Касов метод при ДДС и чуждестранни сделки

Обслужване На Услуги

Компаниите, които имат проблеми с налагането на дължими суми от контрагенти, могат да изберат касовия метод на ДДС. По този начин моментът на уреждане на ДДС ще зависи от получаването на плащането.

Кой може да използва метода за плащане по ДДС?

Възможността за използване на касовия метод на ДДС е ограничена до групата на т.нар малки данъкоплатци. Те са предприемачи, чийто годишен доход не надвишава 1,2 млн. евро. Преобразуването на сумите, изразени в евро, се извършва според средния обменен курс на еврото, обявен от Националната банка на Полша в първия работен ден на октомври на предходната данъчна година, закръглен до 1000 PLN. През 2015 г. закръгленият лимит е 5 015 000 PLN.

Допълнително трябва да се отбележи, че този метод може да се използва след предварително уведомяване на началника на данъчната служба по формуляра ДДС-R, което следва да бъде направено до края на месеца, предхождащ периода, от който се прилага.

Важно!

Съгласно чл. 21 сек. 3 от ЗДДС, малък данъкоплатец може да се откаже от касовия метод, но не по-рано от 12 месеца, през които е отчитал този метод, след предварително писмено уведомление до началника на данъчната служба, до края на тримесечието, в което е използвал този метод.

Какъв е методът на плащане по ДДС?

При касовия метод по ДДС датата на уреждане на данъка зависи от момента на плащане на вземанията и ДДС статута на изпълнителя. И така, по отношение на продажбите:

  • за активен данъкоплатец по ДДС - данъчното задължение възниква на датата на получаване на цялото или част от плащането,

  • в полза на данъкоплатец, освободен от ДДС, или физическо лице, което не извършва стопанска дейност - данъчното задължение възниква на датата на получаване на цялото или на част от плащането, но не по-късно от 180-ия ден от доставката на стоката или предоставянето на услугата.

Предприемачите, които уреждат ДДС по касовия метод, могат да приспадат данъка за получаване само след заплащане на цялото или част от задължението, произтичащо от фактурата. Ако не удържат данъка в периода, в който е извършено плащането, те ще имат право да го направят в един от двата следващи отчетни периода.

Касов метод с ДДС за чуждестранни сделки

Трябва да се отбележи, че начинът на уреждане на ДДС в зависимост от момента на плащане на вземането се прилага само за вътрешни сделки. Това означава, че по отношение на сделките, сключени с чуждестранни данъкоплатци, ще се прилагат общите правила, приложими за тези сделки. С други думи, тук няма да важат правилата за уреждане на ДДС по касовия метод.

Вътрешнообщностно придобиване на стоки и вътреобщностна доставка на стоки

При вътреобщностно придобиване на стоки и вътреобщностна доставка на стоки данъчното задължение ще възникне в съответствие с нормата, съдържаща се в чл. 20 параграф 1 и 5 от ЗДДС, т.е. когато фактурата е издадена, и ако това условие не е изпълнено, задължението ще възникне на 15-о число на месеца, следващ месеца, през който стоките са предмет на вътреобщностната сделка. бяха доставени. Ако фактурата е издадена преди сделката, тогава данъчното задължение ще възникне в момента на издаване.

За протокола!

След като изпълнят определени условия, предприемачите могат да прилагат преференциална ставка на ДДС от 0% за вътреобщностната доставка на стоки. Едно от основните изисквания е данъкоплатецът да разполага преди крайния срок за подаване на данъчна декларация за даден данъчен период, доказателство, че стоките, които са предмет на вътреобщностната доставка на стоки, са изнесени от страната и доставени. на купувача на територията на друга държава-членка. В противен случай данъкоплатецът показва сделката в декларацията за следващия данъчен период и ако все пак не събере съответната документация, ще бъде задължен да обложи сделката по националната ставка на ДДС.

Износ на стоки

При определяне на момента, в който възниква данъчното задължение, чл. 19а от ЗДДС. По този начин данъчното задължение ще възникне в момента на доставката на стоката или получаването на цялото (част) от плащането.

Внос на стоки

Датата на данъчното задължение при вноса на стоки е регламентирана в чл. 19а параграф. 9 от ЗДДС, който уточнява, че това е моментът, в който възниква митническото задължение.

Въпреки това, в случай на стоки:

  • митнически режим на обработка под митнически контрол, данъчното задължение за внос на стоки възниква, когато стоките бъдат поставени под този режим,

  • митнически режим: митнически склад, временен внос с пълно освобождаване от вносни мита, активно усъвършенстване при режим отложено, транзитно или митническо третиране или използване - влизане на стоки в свободна зона или свободен склад, ако тези стоки подлежат на налози или подобни такси - данъчното задължение по отношение на вноса на стоки възниква при заплащането на тези такси.

Импорт на услуга

Данъчното задължение за внос на услуги възниква на основание чл. 19а, т. 1, т.е. при извършване на услугата. В същото време обърнете внимание на параграф. 2 и сек. 3. По отношение на частично приети услуги се счита за извършена и в случай на изпълнение на част от услугата, за която е определено плащането (т.е. ще доведе до създаване на данъчно задължение по ДДС) .

Освен това, за услуга, за която са установени последователни дати на плащане или сетълмент, се счита, че е извършена в края на всеки период, за който се отнасят тези плащания или сетълменти, докато предоставянето на тази услуга не приключи. Услуга, предоставена непрекъснато за период, по-дълъг от една година, за която поради предоставянето й през дадена година не изтичат сроковете за плащане или сетълмент, се счита за извършена в края на всяка данъчна година до предоставянето на тази услуга е завършено.