Лимит за плащане в брой - каква е сумата на лимита?

Уебсайт

Повечето малки предприемачи предпочитат да уреждат транзакции в брой, защото просто им е по-удобно. Въпреки това, когато извършват транзакции в брой, търговците трябва да внимават за лимита на този вид транзакции. Проверете колко е лимита за плащане в брой!

Лимит за плащане в брой

Както бе споменато по-горе, паричните транзакции подлежат на ограничение.

Съгласно чл. 19 от Закона за предприемачите:

Извършването или приемането на плащания, свързани с извършваната стопанска дейност, става чрез платежната сметка на предприемача, във всеки случай, когато:

  • друг предприемач е страна по сделката, от която произтича плащането,

  • стойността на еднократната транзакция, независимо от броя на плащанията, произтичащи от това, надвишава равностойността на 15 000 PLN, докато транзакциите в чуждестранна валута се конвертират в злоти по средния обменен курс на чуждестранните валути, обявен от Националната банка на Полша на последния работен ден, предхождащ датата на транзакцията.

Следователно предприемачите имат по-нисък лимит на плащания в брой, който е 15 000 PLN. злоти. Страните по сделката трябва да са предприемачи. Ако сделката се извършва между предприемач и физическо лице, този лимит няма да се прилага. Лимитът важи и за сделки между местни и чуждестранни предприемачи. Следователно, ако сумата на фактурата е показана в чуждестранна валута, тя трябва да бъде конвертирана в съответствие със средния валутен курс, обявен от Националната банка на Полша в последния работен ден, предхождащ датата на транзакцията.

Като част от Полската сделка, правителството иска да намали лимита на плащанията в брой от 15 000. до 8000 Според предположенията тази граница трябва да се промени през 2022 г.

Струва си да се отбележи, че този лимит се отнася за сумата на цялата транзакция, а не за едно плащане. Следователно, дори ако плащането на вноски или под формата на аванс е договорено с доставчика, начинът на плащане трябва да зависи от общата сума на транзакцията (брутни суми). Следователно, ако общата стойност на сделката надвишава 15 000 PLN, тя не може да бъде уредена в брой, за да се включи този разход в разходите.

Пример 1.

През април 2020 г. предприемачът закупи компютър на вноски в размер на:

  • 18 699,19 злоти нето

  • 4300,81 ДДС

  • 23 000 PLN бруто

Той е резервирал фактурата в съответствие с датата на издаване и планира да плати половината от вноските в брой (11 500 PLN), а другата половина (11 500 PLN) по банков път. Ще може ли предприемачът да включи така платените разходи като данъчни разходи?

Поради факта, че стойността на сделката надвишава 15 000 PLN. Частта от транзакцията, която е била платена в брой, не може да бъде приспадна за данъчни цели.

В обобщение, съгласно горния закон, предприемачът е длъжен да урежда задължения към други предприемачи чрез платежна сметка. Съгласно чл. 2 точки 25 от Закона за платежните услуги:
“(...) платежна сметка означава също банкова сметка и сметка на член на кредитен и спестовен съюз, ако тези сметки се използват за извършване на платежни операции.”

Освен това от Министерството на финансите обясниха, че плащанията, извършени с използване на платежни инструменти, свързани с платежни сметки, като напр. разплащателни карти, PayPal, PayU и др., отговарят на изискването за уреждане на задълженията. Въпреки въведените промени обаче, няма противопоказания за извършване на плащания в брой, стига предприемачът да се увери, че не надвишава лимита за плащане от 15 000 PLN.

Лимит от 15 000 PLN също така включва механизма за разделно плащане и плащанията към сметката, включена в белия списък на данъкоплатците. Повече информация в статията - Концепцията за транзакция над 15 000 PLN - как да я тълкуваме?

Лимит на плащане в брой и компенсации, нетиране и бартер

Лимитът на плащанията в брой предизвиква много съмнения сред предприемачите. Основно по отношение на възможността за използване на начин на плащане, различен от банков превод, като компенсация, нетиране или бартерно споразумение. Това се дължи на факта, че предприемачите често решават да уреждат плащанията в тази форма с редовни изпълнители.

В отговор на съмненията на предприемачи Министерството на финансите обяснява, че разпоредбите се отнасят до понятието „плащане“, произтичащо от сделка (посочено в чл. 19 от Закона за предприемачите), и следователно обхващат само начина на уреждане на отговорност, посочена в него, т.е. чрез извършване на плащания. Следователно, формите на уреждане на задължения като прихващане, нетиране или бартерна търговия не са обхванати от разпоредбите. Въпреки че задължението след това е уредено, страните по договора не извършват "плащания", които биха могли попадат в обхвата на тези разпоредби.

Ако задължение над 15 000 PLN бъде уредено чрез компенсация, нетиране или бартерно споразумение, данъкоплатецът ще може да включи такъв разход като данъчен разход.

Пример 2.

Фирма "ABC" има задължение към фирма "XYZ" в размер на 38 000 злоти, а фирма "XYZ" има задължение към фирма "ABC" в размер на 38 000 злоти. На 10 януари 2021 г. между компаниите е подписано споразумение за обезщетение и гореспоменатите искове са изтекли на тази дата.

Следователно, ние се занимаваме с уреждане на задълженията в съответствие с договора, така че в този случай няма лимит за плащане в брой, тъй като предприятията регулират задълженията си чрез компенсация.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Лимит на плащане в брой - последствия

Наред с промяната на лимита бяха предвидени и последиците от неспазване на новите разпоредби, съгласно чл. 22p параграф. 2 от ЗДДФЛ, ако предприемачът включва разход, надвишаващ 15 000 PLN, платен в брой като данъчно признати разходи, той ще бъде длъжен да:

  • също така намаляват разходите, които могат да се приспадат от данъци
  • ако не е възможно да се намалят данъчно признатите разходи - увеличете приходите
  • в месеца, в който е извършено плащането без използване на платежна сметка.

Горното решение се прилага и когато стойността на фактурата надвишава 15 000 PLN и половината е платена в брой, а другата половина е платена по банков път.

Пример 3.

През януари 2021 г. предприемач закупи дълготраен актив - лек автомобил на стойност 35 000 PLN. Изплати плащането в брой в рамките на датата на плащане, посочена във фактурата (19 януари 2021 г.)

През февруари той вписа превозното средство в регистъра на ДМА, тъй като отговаря на определени изисквания като ДМА. Отписванията на амортизация обаче няма да представляват данъчно признати разходи за предприемача, тъй като плащането е извършено в брой. Това се дължи на факта, че предприемачът е надхвърлил лимита за плащане в брой по време на тази транзакция.

Пример 4.

През януари 2021 г. предприемачът е закупил стоки на стойност 17 000 PLN. Той решава да уреди плащането в брой в размер на 5000 PLN и по банков път в размер на 12 000 PLN. Може ли предприемачът да включи този разход като данъчни разходи, ако е платил само 5000 PLN в брой?

Да, предприемачът в такъв случай е длъжен да намали данъчно признатите разходи с внесената сума в брой или да увеличи приходите с това. Това е така, защото стойността на транзакцията е надвишила зададения лимит. Следователно в горната ситуация предприемачът може да включи само сумата от 12 000 PLN като разходи.