Данъчно облагане на паричните бонуси - как изглежда?

Обслужване На Услуги

Както предприемачите, така и потребителите имат много богат избор от различни видове продукти. За да бъдат конкурентоспособни, много доставчици избират да предоставят парични бонуси на своите изпълнители, които се изплащат при изпълнение на договорните условия. Задължително ли е облагането на паричните бонуси? Как трябва да документирате допълнителни парични средства, получени от изпълнители?

Как трябва да се разбира терминът "парични бонуси"?

Данъчните закони не регламентират какво представляват паричните бонуси. Следователно, за да се определи значението на този термин, трябва да се направи препратка към речниковата дефиниция и съдебната практика на данъчните власти и административните съдилища. Според "Речник на полския език" PWN, паричният бонус е "награда за нещо, допълнително възнаграждение за извършване на нещо".

Данъчно облагане на паричните бонуси - как да документираме?

Паричен бонус, получен от фирма, която продава стоки от фирмата купува, която след това препродава тези стоки, например за високи резултати от продажби или навременно плащане на задължения, обикновено се третира от данъчните органи като възнаграждение за допълнителни услуги (специфични видове дейности, посочени в споразумение, сключено между изпълнители), което трябва да бъде документирано въз основа на фактура.
Чл.8 сек. 1 от ЗДДС:
Чрез предоставяне на услугите, посочени в чл. 5 сек. 1, т. 1 се разбира всяка услуга, предоставена на физическо лице, юридическо лице или организационна единица без правосубектност, която не представлява доставка на стоки по смисъла на чл. 7, включително:
1) прехвърляне на права върху нематериални активи, независимо от формата, в която е извършена правната сделка;
2) задължение за въздържане от извършване на действие или за толериране на действие или ситуация;
3) предоставяне на услуги в съответствие със заповед на държавен орган или лице, действащо от негово име, или по разпореждане, произтичащо от закона.

Съгласно досегашната практика, ако паричен бонус е свързан с конкретна доставка и не включва допълнителни дейности за продавача, той трябва да се третира като отстъпка, т.е. отстъпка, отбелязана като процент или сума от договорената цена на даден продукт . Ако отстъпката е предоставена преди издаването на фактурата, тя трябва да бъде включена във фактурата, документираща продажбата. Ако отстъпката бъде предоставена по-късно, предприемачът е длъжен да издаде коригираща фактура, като вземе предвид отстъпката.

Данъчните тълкувания, свързани с паричните бонуси, не са еднозначни – можем да се срещнем и с различна юриспруденция на данъчните органи, които заемат позицията, че този вид доход не се облага с ДДС.

Ако имаме проблем да определим дали полученият паричен бонус е намаление на цената или възнаграждение за услуга и дали трябва да се облага с данък върху добавената стойност, най-сигурното решение е да кандидатстваме за индивидуално данъчно тълкуване. Благодарение на това можем да сме сигурни, че нашият метод за отчитане и документиране на паричните бонуси е правилен.

Парични бонуси - индивидуални интерпретации

  • Данъчно решение на директора на Данъчната камара във Варшава от 16 февруари 2009 г., IPPP3-443-178 / 08-4 / MPe

Тълкуването се отнася за фирма, която е дистрибутор на автомобили, както и на резервни части и аксесоари за автомобили. Стоката се доставя на фирмата въз основа на договор за оторизирана дистрибуция, сключен с генералния вносител, т.е. Съгласно разпоредбите за дистрибуторски бонус, компанията може да получи паричен бонус от изпълнителя за постигане на целта за продажби в даден период (продажба на определен брой превозни средства за превозни средства или конкретна стойност на оборота за резервни части, аксесоари и услуги за поддръжка) . Съгласно представеното събитие, поставените от контрагента бонус цели са напълно независими от факта, че компанията предприема каквито и да е действия за постигане на бонус целта и техния вид. Компанията заявява, че може да не предприеме никакви действия и все пак да получи паричен бонус - получаването му зависи до голяма степен от изпълнението на обективни критерии, които са извън контрола на компанията (например броят и богатството на потенциалните купувачи на продуктите на изпълнителя в обсега на компанията ).

Според позицията на заявителя, т.е. на дружеството, бонусите, които той получава за постигане на периодични цели за продажби, тъй като не са свързани с дейности, извършвани от дружеството като данъкоплатец по ДДС, не представляват дължими суми за продажби по смисъла на Изкуство. 29 сек. 1 от ЗДДС.

Директорът на Данъчната камара във Варшава намира позицията на жалбоподателя за неправилна и заявява следното:

Описанието на позицията на заявителя показва, че правилата за присъждане на бонуси на дистрибутори съдържат разпоредба, че бонусът се изплаща всеки път, когато се постигне определено ниво на продажби на превозни средства или се генерира определена стойност на оборота за продажба на резервни части, аксесоари и услуги по поддръжка в региона, където дистрибуторът извършва продажби. От това следва, че платената премия не е свързана с конкретна доставка или конкретна стока. Платеното удовлетворение зависи от конкретно поведение, което означава, че между Заявителя и доставчика съществува облигационно отношение (има насрещно изпълнение), което следва да се третира като предоставяне на услугата от страната, получаваща бонуса. Заявителят предоставя определен вид услуга на доставчика, като доставчикът е длъжен да я заплати. Следователно в такава съществуваща връзка бонусът е заплата. Следователно Органът не може да се съгласи с позицията на заявителя, че изплащането на бонуса зависи от изпълнението на обективни критерии, независими от Компанията”.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

  • Индивидуално определение на директора на Националната данъчна информация от 12.02.2018 г., преписка изх. 0114-KDIP4.4012.33.2018.1.MP

Тълкуването се отнася за предприемач, управляващ бизнес, по-специално в областта на производството на замразени хлебни изделия, които той продава на директни получатели. След това преките получатели продават продукти, закупени от заявителя, на непреки получатели.

Заявителят, без да взема предвид преките получатели, изплаща парични бонуси на непрекия получател. Изплащането на паричен бонус (отстъпка след продажбата) зависи от достигането на непряк получател до определено ниво на покупки на продуктите на кандидата (чрез директния получател) в даден период на фактуриране. Сумата на паричната премия, намаляваща цената на покупката, ще бъде изплатена на непрекия получател директно от заявителя.

Поради това жалбоподателят пита дали паричните бонуси, изплатени от него на косвени получатели, представляват отстъпки, предоставянето на които дава право на жалбоподателя да намали данъчната основа на ДДС и дължимия данък върху продажбите, извършени на преки получатели.

В описания случай, ако непреките получатели получат възстановяване директно от заявителя на част от цената на закупените продукти, за тези получатели ще има реално намаление на цената на тези стоки. В тази ситуация субектът, който има право да намали размера на дължимия данък върху продажбата, няма да бъде директният получател, който ще получи пълната цена от непрекия получател, а заявителят, който накрая ще продаде на намалената цена, т.е. отстъпка. Следователно, Заявителят ще има намаление на данъчната основа.
Следователно, Заявителят ще може да се възползва от правото да коригира данъчната основа и дължимия ДДС. При обстоятелствата на настоящия случай предоставената непряка отстъпка ще се превърне в отстъпка - намаление (отстъпка) по чл. 29а параграф. 10 от закона”.

[...]

Ако отстъпката е предоставена от данъкоплатеца в началото на веригата за доставки на крайния получател, а не от субектите по непреки транзакции или тези субекти, тези субекти няма да могат да издават или приемат коригиращи фактури, тъй като транзакциите, извършени от те няма да променят цената. Също така няма да е възможно да се коригира фактура до крайния получател, тъй като не е имало доставка между първия доставчик и този получател, така че първият доставчик не е издал никакви фактури на този получател.
Националните разпоредби не определят документа, въз основа на който данъкоплатецът, предоставящ отстъпката, може да документира отстъпката. Коригиращата фактура не е този документ, но няма индикация, че не може да бъде например счетоводна (кредитна) бележка. В резултат на това издадената бележка ще бъде писмен документ, който в светлината на законовите разпоредби ще позволи документиране на отстъпката”.

Обобщавайки, както се вижда от цитираните тълкувания, облагането на паричните бонуси не винаги е лесно за определяне. В повечето случаи паричната премия, получена от доставчика, трябва да се третира като възнаграждение за допълнителни услуги и да се облага с данък върху добавената стойност, но в случай на съмнение си струва да припомним, че всеки предприемач може да кандидатства за индивидуално данъчно тълкуване.