Капиталови планове на служителите на данъчни основания

Обслужване На Услуги

Капиталовите планове на служителите, въведени в полската правна система, представляват нов елемент от пенсионната система и основната им цел е да осигурят жизнените нужди, което се свежда до систематично натрупване на спестявания, които ще бъдат налични след 60-годишна възраст. С влизането в сила на Закона за капиталовите планове на служителите бяха направени промени и в данъчното законодателство. Предмет на анализа в статията по-долу са капиталовите планове на служителите на данъчно основание.

Принципи на действие на капиталовите планове на служителите (PPK)

В началото си струва да се обясни механизмът на действие на PPK. На първо място е необходимо да се обърне внимание на чл. 3 сек. 1-2 от Закона за капиталовите планове на служителите, където е посочено, че програмата PPK се създава с цел систематично натрупване на спестявания от участник в PPK с цел плащане след навършване на 60-годишна възраст и за други цели, посочени в закона. . От друга страна, натрупаните в PPK средства са частна собственост на участника в PPK.

Какви са основните правила за събиране на средства по PPK? Съгласно чл. 25-27 w. от закона, както работодателят, така и участникът в ППК финансират основните вноски от собствени средства. Работодателят и участникът в PPK могат да декларират финансиране на допълнителни плащания. Размерът на основните и допълнителните вноски се определя като процент от възнаграждението на участника в PPK. Следователно набирането на средства се финансира както от наемащото лице, така и от участника в Капиталовия план на служителите.

Основното плащане, финансирано от наемателя, е в размер на 1,5% от възнаграждението, докато наемателят може да декларира в договора за управление на PPK допълнително плащане в размер до 2,5% от възнаграждението. Основната вноска, финансирана от участника в PPK, е в размер на 2% от възнаграждението - може да бъде по-малко от 2% от възнаграждението, но не по-малко от 0,5% от възнаграждението, ако възнаграждението на участника в PPK, получено от различни източници в даден месец не надвишава размера, съответстващ на 1,2 пъти възнаграждението.минималната работна заплата. Освен това, участник в PPK може да декларира допълнително плащане до 2% от възнаграждението. Съгласно чл. 99 от Закона, след като участникът навърши 60 години, по правило 25% от натрупаните средства по сметката на участника се теглят еднократно, а 75% от средствата се изплащат на минимум 120 месечни вноски.

Първите капиталови планове на служителите стартираха на 1 юли 2019 г., а крайният срок за изпълнението им за всички наемащи лица е 1 януари 2021 г. Набирането на парични средства като част от капиталовия план на служителите е доброволно. Натрупаните в тази система средства са собственост на служителите и идват от плащания, направени от самите служители и работодатели. По принцип тегленето на средства става след 60-годишна възраст.

Капиталови планове на служителите на данъчни основания

Както беше посочено във въведението, влизането в сила на PPK доведе до значителни промени в областта на данъчното право. Това се отнася по-специално за данъка върху доходите на физическите лица. На първо място ще обсъдим въведените в закона съкращения, които се отнасят до капиталовите планове на служителите.

В чл. 21 сек. 1, т. 47е от ЗДДФЛ е посочено, че размерите на годишните субсидии и приветствените вноски в капиталовите планове на служителите, отпуснати при условията, определени в Закона за капиталовите планове на служителите, са необлагаеми. Това е освобождаване от данък от еднократното плащане за добре дошли в размер на 250 PLN и годишната субсидия в размер на 240 PLN.

Друго изключение е предвидено в чл. 21 сек. 1 т. 47ж от ЗДДФЛ. Разпоредбата гласи, че получените като възстановяване суми са освободени от данък при условията, посочени в чл. 85 сек. 4 и чл. 86 сек. 2 от Закона за капиталовите планове на служителите. Посочените по-горе разпоредби се отнасят за връщане на средства, натрупани в PPK в случай на смърт на участник в програмата, извършено по искане на съпруга на участника или на упълномощени лица, различни от съпругата на участника. Възстановяването може да се отнася за всички или част от средствата, натрупани по PPK сметката на починалия участник в PPK.

Освен това, съгласно чл. 21 сек. 1, т. 58в от закона доходите от участие в капиталовия план на служителите по смисъла на Закона за капиталовите планове на служителите са освободени от данък във връзка с:

  1. натрупването на средства по сметка в капиталовия план на служителите от участник в капиталовия план на служителите;

  2. изплащане на средства, натрупани в капиталовия план на служителите (например след навършване на 60-годишна възраст);

  3. трансферно плащане на средства, натрупани в капиталовия план на служителите.

Последното освобождаване от данъци е посочено в чл. 21 сек. 1 т. 58г от ЗДДФЛ. С оглед на тази разпоредба тегления от срочната спестовна сметка или срочната депозитна сметка по чл. 80 сек. 2 и чл. 102 параграф. 3 от Закона за капиталовите планове на служителите. Съгласно тези разпоредби, ако бившият съпруг на участник в PPK не е страна по договора за управление на PPK, средствата, натрупани по сметка PPK на участника PPK, принадлежащи към него в резултат на делбата на общото имущество на PPK съпрузи, се връщат в брой или превеждат под формата на преводно плащане към посочената от бившия съпруг на участник в ППК, срочна спестовна сметка или по посочена от него срочна депозитна сметка, поддържана в кооперативен спестовно-кредитен съюз. , при условие че се изплащат след навършване на 60-годишна възраст на бившия съпруг на участник в ППК.

Пример 1.

В резултат на разделянето на имуществото съпругата получава половината от средствата, натрупани от съпруга й за PPK. Поради факта, че не била участник в ППК, средствата й били преведени на срочен депозит.Съпругът ще може да тегли тези средства без данък, след като бившият съпруг навърши 60 години. Законът за ДДС предвижда много възможни данъчни облекчения в областта на PPK. Преди всичко трябва да се отбележи, че единственият начин да се възползвате от освобождаването е събирането на средства по системата и изплащането на средства след 60-годишна възраст.

Кога натрупаните спестявания по PPK подлежат на облагане?

На този етап следва ясно да се подчертае, че разглежданите освобождавания се прилагат при спазване на нормативната уредба, което представлява изключителни случаи, когато средствата, натрупани в PPK, могат да подлежат на облагане с данък върху доходите.

Съгласно чл. 30а параграф. 1, т. 11а от ЗДДФЛ се начислява 19% фиксиран данък върху дохода на участник в капиталовия план на служителите, получен във връзка с извършеното плащане по чл. 98 от Закона за капиталовите планове на служителите - доколкото участникът в капиталовия план на служителите не е върнал изплатените средства в срока, произтичащ от договора, сключен с избраната финансова институция. Съгласно тази разпоредба, въз основа на сключен договор с избрана финансова институция, участник в PPK ще може да тегли до 100% от стойността на средствата, натрупани по неговата PPK сметка наведнъж, със задължението да ги върне в номинал стойност, за да покрие собствения си принос във връзка с теглене на заем за жилищни цели (например строителство или реконструкция на жилищна сграда). Изплатените средства за собствен принос се възстановяват и ако участникът в програмата не извърши посоченото възстановяване на тези средства в посочения срок, това ще бъде база за изчисляване на 19% данък върху избрани спестявания от PPK.

Както вече беше посочено, след 60-годишна възраст изплащането на спестявания от PPK се извършва еднократно в размер на 25% от средствата, натрупани по PPK сметката, а 75% от средствата, натрупани по PPK сметката, ще бъдат изплатени на поне 120 месечни вноски. От друга страна, чл. 30а параграф. 1, т. 11б от ЗДДФЛ гласи, че 19% данък ще се събира, ако плащането на последната част се извършва на по-малко от 120 вноски или се заплаща на една вноска.

Съгласно чл. 30а параграф. 1 точка 11d по-горе от Закона за 19% данъкът се събира и върху предварително изтеглените средства, натрупани върху PPK. По чл. 105 от Закона за капиталовите планове на служителите, възстановяването, извършено по искане на участник в ППК, се извършва в брой, в сроковете, определени в устава на инвестиционния фонд, устава на пенсионния фонд или правилата. на застрахователния капиталов фонд.

Съгласно чл. 30а параграф. 1, т. 11е от закона доходите на участник в капиталовия план на наети лица подлежат на облагане със същата ставка с данък поради изплащане на 75% от натрупаните по сметката в капиталовия план на служителите средства, които са преведени под формата на трансферно плащане към сметка за срочен спестовен депозит или сметка за срочен депозит, ако плащането се извършва в резултат на ликвидация на сметка за срочен спестовен депозит или сметка за срочен депозит, или споразумението за такава сметка ще бъде променени. По същество това е случай, когато първо средствата от PPK се прехвърлят в спестовен или срочен депозит, а след това депозитът се ликвидира и средствата се изтеглят.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Пример 2.

Участникът в PPK преведе средствата, събрани по капиталовия план на служителите, по личната си сметка за срочен депозит. След това затвори депозита и банката му изплати всички натрупани средства. В този случай данъкоплатецът пак ще бъде задължен да плати 19% от данъка. Служителите, които събират спестявания по PPK, трябва да помнят, че има определени обстоятелства, които могат да накарат натрупаните средства да бъдат обложени с 19% фиксиран данък върху доходите.

Резюме

Предвид гореизложеното трябва да се подчертае, че капиталовите планове на служителите са новост в начина на натрупване на спестявания за пенсиониране. Основното ядро ​​на функционирането на PPK, т.е. събирането и изплащането на средства след 60-годишна възраст, се възползва от освобождаването от ДДС. Трябва обаче да знаете, че това правило има множество изключения, което означава, че някои операции, свързани със средствата в PPK, могат да породят необходимост от плащане на данъка.