Обезщетение за вреди, причинени от служител и данък на работодателя

Обслужване На Услуги

Предприемач, който наема служители, трябва да вземе предвид възможността да причини щети от тях. Ако е причинено при изпълнение на задълженията на служителя, работодателят е длъжен да го поправи. Следователно възниква въпросът дали направеният разход за поправяне на причинената от работника вреда може да представлява данъчен разход за работодателя?

Принципи на отговорност за вреди

За да определите правилата за възлагане на отговорност и определяне кой е длъжен да обезщети вреди, причинени в рамките на задълженията на служителя, вижте съдържанието на Кодекса на труда.

На първо място следва да се посочи, че на основание чл. 114 от КТ служител, причинил вреда на работодателя поради неизпълнение или неправилно изпълнение на задълженията на служителя, носи имуществена отговорност. Освен това този код указва определени обстоятелства, при които отговорността на служителя е изключена. Е, в светлината на чл. 117 от КТ работникът или служителят не носи отговорност за вредата до степента, в която работодателят или друго лице е допринесъл за нейното създаване или увеличаване. Служителят не носи риска, свързан с дейността на работодателя, и по-специално не носи отговорност за щети, произтичащи от дейност в рамките на допустимия риск.

Също така си струва да се има предвид, че действията на служителя могат да навредят не само на неговия работодател, но и на трети страни (клиенти или изпълнители). Както можем да прочетем в чл. 120 от КТ, ако служителят причини вреда на трето лице при изпълнение на задълженията си, само работодателят е длъжен да поправи вредата. Служителят носи отговорността, предвидена в разпоредбите на Кодекса на труда към работодател, който е отстранил вредата, причинена на трето лице. Разпоредбите на Кодекса на труда изрично предвиждат, че в случай на действие в рамките на задълженията на работника и служител, причиняващ вреда на трето лице, работодателят е длъжен да го поправи.

Разходи за възстановяване на щети, причинени от служител в данъчни разходи

Обезщетението за вредите от работодателя, както всеки друг разход, трябва да се анализира от гледна точка на общата дефиниция на данъчните разходи. В това отношение той трябва да се позове на съдържанието на чл. 22 сек. 1 от ЗДДФЛ (съответно чл. 15, ал. 1 от ЗДДФЛ), където е посочено, че данъчно признатите разходи са разходи, направени с цел генериране на доход или за поддържане или осигуряване на източник на доходи.

Следователно, ако работодателят докаже, че разходите за отстраняване на щетите са пряко или косвено свързани с извършваната дейност и извършването им оказва или може да окаже влияние върху размера на получените доходи или поддържането на източника на доходи, той ще се считат за данъчно признати разходи.

В контекста на изложеното следва да се подчертае, че обезщетението на работодателя за причинената от работника или служителя вреда е рационален и икономически обоснован разход, свързан с извършваната стопанска дейност. Освен това възникването на вреда, която след това трябва да бъде обезщетена на трето лице, в случая не е резултат от небрежност или умишлено действие на работодателя, а тази законова разпоредба пряко прехвърля задължението за обезщетяване на вредите. Обезщетението за причинената от работника вреда показва причинно-следствена връзка с извършваната стопанска дейност, поради което работодателят може да класифицира този вид разход като данъчно признат разход. Горното правило ще се прилага както когато служителят е причинил вреда на работодателя сам с действията си, така и когато действието на служителя причинява вреда на трето лице.

Данъчните органи по принцип не поставят под съмнение правото да включват в данъчните разходи разхода за компенсиране на щетите, причинени от служителя. По отношение на щетите, причинени на самия работодател, съдържанието на тълкуването на директора на Данъчната камара в Катовице от 26 януари 2009 г., № IBPB / I / 1 / 415-863 / 08 / AP:

„Ако работодателят е претърпял загуба на парични средства в резултат на тяхното присвояване – кражба от служител, работодателят има право да търси обезщетение за причинените вреди на принципите, посочени в раздел V (чл. 114-127) от закона. от 26 юни 1974 г. - Кодекс на труда (Сп. от 1998 г., бр. 21, т. 94, изм.). В случай на отказ от тази опция, той няма право да включи понесената загуба като данъчно признати разходи.

Трябва да се отбележи, че загубите в текущи активи, включително тези, свързани с пари, могат да представляват разходен елемент в извършваната стопанска дейност и всеки случай на обременяване на разходите със загуби трябва да се разглежда индивидуално. Следователно, ако загубата не е възникнала в резултат на небрежност или липса на надзор върху служителя, жалбоподателят е предявил иск срещу служителя преди изтичане на давността по гражданското право и разполага с документи, потвърждаващи неефективността на неговото разследване, тогава тя може включват произтичащата загуба на оборотни средства като разходи за получаване на приходи от неземеделска икономическа дейност”.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Относно възможността в данъчните разходи да се включат разходите за възстановяване на вредите, причинени от служител на трето лице, може да се направи справка с тълкуването на директора на Данъчната камара в Катовице от 22 декември 2016 г., № 2461-IBPB -1-2.4510.1010.2016.1.AK:

„Вратата е повредена при маневра на заден ход с електрическа количка, натоварена с измит кофраж. На дружеството са начислени разходи за ремонт на портата в размер на 2600 евро.

Посочената по-горе цена за ремонт на портата не е включена в каталога на неподлежащите на данъци разходи, включен в чл. 16 u.p.d.o.p. Следователно, когато анализираме гореспоменатото разхода от гледна точка на възможността за включването му като данъчно признати разходи, следва да се провери дали отговаря на положителните условия, произтичащи от съдържанието на чл. 15 сек. 1 u.p.d.o.p.

По мнението на местната власт, разходите за ремонт на портата, за които е натоварено Дружеството, ще бъдат свързани с стопанската дейност и ще служат за генериране на доходи или за осигуряване на източника на доходи, поради което могат да се считат за данък приспадаща цена”. Работодателят може да зачита като данъчно признати разходи за компенсиране на щети, причинени на имуществото на служителя или на имуществото на трето лице.