Данъчно облагане на чуждестранна стипендия - как да уредя ДДС?

Обслужване На Услуги

Полските изследователи често участват в чуждестранни програми, въз основа на които получават стипендия от чужбина. Несъмнено такова възнаграждение е облагаем доход. Следователно възниква въпросът какво е облагането на чуждестранна стипендия? Трябва ли такъв доход да се облага с данък в Полша и ако да, как трябва да бъде квалифициран и отчетен в данъчната декларация?

Стипендия като чуждестранен доход

Данъкоплатец, който има статут на местно данъчно лице в Полша, подлежи на неограничено данъчно задължение (член 3, параграф 1 от Закона за ДДС). В резултат на това той е длъжен да уреди всички приходи, получени както в страната, така и в чужбина.

В случай, че полски резидент получава доходи от чужбина, това може да доведе до ситуация, при която един и същи доход ще бъде обложен с данък два пъти – веднъж в държавата на пребиваване и втори път в страната на източника.

За да противодействат на тези негативни последици, данъкоплатците трябва първо да анализират съдържанието на международните споразумения, сключени от Полша за избягване на двойното данъчно облагане. Въз основа на съдържанието на конкретен договор може да се окаже, че даден доход се облага само в една държава.

Такъв е случаят с полско-американския договор за избягване на двойното данъчно облагане. Съгласно разпоредбите на чл. 17 от същата конвенция, доходите под формата на стипендия, получена в САЩ, се облагат с данък само в Полша. Това означава, че методът за избягване на двойното данъчно облагане няма да се прилага, тъй като по силата на международен договор доходът се облага изцяло само в държавата на пребиваване. Първата стъпка, която трябва да направите, е да разберете как определен международен договор урежда мястото на данъчно облагане на чуждестранната стипендия.

Данъчното облагане на чуждестранната стипендия е освободено от данъци в Полша

Пример за това е стипендията за научни изследвания, получена от САЩ. Както вече посочихме, този вид доход се облага само в Полша, което означава, че ще се прилагат полските данъчни разпоредби.

Трябва да се отбележи, че ЗДДФЛ предвижда няколко данъчни облекчения в областта на стипендиите. Например в чл. 21 сек. 1, т. 39 от ЗДДФЛ е посочено, че стипендиите и надбавките, посочени в Закона от 20 юли 2018 г. - Закон за висшето образование и наука, както и стипендиите, получени по програми или проекти по чл. 376 параграф. 1 от този закон; при стипендии, отпускани от физическо или юридическо лице, различно от държавно или самоуправляващо се юридическо лице, се прилага освобождаването, при условие че правилата за отпускането им са утвърдени от министъра на висшето образование и науката.
Трябва да се отбележи обаче, че стипендиите, отпускани от чуждестранни организации, не подлежат на одобрение от полския министър на висшето образование и наука. Следователно в това отношение не е възможно да се използва описаното освобождаване.

Що се отнася до американските стипендии, които анализираме, чл. 21 сек. 1, точка 39г от Закона за ДДС, беше посочено, че стипендиите и други обезщетения, получени по програмата за обмен на стипендии на Полско-американската комисия на Фулбрайт, са освободени от данък. В резултат само в това отношение е възможно да се избегне необходимостта от плащане на данък върху чуждестранната стипендия. Данъкоплатците, получаващи чуждестранни стипендии, трябва да анализират дали не са били изброени като освободени от данък върху доходите.

Данъчно облагане на чуждестранната стипендия

Ако от международно споразумение следва, че стипендията трябва да се облага с данък в Полша и съдържанието на Закона за ДДС не показва, че може да бъде приложено освобождаване от данъци, тогава трябва да вземете предвид необходимостта от уреждане на данъка.

За да разберете какви са правилата за изчисляване на данъка върху чуждестранна стипендия, първо трябва да определите източника на доходи, с който имате работа.

Съгласно чл. 20 параграф 1 от ЗДДФЛ за приходи от други източници по чл. 10 сек. 1, точка 9, по-специално: суми, изплатени след смъртта на член на отворения пенсионен фонд, посочен от него, на лицето или член на неговото непосредствено семейство, по смисъла на разпоредбите за организацията и функционирането на пенсионните фондове, парични средства обезщетения от социално осигуряване, издръжка, стипендии, субсидии (субсидии), различни от посочените в чл. 14, надбавки, награди и други безплатни обезщетения, които не са включени в приходите по чл. 12-14 и 17 и приходи, които не са покрити от разкрити източници.

Както се вижда, горната разпоредба изброява стипендии в категорията приходи от други източници, които следва да се разбират както от публичноправни субекти, така и от частни лица (фондации, частни лица). Приходите от други източници подлежат на облагане на общи принципи, което означава, че данъчната скала, посочена в чл. 27 сек. 1 от ЗДДФЛ. Чуждестранната стипендия е доход от други източници, който подлежи на данъчно облагане на общи принципи. Данъкоплатецът отчита данъка върху стипендията в годишната данъчна декларация, подадена най-късно до 30 април на годината, следваща годината на получаване на стипендията.

Намаляване на доходите от чуждестранна стипендия

Струва си да се спомене чл. 21 сек. 1 точка 23а лит. и Закона за ДДС, който гласи, че част от доходите на лица, пребиваващи на територията на Република Полша, които подлежат на неограничено данъчно задължение, временно пребиваващи в чужбина и получаващи доходи от стипендии, се освобождават от данък - в размер, равен на към режима на хранене за командировки извън страната, посочен в разпоредбите за размера и условията за определяне на дължимите суми на служител, нает в бюджетна единица на държавата или местната власт за командировка извън страната, за всеки ден, в който е получена стипендия.

Вследствие на това доходът от стипендията може да бъде намален от данъкоплатеца със сумата, равна на надбавката за командировки извън страната, посочена в разпоредбите за размера и условията за определяне на дължимите суми на служител, нает в държава или местна бюджетна единица за командировка извън страната, за всеки ден, в който е получена стипендията.

Пример 1.

Полски данъчен резидент получи стипендия от фондация в САЩ. Поради научната си дейност той остава в САЩ 60 дни. Надбавката за бизнес пътуване до САЩ е 59 долара. Следователно в годишната данъчна декларация доходът на данъкоплатеца от чуждестранна стипендия ще бъде намален с равностойността на USD 3540 (59 USD x 60 дни). Ако лицето, което получава стипендията, пребивава в чужбина, то за всеки ден от получаването на стипендията може да намали дохода с равностойността на надбавката.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Чуждестранна стипендия и 50% данъчно приспаднати разходи

И накрая, нека изясним още един момент. Е, по отношение на чуждестранните стипендии не е възможно да се включат 50% данъчно приспаднати разходи.

Не забравяйте, че 50% от разходите се отнасят за доходи от права на собственост, както е предвидено в чл. 10 сек. 1 т. 7 от ЗДДФЛ. Съгласно чл. 18 от закона за доходи от права на собственост се считат по-специално доходи от авторски и сродни права по смисъла на отделни разпоредби, права върху изобретателски дизайн, права върху топография на интегрални схеми, търговски марки и декоративни дизайни, включително продажба на тези права срещу заплащане.

В резултат на това 50% данъчно приспаднати разходи не се прилагат за доходи от стипендия, които се квалифицират като доходи от други източници. Такъв е случаят например с директора на Данъчната камара в Лодз в тълкуването от 14 ноември 2011 г., № IPTPB2 / 415-501 / 11-2 / MP.

Следователно, преминавайки към обобщението на горните съображения, можем да посочим, че облагането на чуждестранната стипендия и уреждането на данъка върху доходите на чуждестранната стипендия зависят от няколко фактора.Данъкоплатецът трябва да проучи съдържанието на международното споразумение, разпоредбите за потенциално освобождаване от данъци и правилата за квалифициране на дохода към съответния източник. Само когато всички тези действия се предприемат заедно, ще може да се отговори дали чуждестранната стипендия подлежи на данъчно облагане в Полша.