фонд - не, стойност, финансирана от текущи активи - да

пенсионер, който е бивш служител

не

не

не

Система WFirma.pl и ZFŚS плащания

Опцията за надбавки и удръжки, достъпна в системата wFirma.pl, ви позволява да въвеждате компоненти на възнаграждението за хората, наети по трудов договор, а също така можете да уреждате плащания от Фонда за социални помощи на компанията. Информацията за подпомагане от Фонда за социални помощи на дружеството се въвежда в ПЕРСОНАЛ »СЛУЖИТЕЛИ» Данни за служителя (чрез щракване върху името и фамилията на служителя) »ДОБАВКИ И УСЛОВИЯ» ДОБАВЕТЕ след като изберете: "друга съставка".

 

Можете да зададете всякакви параметри за този компонент на възнаграждението, т.е. да решите дали те представляват база за облагане и вноски. Въведената по този начин информация за подаръци от Фонда за социални помощи на дружеството ще бъде включена в генерираната ведомост.