Мониторинг – трябва ли работодателят да информира служителя за това?

Обслужване

В ерата на GDPR работодателят не може да обработва личните данни на служителите, които наема, по неограничен начин. Изображението – включително изображението, записано на лентата – представлява лични данни по смисъла на разпоредбите за защита на личните данни. Ако работодателят иска да инсталира мониторинг в своето предприятие, той трябва да спазва разпоредбите, уреждащи допустимостта на такова решение, включително да информира служителите за използвания мониторинг.

Изтеглете шаблона за информация за служителя във връзка с инсталирането на системата за наблюдение на работното място в PDF и DOCX формат!

За изтегляне:

pdf
Информация за служителя във връзка с инсталирането на системата за наблюдение на работното място - template.pdf Описание: разпечатка се попълва ръчно docx
Информация за служителя във връзка с инсталирането на системата за наблюдение на работното място - template.docx Описание: редактиране, печат, запис

Кога работодателят може да инсталира мониторинг?

Съгласно действащата нормативна уредба работодателят не може да използва мониторинга по никакъв начин, обоснован единствено от собствените си нужди. Например, той не може да инсталира никаква форма на наблюдение, ако възнамерява да го използва за контрол на заетите служители или надеждността на изпълнението на техните задачи. чл.22 § 1 от КТ
„Ако е необходимо да се осигури безопасността на служителите или опазването на собствеността или производствения контрол или да се запази в тайна информация, чието разкриване би могло да изложи работодателя на щети, работодателят може да въведе специален надзор върху помещенията на работното място или района около работното място под формата на технически мерки, позволяващи регистрация (мониторинг) на изображения". Мониторингът може да бъде инсталиран само когато е необходимо да се гарантира:

  • безопасност на служителите;

  • защита на собствеността;

  • производствен контрол;

  • поверителността на информация, чието разкриване би могло да навреди на работодателя.

Работодателят трябва да информира за наблюдението

Въвеждането на наблюдение на работното място не се ограничава до инсталиране на камери за видеонаблюдение или други устройства. За да направи това в съответствие с действащите разпоредби, работодателят трябва да отговаря на редица изисквания:

  1. определяне на целта, обхвата и начина на наблюдение в колективен трудов договор или в правилник за работа или в предизвестие (в зависимост от действащите документи при предприемача или начина на комуникация със служителите);

  2. информиране на служителите за въвеждането на мониторинг;

  3. предоставяне на информация на новонаети служители;

  4. поставяне на табели в помещенията на работното място, информиращи за използвания мониторинг.

Ако работодателят планира да прилага мониторинг в санитарните помещения, освен да отговаря на горните изисквания, той трябва да получи и съгласието на фирмената синдикална организация или представители на служителите, избрани по начина, приет от работодателя (при липса на фирмена търговия синдикална организация). В такъв случай започването на наблюдението трябва да бъде предшествано от получаване на съответното съгласие от работодателя. Чл.22 § 6-8 от КТ
§ 6. Целите, обхватът и начинът на прилагане на наблюдението се определят в колективния трудов договор или в правилника за работа или в предизвестие, ако работодателят не е обхванат от колективния трудов договор или не е длъжен да установи работа. регламенти.
§ 7. Работодателят уведомява служителите за въвеждането на мониторинг по начина, възприет за даден работодател, не по-късно от 2 седмици преди започването му.
§ 8. Работодателят, преди да позволи на работника или служителя да работи, му предоставя писмено информацията по § 6.". В информацията за служителя предприемачът трябва да включи основни данни, свързани с използвания мониторинг, включително информация за:

  • документ, който точно посочва целите, обхвата и начина на прилагане на мониторинг;

  • вида на използвания мониторинг;

  • помещения, обхванати от наблюдение;

  • времето за съхранение на записите;

  • хора, които имат достъп до записите.

Информацията за служителя може да бъде под всякаква форма, в зависимост от нуждите на работодателя и възприетия от него начин на комуникация със служителите. Писмената форма, потвърдена с подписа на служителя, е най-ефективната форма за информиране на служителя за използвания мониторинг.

Шаблонът на информация за служител, който трябва да бъде предоставен на служител във връзка с инсталирането на мониторинг, е представен по-долу. Тази формула може да се използва и когато работодател, който преди е използвал мониторинг, наема нов служител.

Предоставянето на служителя на информация за използвания мониторинг не е достатъчно за изпълнение на всички задължения по разпоредбите на Кодекса на труда. Работодателят също така е длъжен да маркира надлежно всички помещения и зоната, наблюдавана чрез наблюдение, чрез поставяне на подходящи табели или звукови съобщения. Изборът на конкретен метод за маркиране е на предприемача, а използваните от него маркировки трябва да са видими и четливи за служителите. Знаците трябва да бъдат монтирани не по-късно от един ден преди стартирането на системата за наблюдение.