Разходи за дейност в апартамент - нова позиция на данъчната служба

Уебсайт

Да управляваш бизнес в собствения си апартамент вече е нещо обичайно. Това се дължи най-вече на наличието на електронни комуникационни средства, благодарение на които много задачи могат да се извършват дистанционно. Данъкоплатците, които създават собствен апартамент като седалище, се чудят дали разходите за дейност в апартамента могат да включват и разходи, свързани с експлоатацията на апартамента? Въпреки че данъчните органи като цяло са в неблагоприятна позиция за данъкоплатците, напоследък се наблюдава известна промяна в подхода на данъчните органи.

Разходи за дейност в апартамент и позиция на данъчната служба

Законът за данъците върху доходите на физическите лица (наричан по-нататък ЗДДФЛ) не съдържа подробни разпоредби относно допустимостта на направените разходи във връзка с извършване на стопанска дейност в апартамент. Вследствие на това всички анализи на въпроса се основават на тълкуването на общия принцип. Съгласно чл. 22 сек. 1 от ЗДДФЛ данъчно признати разходи са разходите, направени за постигане на доход или за поддържане или обезпечаване на източника на дохода, с изключение на разходите, изброени в чл. 23. В резултат на това, за да се признае разходът като разход, подлежащ на приспадане, трябва да бъдат изпълнени следните условия:

  • разходът е извършен от данъкоплатеца, т.е. в крайна сметка трябва да се покрие от активите на данъкоплатеца;
  • е възникнало с цел получаване, поддържане или осигуряване на източника на доходи;
  • е свързана с извършваната от данъкоплатеца стопанска дейност;
  • той е окончателен (действителен), т.е. стойността на направения разход не е върната на данъкоплатеца по никакъв начин;
  • е правилно документиран;
  • разходът не може да бъде включен в каталога на разходите по чл. 23 сек. 1 от акта.

Данъчните органи по-специално приемат предпоставката за показване на връзката между разхода и извършваната дейност и факта, че извършването им е оказало или е могло да окаже влияние върху размера на генерирания доход. Според данъчната служба няма недвижими имоти (или части от тях), предназначени за задоволяване на собствени жилищни нужди и същевременно за водене на бизнес, тъй като това са типични лични разходи, направени предимно за задоволяване на собствени жилищни нужди, а не само с цел получаване на доходи или запазване или осигуряване на техния източник.

Общата позиция е, че само ако помещението, което е собственост на данъкоплатеца като цяло, или помещение, обособено в това помещение, служи само за целите на стопанската дейност и в същото време не служи за лични цели, няма пречки за включване на разходи, свързани с поддръжката и експлоатацията му като разходи.получаване на приходи. От друга страна, в ситуация, когато една стая се използва и за лични цели и за целите на нейната стопанска дейност, разходите, свързани с притежаването на такова помещение, несъмнено са разходи от личен характер.

Разходите за бизнес в апартамент - нов подход на данъчните власти

Както вече беше посочено, сегашната юриспруденция се основава на възгледа, че ако един апартамент или част от него служи за целите на извършвана стопанска дейност, като правило няма пречки да се класифицират свързаните с тях разходи като данъчно признати разходи. в частта, използвана за целите на извършваната стопанска дейност.икономически, при условие че тази част е обособена. Този подход към темата беше пагубен за хората, които въртяха бизнеса в апартамента си, но не отделиха специално помещение за тази цел.

Бавно обаче позицията на данъчните власти се променя в полза на данъкоплатците. Има такива тълкувания, които показват, че разпоредбите на данъчните актове трябва да се тълкуват стриктно и нито един регламент не обуславя възможността разходите, направени за наем или комунални услуги, да бъдат включени като данъчни разходи от отделянето на помещението, в което се извършва дейността. Освен това разходите за наем или комунални услуги, направени от предприемачи, които са регистрирали фирма в апартамент, по правило не се изключват от облагаемите с данъци разходи по чл. 23 от ЗДДФЛ. Ето защо някои данъчни органи основателно посочват, че ако разходите за експлоатация на апартамент служат за получаване, задържане или осигуряване на източник на доходи, те ще се квалифицират в тази степен като данъчно признати разходи от стопанска дейност.

Като пример си струва да се посочи индивидуалното тълкуване на директора на Националната данъчна информация от 21 декември 2017 г. № 0114-KDIP3-1.4011.361.2017.1.ES, където четем:

„(...) Кандидатът, както беше обяснено в описанието на бъдещото събитие, действително ще изпълнява голяма част от работата си в Помещенията, като използва намиращото се там жилищно оборудване, жилищна инфраструктура, използва го, използва медиите в Помещенията по време на дейностите, както и общо използваната площ на Помещението за бизнес, въпреки факта, че характерът на отделните помещения не е променен от жилищни в търговски, тъй като използването на Помещенията за бизнес цели ще бъде от вторичен характер.би било възможно или би било значително възпрепятствано от кандидата за ефективно извършване на стопанска дейност и по този начин не би било възможно получаването на доход от тази дейност.Следователно изпълнението на условието, посочено в чл.22 от личните доходи Данъчният закон изглежда очевиден. (...) "

Предвид представеното бъдещо събитие и съдържанието на посочените по-горе разпоредби, следва да се посочи, че разходите за дейността, извършена в апартамента, направени от Заявителя за поддръжка на помещението, могат да представляват данъчно признати разходи в стопанската дейност, извършвана в частта, в която помещението е предназначено за тази дейност.