Облагане на наследства от чужбина и Закона за наследството и даренията

Обслужване На Услуги

Придобиването на наследство е дейност, предмет на полския данък върху наследството и дарението. Ако обаче наследството идва от чужбина, е възможно държавата, в която се намира имението, също да трябва да плати данък. Следователно възниква въпросът дали такъв чуждестранен данък върху придобиването на наследство може да бъде уреден по полското данъчно задължение? Отговаряме, облагане на наследство от чужбина!

Обхват на облагане с данък наследство

В началото е необходимо да се отговори на въпроса дали придобиването на наследство, намиращо се извън Полша, подлежи на облагане с данък върху наследството и дарението. В този аспект е необходимо да се обърне внимание на съдържанието на чл.2 от Закона за данъка върху наследството и дарението, който посочва, че придобиването на собственост върху вещи, намиращи се в чужбина или упражнявани в чужбина права на собственост, се облагат с данък, ако към момента на откриване на наследството купувачът е бил полски гражданин или е имал постоянно местожителство в територията на Република Полша.

Както можете да видите, полското гражданство или постоянното пребиваване на територията на Република Полша са от ключово значение за въпроса за данъчното облагане. Ако е изпълнено поне едно от тези условия, придобиването на чуждо наследство се облага с полски данък върху наследството и дарението.

В този момент трябва да се отбележи, че е възможно да се облага с данък придобиването на наследство и в държавата, в която се намира наследството. Данъкоплатците трябва да помнят, че споразуменията, сключени от Полша за избягване на двойното данъчно облагане, се отнасят само за данъци върху дохода (ДДФЛ и CIT) и не обхващат данъците върху собствеността, т.е. данък наследство и дарение.

Горното беше потвърдено от Върховния административен съд с решение от 18 юли 2017 г., II FSK 1682/15:

„Първата е, че законодателят е възприел принципа на местожителството като водещ, според който данъчното задължение се налага на лице, което пребивава в Полша, дори когато става въпрос за придобиване на собственост и права на собственост в чужбина. Вторият принцип е принципът на гражданството, според който данъчното задължение се налага на приобретателя – полски гражданин, дори ако той или тя е постоянно извън територията на Република Полша. Като се има предвид, от своя страна, факта, че по принцип споразуменията за избягване на двойното данъчно облагане не включват данък върху наследството или негов еквивалент, това придобиване подлежи на двойно данъчно облагане - както на територията на Република Полша, така и в чужбина " .

Трябва да се отбележи, че Полша е подписала споразумения за избягване на двойното данъчно облагане като част от придобиването на наследство само с Австрия, Чехия и Унгария. Тези споразумения са сключени преди Втората световна война. Придобиването на наследство извън Република Полша може да подлежи на двойно данъчно облагане както в държавата, където е наследството, така и в Полша.

Данъчно облагане на наследство от чужбина - възможност за приспадане на чужд данък от полското задължение

В ситуация, в която е налице гореспоменатото двойно данъчно облагане, възниква въпросът за възможността за намаляване на полския данък чрез данък, платен в чужбина.

Съгласно чл. 7 сек. 1 от ЗДвП данъчна основа е стойността на придобитите стоки и имуществени права след приспадане на задълженията и тежестите (чиста стойност), определена според състоянието на нещата и правата на собственост към датата на покупката и пазарните цени на дата на данъчното задължение. Ако има загуба на вещи поради непреодолима сила преди извършване на данъчната оценка, за определяне на стойността се взема състоянието на нещата към датата на оценката, като в осн. на оценка.

Тежест на наследство ли е чуждестранният данък? За да отговорим на този въпрос, трябва да се обърнем към чл. 7 сек. 3 от Закона за СД. Тази разпоредба гласи, че задълженията и тежестите включват и разходите за лечение и грижи по време на последното заболяване на наследодателя, ако те не са били покрити през живота и имуществото му, разходите за погребението на наследодателя, включително надгробната плоча, доколкото тези разходи съответстват към обичаите, възприети в дадена общност, ако не са покрити от имуществото на наследодателя, погребението или възстановени по друг начин, и разходите по наследственото производство, възнаграждението на изпълнителя на завещанието, задълженията за извършване на вписванията и разпорежданията, включени в завещание, плащания за запазена част и други задължения, произтичащи от разпоредбите на Гражданския кодекс по отношение на наследяването.

За съжаление горепосоченият въпрос не се разглежда еднакво в съдебната практика. Някои данъчни власти смятат, че тежестта на наследството може да бъде само разходите, произтичащи от полското законодателство. Следователно понятието „други задължения, произтичащи от разпоредбите на Гражданския кодекс относно наследството“ не включва чуждестранно данъчно задължение.

Разноските по наследственото производство са разноските, посочени в Закона за съдебните разноски по граждански дела, включително:

  1. потвърждение за придобиване на наследство;
  2. обезпечаване на наследството;
  3. съставяне на опис;
  4. събиране на декларация за приемане или отказ от наследство.

Анализът на решенията на административните съдилища показва, че те изглежда потвърждават негативната позиция на данъчните органи за данъкоплатците. Например, Провинциалният административен съд в Шчечин в решение от 7 май 2015 г. I SA / Sz 284/15 заяви, че:

„Данъчните задължения на наследниците поради придобиване на наследството не могат да оказват влияние върху определянето на данъчната основа с данъка върху наследството и дарението по чл. 7 сек. 1 и 3 u.p.s.d. Когато е налице пряко придобиване на правата върху наследството от наследодателя, пребиваващ в чужда държава, заедно с наследеното имущество, което се намира там, и задължението за плащане на данък, попадащ извън границите на П., напр. в Н., който не обременява. наследството, защото то е създадено след откриване на наследството и касае само неговата личност.

Поради това доводите на жалбоподателя относно твърдението за нарушение на чл. 7 сек. 1-3 u.p.s.d. изразяване на неправилно тълкуване и неотчитане на разходите за данъчно обслужване в чужбина и платения чужд данък като тежест на наследството. Тези задължения се отнасят за жалбоподателя, тъй като наследниците обаче не са задължения на наследството, възникнало след откриването му”.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

От друга страна, има и тълкувания, които представляват благоприятна за данъкоплатците позиция. Например, в писмото на директора на Данъчната камара в Бидгошч от 26 август 2011 г., № ITPB2 / 436-92 / 11 / TJ, органът посочва:

„Изграждането на чл. 7 сек. 1 от Закона за данъка върху наследството и дарението е посочено, че във всеки отделен случай данъчната основа за данък наследство и дарение е чистата стойност на обекта на облагане. Следващите разпоредби на този член само потвърждават възможността за включване в тежести и задължения на такива дългове, които наследникът е понесъл или ще бъде длъжен да плати. Направените изчисления обаче не са затворени и не ограничават в по-голяма степен възможността за удръжки, например като се вземе предвид данъкът върху наследството, платен в друга държава.

В съответствие с гореизложеното данъкът, който е заплатен от жалбоподателя в съответствие с действащите в Холандия разпоредби, както и други задължителни такси, направени във връзка с придобиването на наследство, следователно представляват тежестта на придобитото наследство, което трябва да се вземе предвид при определяне на данъчната основа за данък наследство и дарение в Полша“. Въпросът за възможността за намаляване на полския данък върху наследството чрез чужд данък предизвиква много спорове. От една страна се сочи, че платеният в чужбина данък във връзка с придобиване на наследство не е дълг или тежест по смисъла на чл. 7 сек. 3 от Закона за СД. Този данък не произтича от гражданското право и не е необходимо да се плаща за придобиване на наследство. От друга страна има и тълкувания, които дават на данъкоплатците право да уреждат чужд данък в полската данъчна декларация. Обобщавайки досегашните разсъждения, следва да се подчертае, че тълкуването на данъчните разпоредби относно възможността за признаване на чужд данък като тежест на наследството по данъка върху наследството все още не се разглежда еднакво от държавните органи. Изглежда, че при тези обстоятелства най-доброто решение е да се кандидатства за индивидуално тълкуване в даден случай.