Данък заем – кога няма да плащате PCC?

Обслужване На Услуги

Съгласно разпоредбите на Закона за данък върху гражданскоправните сделки, договорът за заем се облага в размер на 0,5% от основата (стойността на заетата сума). Ако лицето, отпускащо заема, е компания, която се занимава с този вид услуги ежедневно, заемите са освободени от PCC. Задължението за плащането му възниква, когато заемът е отпуснат частно, от субекти, които не извършват дейност в тази област. Нека разгледаме по-подробно кога е необходим данък върху заема.

Кога не е необходимо да се плаща данък върху заема?

Законодателят установи изключения доколкото е приложим данъкът върху заемите, т.е. данъкът върху гражданскоправните сделки. Заеми, отпуснати между лица, принадлежащи към данъчна група I, са освободени от данък - до сумата от 9637 PLN. Това се отнася за ситуации, при които заеми се отпускат от съпрузи, низходящи, възходящи, доведен син, зет, снаха, братя и сестри, втори баща, мащеха и свекърви. Горната сума е горната граница на заем, получен от едно лице за срок от 5 години.

Има и възможност за неограничен заем от съпрузи, низходящи, възходящи, доведен син, братя и сестри, втори баща, мащеха. То обаче не се получава при заеми между свекър и зет и снаха. За да се възползвате от тази възможност, е необходимо в 14-дневен срок от датата на сделката да подадете декларация за данък върху гражданскоправните сделки до компетентния данъчен орган. Освен това трябва да документирате получаването на парите от кредитополучателя по банкова сметка или сметка, поддържана от кооперативен спестовно-кредитен съюз или по пощенски запис.

Данък заем срещу пари от приятели

Проблемът със заемите от приятели е различен. В този случай изключенията, съдържащи се в чл. 9 сек. 10 от Закона за данъка върху гражданскоправните сделки, подлежащи на освобождаване от данък по ЗКД. Това се отнася за заеми:

  1. получени в размер над 1000 PLN,
  2. от синдикати или фондове на компании, фондове от синдикати, съюзи за обезщетения и заеми на служители, кооперативни спестовни и кредитни съюзи, партньорски спестовни и кредитни съюзи, действащи във военните и от фонда за социални помощи на компанията,
  3. други фондове със специално предназначение, установени със закона,
  4. предоставена от съдружник (акционер) на капиталово дружество.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Съответна документация за кредита

Получаването на заема трябва да бъде надлежно документирано, поради което плащането трябва да се извърши по банкова сметка или сметка, водена от спестовно-кредитен съюз или по пощенски запис. Допълнително кредитополучателят е длъжен да уведоми данъчната служба за получаване на кредита в рамките на 14 дни от получаването му по формуляра PCC-3.

Ако размерът на заема надвишава лимита от 9637 PLN, данъкоплатецът трябва сам да изчисли размера на данъка, който трябва да плати, да го отчете във формуляра PCC-3 и да го заплати в рамките на 14 дни от получаването му.

Повишена данъчна ставка върху заема

Данъчната ставка по кредита е 20% от данъчната основа, ако лицето, което взема кредита, не го е отчело в данъчната служба и не е платило данъка. Това се казва данъчна ставка за санкции.