Право на възнаграждение за времето на неизпълнение на работа (част 2) - почивки в работата

Обслужване

Кодексът на труда посочва различни ситуации, при които служителят не върши работа, но въпреки това си запазва правото на възнаграждение за това време. Най-простият пример за такава ситуация са почивките в работата. Какви почивки може да вземе служителят, за които си запазва правото на възнаграждение за неизвършеното време? Отговорът е в статията по-долу.

Явяване по искане на органа и случайно освобождаване от работа

Служителят може да бъде освободен от задължението да полага работа за определен период от време в случаи, определени в разпоредбите на трудовото законодателство, като:

  • освобождаване от задължението за работа на бременни или кърмещи работнички, заети на забранена или опасна работа, независимо от степента на излагане на вредни за здравето или опасни фактори, ако преместването им на друга работа е невъзможно;

  • намаляване на работното време до 8 часа при удължени работни дни в случай на съкратена работна седмица, система на работно време през уикенда, система за еквивалентно работно време, непрекъсната работа за служители, работещи на работни места, където са превишени максимално допустимите концентрации или интензитети на вредни фактори , бременни служители и служители, полагащи грижи за дете до 4-годишна възраст, ако не са се съгласили на удължения 24-часов период.

Работни почивки

15-минутна почивка (т.нар. почивка за закуска)

Съгласно чл. 134 от Кодекса на труда ако дневното работно време на служителя е най-малко 6 часа, служителят има право на почивка в работата най-малко 15 минути, включена в работното време. Работодателят може да удължи почивката в полза на служителите.

Почивката за закуска е включена в работното време, така че се заплаща по същия начин като работното време.

60-минутна почивка (т.нар. обедна почивка)

Работодателят може да въведе една почивка в работата, невключена в работното време, с продължителност не повече от 60 минути, предназначена за хранене или уреждане на лични дела. Няма възнаграждение за почивката.

Пауза в системата за периодично работно време

Ако това е обосновано от вида на работата или нейната организация, може да се използва система на прекъснато работно време по предварително определен график, предвиждащ не повече от една почивка в работата на ден с продължителност не повече от 5 часа. Почивката не се включва в работното време, но по време на почивката работникът или служителят има право на възнаграждение в размер на половината от възнаграждението, дължимо за престоя (чл. 139, ал. 1 от КТ).

Пауза на непълнолетен работник

Съгласно чл. 202 § 3 от Кодекса на труда Юноша, чието дневно работно време надвишава 4,5 часа, има право на по-дълга, половин час почивка от работа. Тази почивка трябва да се зачита като работно време, така че се заплаща по същия начин като работното време.

Пауза за улесняване на човек с увреждания

Съгласно чл. 17 от Закона за професионална и социална рехабилитация и заетост на лицата с увреждания от 27 август 1997 г., лицето с увреждания има право на допълнителна почивка в работата за рехабилитация или почивка. Продължителността на тази почивка е 15 минути и е включена в работното време.

Пауза за хранене

Служителка, която кърми дете и чието работно време надвишава 6 часа на ден, има право на две половинчасови или (при поискване) едночасова почивка на работното място, включени в работното време. За

Онлайн съвети

Управлявате ли компания и имате въпроси?

Възползвайте се от експертните съвети на Ръководството на предприемача

Онлайн съвети за бизнеса

работник, който храни повече от едно дете, времето за почивка се удължава с 15 минути и възлиза на 2 пъти по 45 минути или общо 1,5 часа. Служителите, които работят по-малко от 4 часа на ден, нямат право на платени почивки за кърмене.

Когато работното време на кърмещата майка е от 4 до 6 часа, тя има право на една половинчасова почивка, а когато храни повече от едно дете - една 45-минутна почивка. Горното произтича от чл. 187 от Кодекса на труда

Пауза от работа на компютъра

Почивката от работа на монитора е регламентирана с Наредба на министъра на труда и социалната политика за здравословни и безопасни условия на труд на работни места, оборудвани с екранни монитори. Съгласно § 7 от тази наредба работодателят е длъжен да осигури на служителите:

  • комбиниране на редуваща се работа, свързана с работата на екранен монитор, с други видове работа, които не натоварват окото и се извършват в други позиции на тялото - при не повече от един час непрекъсната работа при работа на екранния монитор, или

  • поне 5-минутна почивка, включена в работното време, след всеки час работа с екрана на монитора.

В повечето случаи работодателят не е в състояние да организира работата по такъв начин, че служителите да не превишават часовете на непрекъсната работа пред монитора, поради което му остават платени почивки.

Почивка с усилена работа

чл.145 ал.1 от КТ предвижда възможност за съкращаване на работното време на служителите, работещи при особено тежки или особено вредни условия и при монотонен труд или работа с предварително определено темпо.

При условия на труд, които са вредни или обременяващи здравето, основният стандарт може да бъде съкратен или чрез намаляване на нормата на дневното работно време, или чрез въвеждане на почивки, включени в работното време. При монотонна работа и работа в предварително определено темпо с цел съкращаване на работното време е възможно само въвеждане на почивки, включени в работното време.