Отмяна на дарение – данъчни последици

Уебсайт

Договорът за дарение подлежи на облагане с данък наследство и дарение, като задължението за плащане на данъка е върху получателя. Все пак трябва да се отбележи, че разпоредбите на Гражданския кодекс предвиждат възможността за ситуация, при която дарението действително бъде отменено. Следователно възниква въпросът за платения данък. Възстановява ли се? Ще се опитаме да отговорим на този въпрос в тази статия.

Кога е възможно да анулирате дарение?

Въпросите, свързани със сключването на договора за дарение и евентуалното му разваляне са уредени в Гражданския кодекс (наричан по-нататък Гражданския кодекс). Съгласно чл. изкуство. 888 § 1 от СК с договор за дарение дарителят се задължава да предостави безплатна облага на получателя за сметка на неговото имущество. Въз основа на чл. 898 § 1 от Гражданския кодекс, дарителят може обаче да отмени дарение, дори ако то вече е направено, ако получателят е проявил груба неблагодарност към него. Предметът на анулираното дарение следва да бъде върнат в съответствие с разпоредбите за неоснователно обогатяване. От момента на настъпване на събитието, обосноваващо жалбата, получателят носи еднаква отговорност като неоснователно обогатения, който следва да се съобрази със задължението за връщане.

Първо, нека отбележим, че отмяната на дарение не е просто действие. Дарителят трябва да докаже, че получателят е проявил груба неблагодарност към него. Става дума за наистина сериозно поведение, като причиняване на увреждане на здравето или довеждане до бедност. Съдебната практика подчертава, че обикновените спорове и недоразумения, възникващи между получателя и дарителя, не са крещяща неблагодарност.

Второ – с отмяната на дарението придобитата от дарението облага става неоснователна от момента на настъпване на събитието, обосноваващо отмяната и затова поражда задължението за връщането му. Следователно ефектът от анулирането на дарение настъпва в момента на подаване и връчване на получателя на волеизявление по този въпрос. Няма обаче автоматично преотстъпване на собствеността. В резултат на това отмяната на направеното дарение не обезсилва валидността и ефективността на първоначално направеното дарение. Отмяната на дарението може да стане само поради явна неблагодарност на получателя към дарителя. Отмяната на дарение обаче не отменя правните последици от самото дарение.

Отмяна на дарение и влиянието му върху данъчното уреждане

Съгласно чл. 1 клауза 1, точка 2 от Закона за данъка върху наследството и дарението (наричан по-нататък: SD), данъкът върху наследството и дарението подлежи на придобиване от физически лица на собственост върху вещи, намиращи се на територията на Република Полша, или права на собственост, упражнявани на територията на Република Полша, чрез дарение, дарителска поръчка.

Съгласно чл. 5 от този закон данъчното задължение се вменява на приобретателя на имущество и права на собственост.

Съгласно чл. 6 сек. 1, т. 4, при придобиване чрез дарение данъчното задължение възниква, когато дарителят подаде декларация под формата на нотариален акт, а при сключване на договора без предписаната форма - при подаване на декларация от дарителя под формата на нотариален акт. момент на изпълнение на обещаното изпълнение; ако поради предмета на дарението разпоредбите изискват специална форма за декларациите на двете страни, данъчното задължение възниква в момента на подаване на такива декларации.

С оглед на горните разпоредби, ефективно сключен и завършен договор за дарение поражда задължение за плащане на данък. Следва обаче да се подчертае, че отмяната на направеното дарение не премахва правното действие на договора за дарение. Самото отмяна на дарение като едностранно волеизявление, идващо от лицето, което е прехвърлило собствеността върху дарената вещ и не е неин собственик, не прехвърля собствеността на дарителя. Защото няма разпоредба, която да свързва пряко материалния ефект с едностранното действие, описано по-горе. С други думи, правенето на дарение прехвърля собствеността върху вещите на получателя. Последващата анулиране на дарение, от друга страна, няма обратна сила, а влиза в сила само от момента на волеизявление на дарителя, към когото е проявена груба неблагодарност.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Пренасяйки горните съображения в областта на данъка сд, нека посочим, че към момента на сключване на договора за дарение възниква задължението за плащане на данъка. Последващо отмяна на дарение, което води до прехвърляне на собствеността върху дарения обект обратно на дарителя, не засяга данъчното задължение, възникващо във връзка с предварително сключен договор за дарение. Отмяната на направено дарение не унищожава самото дарение. Следователно, дори и в случай на анулиране на дарението, данъчното задължение, произтичащо от получаването на дарението, остава валидно. В резултат на това, ако получателят плати данъка върху дарението, последващото оттегляне на дарението няма да доведе до получаване на данък върху получателя. Това се потвърждава например от решението на Върховния административен съд в Люблин от 12 януари 1998 г., преписка изх. акт I SA / Лу 1/97: "Прехвърлянето на собствеността върху дарителската вещ обратно на дарителя, на друго лице или друг нормативен акт няма значение за данъчното задължение, възникващо във връзка с предварително сключен договор за дарение. Що се отнася до прехвърлянето на собствеността върху предмета на дарението обратно на дарителя в резултат на неговата отмяна на дарението, следва само да се подчертае, че отмяната на дарението има ex nunc действие. Така че това не анулира първоначално направеното дарение и неговите последици”.

Пример 1.

Едно лице получи финансово дарение от леля си през 2019 г. Тя е платила данък върху наследството и дарението върху дарението. Поради значителното увреждане на здравето на леля си, лелята, позовавайки се на предпоставката за груба неблагодарност, през 2021 г. направи декларация за отмяна на дарението. Данъкоплатецът върна цялата сума на полученото преди това дарение. Въпреки възстановяването, той няма да получи възстановяване на данък от данъчната служба.

Отмяна на дарение - последици от страна на донора

Също така си струва да се помисли дали отмяната на дарение има данъчни последици за първоначалния дарител. Разглеждайки гражданскоправната структура на институцията за отмяна на дарение, тя придобива собствеността върху средствата по нея. Следователно има ли данъчно задължение от страна на дарителя?

Имайте предвид, че получаването на дарение в резултат на анулирането на дарението не се облага с данък Sd. Данък върху наследството и данък дарение се прилага при придобиване от физически лица на собственост върху вещи, намиращи се на територията на Република Полша, или на права на собственост, упражнявани на територията на Република Полша по силата на изчерпателно изброени правни сделки. Отмяната на дарение е правен акт, отделен от самото дарение и не е посочен в каталога, посочен в чл. 1 клауза 1 от Sd. Следователно лицето, което си припомня дарението, не плаща данък върху наследството и дарението. Отмяната на дарение не е правен акт, който подлежи на облагане с данък наследство и дарение. Въпреки това, тъй като първоначалният дарител отново придобива собственост върху определени вещи, това обстоятелство не води ли до облагаем доход, подлежащ на облагане с ДДФЛ? За щастие и в този случай няма нужда да плащате данък.

Ние посочихме, че отмяната на дарение като цяло има последствия за бъдещето. Важно е обаче, че получателят, който е проявил груба неблагодарност към дарителите, се счита за несправедливо обогатен. Това означава, че връщането на дарението е за дарителя да възстанови първоначалното състояние, а не нова печалба от активи. Следователно, тъй като дарителят купува обратно в своя имот вече дарени вещи, те не могат да се третират като данъчен приход.

В резултат на анулирането на дарението и връщането на дарението имуществото на дарителя се връща в държавата преди сключването на договора за дарение, така че при това положение няма увеличение на активите, което означава, че тази дейност не е подлежащи на облагане с данък върху доходите.

Пример 2.

Баба дари 50 000 злоти на внука си. След една година баба ми направи декларация, че дарението е отменено. Внукът върна цялата сума на бабата. Не е необходимо бабата да показва получените пари в годишната данъчна декларация, тъй като тази сума не представлява облагаем доход, подлежащ на облагане с ДДФЛ. Връщането на предмета на дарение, извършено въз основа на анулирането на дарението, не е финансова печалба за дарителя. Това действие е възстановяване на първоначалното състояние. Обобщавайки, на първо място, трябва да се отбележи, че анулирането на дарение не дава на получателя право да иска възстановяване на предварително платен данък за наследство и дарение. От гледна точка на донора това е неутрална по отношение на данъците дейност.