Заем, получен от чужбина - облага ли се с данък в Полша?

Обслужване На Услуги

Договорът за заем е един от най-популярните договори, сключени от данъкоплатците. Подлежи на облагане с данък върху гражданскоправните сделки. От друга страна, интересен въпрос за обяснение може да бъде да се определи данъчния статут на заем, получен от чужбина, и да се определи дали този вид договор се облага с полски данък върху гражданскоправните сделки. Ще разгледаме това в тази статия.

Заем и данък PCC

Съгласно чл. 1 клауза 1 точка 1 лит. б) от ЗПК, облагаемите заеми са предмет на договори за парични или стокови заеми, обозначени само по вид. От друга страна, съгласно чл. 4, т. 7 от закона, задължението за плащане на данъка е на кредитополучателя (кредитополучателя).

Освен това Законът за данъка върху гражданскоправните сделки определя и териториалния обхват на неговото приложение. Е, съгласно чл. 1 клауза 4 от закона гражданскоправните сделки са облагаеми, ако техният предмет е:

  1. вещи, намиращи се на територията на Република Полша или права на собственост, упражнявани на територията на Република Полша;
  2. вещи, намиращи се в чужбина, или права на собственост, упражнявани в чужбина, ако купувачът има местожителство или седалище на територията на Република Полша и гражданскоправната сделка е извършена на територията на Република Полша.

Анализирайки точка 2 от горната разпоредба, може да се заключи, че чуждестранен заем се облага с данък в Полша, ако са изпълнени три елемента:

  • вещите, които са предмет на заема, се намират в чужбина;
  • заемополучателят е със седалище в Полша;
  • договорът е сключен на територията на Полша.

В този момент си струва да се обърнем към обясненията, представени от Административния съд на провинция в Познан в решение от 9 декември 2010 г., III SA / Po 463/10:

„В чл. 720 от Гражданския кодекс и чл. 1 клауза 4 точка 1 u.p.c.c. парите се третират като парични марки и вещи, а не като имуществени права, чието упражняване би било ефектът на парите върху сметката на данъкоплатеца”.

В светлината на гореизложеното парите са вещ, която при заем от чуждестранно лице е или в чужда банка, или на разположение на чуждестранно лице. В случай на заем, предоставен от чуждестранно лице, паричните средства се считат за в чужбина. Следователно, ако приемем, че кредитополучателят е със седалище в Полша, се оказва, че в анализирания случай са изпълнени две от трите условия за облагане на чужд заем в Полша. Следователно остава да се разгледа въпросът къде е сключен договорът.

Получен заем от чужбина и мястото на сключване на договора

Ключовият въпрос се оказва мястото, където е сключен договорът.Най-често срещаната форма на сключване на договор е изпращането на съдържанието му до кредитополучателя чрез електронни средства за комуникация (например електронна поща), след което кредитополучателят изпраща на кредитора подписан скан на договора.

В тази връзка обаче няма да анализираме разпоредбите на Закона за данък върху гражданскоправните сделки, а съдържанието на Гражданския кодекс. Съгласно чл. 61 § 2 от Гражданския кодекс волеизявление, изразено в електронна форма, се подава на друго лице, когато е въведено в средството за електронна комуникация по начин, по който лицето може да прочете съдържанието му. Въпреки това, съгласно чл. 70 § 2 от СК при съмнение договорът се счита за сключен на мястото, където лицето, подало офертата, получи декларация за нейното приемане, и ако не се изисква достъп до декларацията за приемане на заявителя или офертата се подава в електронен вид - по местоживеене или в седалището, подаващо офертата към момента на сключване на договора.

Вследствие на това при чуждестранен заем, при който договорът между страните е сключен в електронна форма, мястото на сключването му е местоживеенето на кредитора. Съгласно разпоредбите на Гражданския кодекс се счита, че договорът в електронна форма е сключен в държавата по местоживеене на оферента, т.е. на заемодателя. Горната ситуация означава, че последното условие, посочено в чл. 1 клауза 4, т. 2 от Закона за PCC, договорът не е сключен на територията на Република Полша, което означава, че заемът, получен от чужбина, не подлежи на данъчно облагане с PCC.

Представената позиция беше потвърдена, между другото, от Директор на Данъчната камара в Познан в тълкуването от 31 октомври 2013 г., № ILPB2 / 436-202 / 13-2MK:

Обстоятелствата, представени в заявлението, показват, че Заявителят има възможност да сключи договор за заем от японски гражданин. Кредиторът ще изпрати на Кредитополучателя предложение за заем по електронна поща. От гореизложеното следва, че планираният договор за заем ще бъде сключен чрез електронни средства за комуникация, а именно електронна поща. Физическото подписване на договора и изпращането му до Кредитора по пощата ще бъде второстепенно спрямо преговорите между страните, ще има доказателствен характер.

Съгласно горната разпоредба, критерият, определящ мястото на сключване на договора за кредит, описан в заявлението в електронен вид, е местоживеенето или седалището на кандидата към момента на сключване на договора. Така в конкретния случай мястото на изпълнение (сключване) на договора за заем ще бъде Япония”.

Нека представим горния проблем с примери.

Пример 1.

Лице, което живее в Полша, взема заем от лице, което пребивава в Германия. Средствата, принадлежащи на кредитора, са по банкова сметка в полска банка. В този случай на основание чл. 1 клауза 4, т. 1 от ЗСПЗЗ, такъв договор за заем подлежи на облагане с ДПК.

Пример 2.

Лице, което живее в Полша, взема заем от лице, което пребивава в Германия. Средствата, принадлежащи на кредитора, са в банкова сметка в немска банка. Договорът ще бъде подписан в Полша по време на посещението на кредитора в страната. В този случай е от решаващо значение да се определи къде е сключен договорът. Поради факта, че мястото на сключване на договора е Полша - договорът за заем се облага с данък PCC.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Пример 3.

Лице, което живее в Полша, взема заем от лице, което пребивава в Германия. Средствата, принадлежащи на кредитора, са в банкова сметка в немска банка. Договорът ще бъде сключен по електронен път. В този случай е от решаващо значение да се определи къде е сключен договорът. Поради факта, че мястото на сключване на договора е Германия, съгласно чл. 1 клауза 4 т. 2 от ЗКД договорът за заем не подлежи на облагане с данък ПКК. Чуждестранният заем не се облага с данък PCC, ако средствата са в чужбина и договорът е сключен извън територията на Република Полша. При договори, подписани по електронен път, се приема, че мястото на сключване на договора е държавата по местоживеене на кредитора. Обобщавайки статията, можем да посочим, че ако парите са на територията на Република Полша към момента на сключване на договор за чужд заем, тогава ще има данъчно задължение в областта на PCC. Тогава няма значение къде е сключен договорът и къде са местожителството (седалище) на страните по договора, в частност на кредитополучателя. Ситуацията е различна, когато

„Парите, които са предмет на заема, се намират в чужбина към момента на неговото създаване. В този случай ключът е да се определи мястото на сключване на договора за заем."