Самотен родител - кой има право на отстъпка?

Обслужване На Услуги

Времето за подаване на годишни данъчни декларации налага търсенето на най-оптималните форми за уреждане на доходите. Самотният родител може да се разплаща с данъчните власти при изключително преференциални условия, подобно на съпрузите. При определени условия данъкът може да се изчисли два пъти, но ще се базира на половината от доходите ви. Уреждането на данъци на базата на половината от дохода е от полза както за лицата с високи доходи (избягване на втория праг на данъчната скала), така и за тези с относително ниски доходи (възможност за прилагане на по-висока сума за намаляване на данъка).

Няма законово определение за самотен родител

Законът за данъка върху доходите на физическите лица (чл. 6) съдържа няколко условия, които трябва да бъдат изпълнени, за да може самотен родител да уреди доходите си по горния алгоритъм, тоест изчисляване на данъка в двоен размер върху половината от дохода. Тези условия включват, наред с другото:

  1. Отглеждане на самотен родител на непълнолетни деца или деца, независимо от възрастта им, които съгласно отделни наредби са получили надбавка (добавка) или социална пенсия, или деца на образование до 25-годишна възраст, които са в данък година не получават доходи, по-високи от частното на данъчно-намаляващия размер и данъчната ставка;
  2. Друг важен въпрос е липсата на доходи от родителя и детето (децата), към които са спазени разпоредбите на чл. 30в от ЗДДФЛ (19% плосък данък), Закона за еднократното данък върху доходите, Закона за данъка върху тонажа или Закона от 6 юли 2016 г. за активиране на корабостроителната индустрия и допълващите индустрии;
  3. Подаване на заявление за уреждане на дохода като самотен родител в годишната данъчна декларация (в съответствие със ЗДДФЛ в редакцията от 1 януари 2019 г. заявлението може да се подаде и след 30 април, т.е. след крайния срок за подаване на годишни данъчни декларации - преди нямаше такава възможност).

Наредбите също така изброяват категории хора, които се считат за самотни родители. Те включват родители или законни настойници, които са неомъжена жена, ерген, вдовица, вдовец, разведен, разведен или лице, което е било разделено по отделни разпоредби или лице, което е женен, ако съпругът й е бил лишен от родителски права или служи наказание лишаване от свобода.

Въпреки че гореописаните проблеми може да изглеждат съвсем ясни, правилата де факто не показват какво се има предвид под самотно родителство. Законодателят не е формулирал критерии, които да позволят да се определи дали дадено лице отглежда деца като самотен родител или не. Следователно понятието „самотно родителство“ следва да се разглежда, като се позовава на съдебната практика, чието съдържание често се оказва неблагоприятно за данъкоплатците.

Дете с един родител - тълкуване на данъчната служба

Липсата на дефиниция за самотен родител в закона прави обхвата на тълкуване на това понятие много широк. По-долу е представен пример, базиран на една от последните индивидуални интерпретации. Целта на тази процедура е да покаже подхода на данъчната служба към въпросния въпрос - оставяме на читателите да го оценят.

Пример 1.

Г-жа Анна е разведена. Според решението на съда и двамата родители са поверени на родителска отговорност за две непълнолетни деца, но мястото на регистрация на децата е при майката (в местоживеенето на г-жа Анна децата имат собствени стаи, където са вещите им разположен).

Освен, че децата всъщност живеят с г-жа Ана, тя се грижи ежедневно за тях в широкия смисъл на думата. Прави домашна работа с децата, приготвя и яде храна с тях, помага им да развият интересите си, кара ги и ги взима от училище и осигурява всички материални нужди на децата със собствени средства, например купуват дрехи, покриват разходите за медицински посещения и др.

Всеки от родителите се грижи за децата в определеното време самостоятелно, без участието на другия родител, но ролята на Анна е решаваща в процеса на отглеждането им. Поради това тя е на мнение, че отговаря на условията да се настани като самотен родител.

Гореописаните факти и позиция на жалбоподателя в индивидуалното тълкуване, издадено от директора на Национална данъчна информация на 13.03.2019 г., ф.д. 0112-KDIL3-2.4011.70.2019.1.AK е установено за недействително. Преводачът установи по-специално, че:

Последицата от решението на съда следователно е фактът, че и жалбоподателката, като майка и баща на децата, активно участват в отглеждането на съвместните си деца, въпреки факта, че не живеят помежду си.”.

От изложеното по-горе може да се направи изводът, че отглеждането на деца от двамата родители ги лишава от правото да се установят като самотен родител, въпреки факта, че не живеят заедно и единият от родителите е много по-ангажиран в образователните процеси. Дори "родителство през уикенда„Деца от другия родител лишава и двамата от правото да се ползват от данъчното облекчение.

В заключение на тази тема може да се цитира фрагмент от друго тълкуване, което обобщава настоящата юриспруденция по този въпрос:

следва да се посочи, че фактът, че двама души – жалбоподателят и бившата му съпруга – отглеждат едни и същи деца изключва възможността да се счита, че някое от тези лица отглежда детето сам. Право на преференциално подоходно облагане не имат всички неженени лица, които имат собствени или осиновени деца по чл. 6 сек. 4, и само тези, които сами отглеждат тези деца. Поради това заявителят не отговаря на условията, посочени в чл. 6 сек. 4 от ЗДДФЛ. Това означава, че Заявителят няма право да се възползва от преференциалното уреждане като самотен родител„- индивидуално тълкуване от 06.12.2019г. номер за справка 0114-KDIP3-3.4011.490.2019.1.JK3.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Отговорът на парламентарната запитване е оптимистичен

Въпросите, свързани със самотните родители с деца, бяха повдигнати и в отговор на парламентарното запитване от 4 април 2018 г., изх. DD3.054.18.2018.

Този документ тълкува въпроса за самотното родителство по малко по-рационален начин и предоставя редица аргументи, според които самотният родител трябва да се разглежда, inter alia, Г-жа Анна от примера по-горе. Такъв рестриктивен подход на данъчните води до ситуация, при която малък брой данъкоплатци, които отглеждат деца без ничия помощ, действително могат да се възползват от данъчните облекчения. В отговор на този парламентарен въпрос беше уместно отбелязано, че:

A contrario, фактът на поддържане на контакт между детето и втория родител не лишава първия родител (при когото детето живее) от правото да облага доходите си в съответствие с принципите, посочени в чл. 6 сек. 4 от ЗДДФЛ. Защото, както се подчертава в доктрината и юриспруденцията, „съвършено самостоятелно отглеждането на деца не е възможно. Самотният родител не може да се въздържа да разчита на помощта на членове на семейството (които не са партньори) за отглеждането на децата си. Следователно изглежда, че понятието за лице, което отглежда дете самостоятелно, трябва да се разбира като лице, което не принадлежи към общото домакинство с лице, което би могло да се определи като негов партньор в живота. (вж. A. Bartosiewicz: Коментар към чл. 6 от Закона за данъка върху доходите на физическите лица, 3-то издание, Lex 2013) "(решение на Административен съд на провинцията в Гданск от 07.07.2015 г., референтен номер на файл I SA / Gd 711 /15) «”.

Резюме
Концепцията за самотен родител е проблематичен въпрос при прилагането на данъчните разпоредби поради липсата на законови критерии, които биха позволили недвусмислено да се определи дали родителят или настойникът всъщност е самотен родител или не.

Представените по-горе заключения, произтичащи от тълкуването на този въпрос, предполагат, че предоставянето на родителски права и на двамата родители и действителните (макар и обикновено неравномерни) грижи за тях, според данъчните власти, правят невъзможно прилагането на преференциално данъчно облагане. .

Когато разглеждате облагането на доходите като самотен родител, е важно да се имат предвид въпросите, обсъждани в тази статия, както и факта, че всяко състояние на нещата е различно и може да се тълкува различно. Разумно решение е да кандидатствате за индивидуално тълкуване във вашия собствен случай, за да се предпазите от възможността да поставите под въпрос разчетите от данъчния орган.