PIT-38 - правила за попълване и подаване на формуляра

Обслужване На Услуги

С наближаването на крайния срок 30 април повечето данъкоплатци трябва да уредят данъка си върху доходите. До тази дата данъчните декларации трябва да се подават в размер на приходите или загубите, получени през предходната данъчна година. Статията по-долу ще разгледа правилата за попълване и подаване на PIT-38 декларации.

Какъв доход показваме в данъчната декларация PIT-38?

В самото начало е необходимо да се отговори на въпроса какви категории доходи показваме в PIT-38. За да се изясни, трябва да се отбележи, че тази форма се използва за уреждане на:

  • приходи от продажба на: ценни книжа, ценни книжа на заем (къса продажба), деривативни финансови инструменти и упражняване на права, произтичащи от тях, дялове в дружества или дялове в кооперация;

  • приходи от вземане на дялове (акции) в дружества или вноски в кооперации в замяна на непарична вноска под форма, различна от предприятието или неговата организирана част.

  • приходи или разходи, получени от приходи от продажба на виртуални валути срещу заплащане.

Горепосочените доходи от паричен капитал се облагат с данък на принципите, посочени в чл. 30б от ЗДДФЛ. Съгласно чл. 30б параграф. 1 от Закона за доходите, получени от продажба на ценни книжа или деривативни финансови инструменти, включително упражняване на права, произтичащи от тези инструменти, от възмездна продажба на акции (акции), от възмездна продажба на дялове в кооперация и кооперации срещу вноска в натура, различна от предприятието или неговата организирана част, данъкът върху дохода е 19% от получения доход.

От друга страна, съгласно чл. 30б параграф. 5 по-горе горните закони не се комбинират с доход, обложен на общи принципи и въз основа на плосък данък.

Въз основа на посочените по-горе разпоредби можем да посочим, че данъкоплатецът в данъчната декларация PIT-38 показва доход, тоест разликата между получените доходи и направените разходи от посочените парични капитали. Важно е, че този доход не може да се комбинира с други доходи, получени от данъкоплатеца през дадена година. В резултат на това ние няма да го показваме в друга данъчна декларация. В данъчната декларация PIT-38 показваме само доходи от капиталови печалби, обложени в съответствие с чл. 30б от ЗДДФЛ. Пример 1.

През годината данъкоплатеца е получил доход от трудов договор и от продажба на акции срещу заплащане. В този случай след края на годината той ще бъде задължен да подаде две данъчни декларации, тоест ДДФЛ-37 и ДДФЛ-38. Не е възможно този доход да се покаже заедно в една данъчна декларация.

Правила за попълване на PIT-38

Тъй като вече знаем какъв доход трябва да бъде показан в данъчната декларация PIT-38, нека помислим как да попълним тази декларация.

Както вече посочихме, данъчната основа е доходът, представляващ разликата между дохода и данъчната цена. Следователно в данъчната декларация PIT-38 от данъкоплатеца се изисква да извърши подходящи изчисления, за да определи този доход. Това се прави в част C на декларацията, където трябва да въведете както приходи, разходи, така и приходи или загуба за дадена година. Ако данъкоплатецът е генерирал доход чрез външни субекти, като например брокерска къща, тогава част В се попълва в съответствие с данните, съдържащи се в получената информация за PIT-8C.

Също така си струва да се припомни, че данъкоплатецът има възможност да включи в уреждането загубата от този източник на доходи, понесени през предходни години. Данъчната ставка, предвидена в чл. 30б от ЗДДФЛ, т.е. 19% и изчислява дължимия данък. Ние извършваме всички тези дейности в част Г от декларацията.

Струва си да се отбележи, че точка 30 от част Г относно данъчната ставка е празна и задължение на данъкоплатеца е да въведе тази ставка самостоятелно. Основната данъчна ставка върху доходите от капиталови фондове е 19%, но ако нерезидентите генерират доходи в Полша, може да се приложи ставката, посочена в съответното международно споразумение. Само в този случай можете да въведете ставка, различна от 19%.

В декларацията PIT-38 обаче няма да открием артикули за вписване на месечни авансови данъци. Това се дължи на факта, че ЗДДФЛ не въвежда изискване за изплащане на аванси през годината при получаване на доходи от капиталови средства. В резултат на това този данък се урежда еднократно в декларацията PIT-38. В данъчната декларация PIT-38 данъкоплатецът самостоятелно определя приходите, разходите, приходите или загубите. При наличие на данъчна основа следва да се приложи съответната данъчна ставка и да се изчисли дължимият данък.

Ако PIT-38 се попълва от полски данъчни резиденти, поради факта, че те са обект на неограничено данъчно задължение, те са длъжни да отчитат доходи от капиталови средства, постигнати както в страната, така и в чужбина.

Този въпрос е уреден и в чл. 30б параграф. 5а от ЗДДФЛ, в който можем да прочетем, че ако данъчно местно лице получава доход както на територията на Република Полша, така и в чужбина, те се комбинират и сума, равна на платения в чужбина данък върху дохода, се приспада от данъка, изчислен от общата сума на дохода. Приспадането обаче не може да надвишава частта от данъка, изчислена преди приспадането, която се отнася пропорционално към доходите, получени в чужбина. Съгласно чл. 30 сек. 5б от Закона, това правило важи и при получаване на доход само извън страната.

Така в данъчната декларация PIT-38 данъкоплатецът има възможност да намали полския данък с данъка, платен в чужбина. Размерът на чуждестранния данък трябва да се въведе в т. 32 от част Г. Данъкоплатците трябва също да не забравят да приложат приложение за ДДС/ЗГ към данъчната декларация по ДДС-38. Данъкоплатецът, подлежащ на неограничено данъчно задължение, показва в ДДФО-38 данъчна декларация доходи от посочените парични капитали, които е постигнал в страната и в чужбина. Данък, платен в чужбина, може да бъде приспаднат от полския данък. Приложение PIT/ZG следва да бъде приложено към данъчната декларация PIT-38.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Краен срок за подаване на PIT-38

Съгласно чл. 45 сек.1а, т. 1 от ЗДДФЛ, декларацията по ДДС-38 за размера на дохода (загубата) през данъчната година трябва да се подаде от 15 февруари до 30 април на годината, следваща данъчната година. Декларациите, подадени преди началото на периода, се считат за подадени на 15 февруари на годината, следваща данъчната година. Следователно данъкоплатците трябва да помнят, че дори в случай на генериране на загуба от този източник на доходи, те са длъжни да представят PIT-38.

Съгласно чл. 45 сек. 1б от закона, компетентната данъчна служба е данъчната служба, чрез която изпълнява задачите си ръководителят на данъчната служба, компетентна по местоживеене на данъкоплатеца в последния ден на данъчната година, а когато местожителството на територията на Република Полша е престанала преди тази дата - данъчната служба, с помощта на която ръководителят на данъчната служба, компетентен според последното място на пребиваване на нейна територия, изпълнява своите задачи.

И накрая, трябва да се отбележи, че механизмът за предварително изготвяне на данъчна декларация от данъчната администрация, в сила от 1 януари 2019 г., включва и PIT-38. Данъчният орган може да изготви такава декларация само въз основа на информация, предоставена от платеца. Става дума за PIT-8C информация, изпратена до данъчните служби.

Изготвен по този начин PIT-38, данъкоплатецът може:

- проверява и приема без промени;

- модифицирайте, като внесете промени в него и след това ги приемете;

- попълва и приема данни, с които данъчната администрация не разполага;

- отхвърлете и се успокойте.

Декларацията по PIT-38 се подава в данъчната служба, компетентна по местоживеене между 15 февруари и 30 април на годината, следваща данъчната година. Ако доходът от парични капитали е постигнат чрез платеца и данъчната служба разполага с информацията за PIT-8C, тя може да изготви предварителна данъчна декларация. Изчерпателно анализирахме правилата за попълване и подаване на PIT-38 декларации. Самите показания не са обширни, тъй като се състоят само от две страници. Трябва обаче да запомните задължението за подаване на тази декларация както в случай на печалба, така и при данъчна загуба през дадена година.