Разходи, направени преди започване на бизнес

Уебсайт

През май т.г. Ще започна бизнес и реших да уреждам разходите по опростения метод. Все пак през април закупих първите продукти, които ще използвам във фирмата за препродажба и рекламни услуги за промоция на фирмата. И тук възниква въпросът ми, ще мога ли да осчетоводя направените разходи преди започване на бизнеса след стартирането му?

Станислав, Варшава

 

Няма противопоказания за включване в регистрите на направените разходи преди започване на бизнеса. Тези разходи обаче трябва да отговарят на определени условия.

За да могат да се включат разходите като корпоративни разходи, те трябва да отговарят на определението за данъчно признати разходи, което е посочено в чл. 22 сек. 1 от ЗДДФЛ. Съгласно формулировката му данъчно признати разходи са разходи, направени с цел постигане на доход, запазване или осигуряване на източника на дохода, освен ако тези разходи не са изброени в чл. 23 по-горе Законът.

Следователно няма пречки направените разходи за реклама на фирмата и закупени стоки с цел препродажба да се включат в разходите на дружеството, тъй като по принцип те са свързани с постигане на приходи.

Освен това оперативните разходи могат да включват разходи, които не са от личен характер и ще бъдат правилно документирани и обосновани. Счетоводният ваучер, въз основа на който ще може да се класифицира разходът като фирмен разход, трябва да съдържа най-малко следните данни:
- спецификация на вида на счетоводния документ и неговия номер,
- предоставяне на страните по сделката (данни за купувача и продавача),
- датата на сделката и датата на издаване на документа, ако е различна от датата на сделката,
- уточняване на предмета на операцията и нейната стойност. Продуктите, закупени преди започване на дейността с цел препродажбата им, трябва да бъдат въведени в дружеството въз основа на първоначалната инвентаризация. Описът трябва да съдържа най-малко информацията, посочена в чл. 28 сек. 2 от наредбата за водене на данъчна книга за приходите и разходите, като тези компоненти следва да се оценяват по покупна цена, цена на придобиване или пазарна стойност (ако тя е по-ниска от покупната или придобивната цена). От друга страна, други разходи, които не са свързани с покупката на стоки или дълготрайни активи, извършени за започване на дейност, могат да бъдат признати директно в KPiR въз основа на събраните документи за покупка, което се потвърждава от позицията на директора на Данъчната камара в Бидгошч в индивидуалното тълкуване от 17 април 2015 г., изх. ITPB1 / 4511-64 / 15-4 / WM, в който четем:

(...) разходите, косвено свързани с приходите, се признават като данъчно признати разходи на датите, на които са издадени фактурите (сметките) или други доказателства, съставляващи базата за осчетоводяване (признаване) на разхода.

В същото време разходите, за които датата на издаване на фактура (сметка) или друго доказателство е била в периода, предхождащ започване на стопанска дейност, следва да се включат в данъчната книга за приходите и разходите - през първия месец от не. селскостопанска дейност.

В обобщение, няма противопоказания за данъкоплатеца да отчита разходите, направени преди започване на бизнес, ако отговарят на определението за данъчно признати разходи и разходите са надлежно документирани.