Интервенционните работи – какво представляват и кой може да ги организира?

Обслужване

Интервенционната работа е форма на заетост на безработно лице в резултат на споразумение, сключено между работодателя и окръжното бюро по труда. Те са насочени основно към подпомагане на завръщането на безработните на пазара на труда.

За кого са предназначени интервенционните работи?

Дали дадено безработно лице, регистрирано в окръжно бюро по труда, ще бъде насочено към интервенционни работи зависи главно от индивидуалния план за действие и специфичния профил на подкрепа, съгласуван със съветника на бюрото по труда. Хората, които са в специална ситуация на пазара на труда, се насочват към интервенционна работа. Съгласно чл. 49 от Закона за насърчаване на заетостта и институциите на пазара на труда:
„Лицата, които са в особено положение на пазара на труда са:
- безработни лица до 30-годишна възраст;
- безработни лица над 50 години;
- продължително безработни;
- безработни, ползващи социални помощи;
- безработни с най-малко едно дете до 6 години или поне едно дете с увреждания до 18 години;
- безработни хора с увреждания;
- търсещи работа, които не са наети или не извършват друга платена работа настойници на лице с увреждане, с изключение на настойници на лице с увреждания, които получават обезщетение за кърмене или специална помощ за грижи въз основа на разпоредбите за семейните помощи или надбавка за настойници съгласно разпоредбите за установяване и изплащане на надбавки за настойници ". Освен това наемането на безработни, регистрирани в окръжното бюро по труда за интервенционни работи, винаги се основава на трудов договор.

Кой и как може да кандидатства за организиране на интервенционни работи?

Организатор на интервенционните работи може да бъде всеки работодател, който по мнение на органа е в състояние да извърши правилно работите. Това означава, че работодател, кандидатстващ за организиране на интервенционни работи, не може да бъде в ликвидация или в несъстоятелност, и не може да има просрочени плащания на данъци.

За да организира интервенционни работи, работодателят трябва да подаде заявление до избраното окръжно бюро по труда. Към заявлението се прилага документ за неизплатените просрочие на трудово възнаграждение, осигурителни и здравноосигурителни вноски, Фонда по труда и Фонда за гарантирано обезщетение на наети лица. Решението по въпроса следва да бъде постановено в 30-дневен срок от подаване на заявлението.

Възстановяване на разходи, свързани с наемане на работа

Работодатели, които наемат безработни лица, регистрирани в окръжното бюро по труда за интервенционна работа, могат да получат възстановяване на някои разходи, свързани със заетостта. Продължителността на периода на възстановяване и неговият размер зависят от продължителността на интервенционната работа и категорията на заетостта.

Предприемачът може да разчита на възстановяване на част от разходите, свързани с наемането на безработни от Бюрото по труда за периода на:

- до 6 месеца

  • в размер, договорен с окръжното бюро по труда, но не може да надвишава сумата, която е произведение на трудовия статус (броя на служителите за един месец, преобразуван в работа на пълен работен ден) и размера на обезщетението за безработица, приложимо в последния ден на заетост на всеки уреден месец и осигурителни вноски върху възстановеното възнаграждение;
  • в размер, договорен с окръжното бюро по труда, но не може да надвишава размера, който е половината от минималната работна заплата за работа и осигурителните вноски от възстановената работна заплата за всяко безработно лице.

- до 12 месеца

  • с възстановяване на разходите, свързани с наемане на работа за всеки втори месец в размер, договорен с окръжното бюро по труда, но не може да надвишава размера на минималната работна заплата и осигурителните вноски от възстановеното трудово възнаграждение за всяко безработно лице;
  • при наемане на безработно лице от Бюрото по труда на пълен работен ден в размер, договорен с окръжното бюро по труда, но не може да надвишава размера на обезщетението за безработица, приложимо в последния ден на всеки уреден месец и осигурителните вноски от възстановените възнаграждение.

- до 18 месеца с възстановяване на разходите, свързани с наемане на безработни на пълен работен ден за всеки втори месец в размер, договорен с окръжното бюро по труда, но не може да надвишава минималната работна заплата и осигурителните вноски от това възнаграждение;

- до 24 месеца при наемане на лица над 50 години за спешна работа;

- до 4 години при наемане на лица над 50 години за спешна работа, като възстановяването се отпуска за всеки втори месец на работа.

Работодателят е длъжен да продължи работата на безработното лице, насочено към интервенционна работа, след приключване на възстановяването на заплатите и осигурителните вноски за периода, определен в договора с бюрото по труда. Неспазването на това условие на договора води до необходимост от връщане на всички получени помощи с лихва! Възстановяването се предоставя в размер на:

  • 80% от минималното трудово възнаграждение и осигурителни вноски от това възнаграждение при наемане на работа на безработни лица, които отговарят на условията за придобиване на право на предпенсионни обезщетения;

  • 50% от минималното трудово възнаграждение и осигурителни вноски от това възнаграждение при наемане на работа на безработни лица, които не отговарят на условията за получаване на предпенсионни обезщетения.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Задължения, свързани с наемането на безработни лица за интервенционни работи

След получаване на одобрение за организацията на интервенционните работи, работодателят сключва споразумение с окръжното бюро по труда, в което се посочва, наред с другото, броят на наетите безработни лица, видът и продължителността на интервенционните работи и размерът на възстановяването. Лицата, наети за спешна работа, имат същите права като работниците, наети по обикновени трудови договори. Това означава, че те имат право на платен годишен отпуск и на обезщетение по болест при неработоспособност. Договорът за интервенционна работа може да бъде прекратен от работодателя само в случай на сериозно нарушение от страна на служителя. При прекратяване на трудовия договор по вина на работника или служителя, посоченият безработен ще прекрати договора през периода на възстановяване или в срока след прекратяването му, посочен в договора, бюрото по труда насочва на неговата длъжност друго безработно лице.