Име на фирмата във фактурата за 2013 г

Обслужване На Услуги

От началото на 2013 г. са в сила изменените правила за издаване на фактури, включително по-специално данните, които трябва да фигурират в тези документи. Тези промени, въпреки че са насочени към опростяване на правилата за издаване на фактури, пораждат значителни съмнения при тълкуване сред предприемачите. Много често, в контекста на изменението на нормативната уредба, възниква въпросът дали името на фирмата във фактурата трябва да е пълно или може да бъде съкратено?

До 31 декември 2012 г. § 5 гл. 1 от наредбата за фактурите беше предвидено, че фактурата трябва да съдържа: „имена и фамилии или имена или съкратени имена на продавача и купувача и техните адреси”. Тази разпоредба не породи никакви съмнения – беше възможно да се посочи само съкратеното наименование (напр. „sp. Z o.o.” вместо „дружество с ограничена отговорност”).

Новата редакция на § 5 ал. 1, точка 3 от горепосочената наредба, в сила от 1 януари 2013 г., гласи, че фактурата трябва да включва:

  • собствени и фамилни имена или имена на данъкоплатеца и купувача,
  • адресите на всеки един от тях.

Във фактурата вече няма запис със съкратеното име на фирмата. Следователно възниква въпросът – данъкоплатците, особено тези, които не са физически лица, трябва ли да предоставят пълното име на фирмата си (което често е дълго и сложно) във фактурите си? Нека ви успокоим - новите разпоредби не изключват възможността за използване на "краткото име" както за продавача, така и за купувача.

Включването на точна информация за двете страни по сделката във фактурата е насочено преди всичко към правилното идентифициране на всяка от тях. Поради факта, че всеки данъкоплатец, който не е физическо лице, дава както пълното, така и съкратеното наименование при регистриране на фирмата си, идентификацията е възможна и на базата на двата варианта. Най-важното е, че въз основа на данните във фактурата е възможно да се определи кой точно е страна по сделката. Документ, който отговаря на тези изисквания, ще бъде основание за приспадане на ДДС на купувача.

Освен това терминът „име“, който се появява в изменените разпоредби, е общ термин – може да означава както пълно име, така и съкратено. Съмненията на предприемачите се разсейват и от съобщението на Министерството на финансите, в което се посочва, че при данъкоплатец, който не е физическо лице, идентификационните данни се състоят основно от пълното и краткото име. Следователно във фактурата е възможно да използвате едното или и двете едновременно.