Корекция на входящия данък в плюс - внос на услуги

Обслужване На Услуги

Когато управляваме бизнес, трябва да вземем предвид корекциите на транзакциите. Корекциите се отнасят както до намаляването, така и до увеличаването на стойността на оборота. Отчитането на корекциите е особено трудно, когато става въпрос за сделки с чуждестранни субекти. В такава ситуация данъкоплатецът от Полша най-често урежда както изходящия, така и входящия данък. Какво представлява корекцията на данъка по вход в плюс при вноса на услуги?

Право на намаляване на данъка по входен данък

Една от особеностите на данъка върху стоките е неговата възможност за приспадане, което се състои във възможността за приспадане на данъка по вход, включен във фактурите, получени от контрагенти. Подробни разпоредби относно приспадането са включени в чл. 86 сек. 1 от Закона за данък върху добавената стойност (наричан по-нататък ЗДДС). Съгласно тази разпоредба, доколкото стоките и услугите се използват за извършване на облагаеми дейности, данъкоплатецът по чл. 15, има право да намали размера на дължимия данък със сумата на данъка за получаване по чл.22. 114, чл. 119 параграф. 4, чл. 120 параграф 17 и 19 и чл. 124.

Въз основа на чл. 86 сек. 2 точка 1 лит. и ЗДДС, размерът на данъка за получаване е сборът от данъчните суми, получени от фактури, получени от данъкоплатеца за покупка на стоки и услуги.

шега. 86 сек. 1 от ЗДДС, следва, че правото да се намали размера на дължимия данък с размера на данъка по входа се предоставя, когато са изпълнени определени условия, т.е. приспадането се извършва от данъкоплатеца на данък върху добавената стойност, а стоките и услугите върху чиято покупка е начислен данъкът, се използват за извършване на облагаеми дейности, т.е. тези, които водят до определяне на дължимия данък (създаване на данъчно задължение). По този начин представеното правило изключва възможността за намаляване на размера на дължимия данък със сумата на данъка по вход, свързан със стоки и услуги, които не се използват за облагаеми дейности, т.е. към този данък.

Пример 1.

Активен данъкоплатец по ДДС е закупил услуги. След приключване на услугата той получава фактура, документираща закупуването на услугата. Данъкоплатецът може да приспадне данъка върху фактурата. Той се чуди дали може да го направи на по-късна дата.

Да, данъкоплатецът може да намали изходящия данък с входящия данък, произтичащ от фактурата в следващите два периода на сетълмент (вж. чл. 86, ал. 11 от ЗДДС).

Корекция на данъка върху вноса на услуги

В някои случаи горното право е ограничено. В съответствие с принципа, заложен в чл. 86 сек.10 от ЗДДС данъкоплатците имат право да приспадат входящ ДДС при покупки на стоки и услуги, свързани с извършени облагаеми дейности, при сетълмента за периода, в който е възникнало данъчно задължение по отношение на закупените или внесените от ДДС стоки и услуги. данъкоплатец. Правото на приспадане на входящ ДДС възниква при условие, че данъкоплатецът включи размера на дължимия данък върху вноса на услуги в данъчната декларация, в която е длъжен да уреди този данък, не по-късно от 3 месеца от края на месец, през който е възникнало данъчното задължение от този дял (вж. чл. 86, ал. 10б, ал. 3 от ЗДДС).

При неспазване на посочените по-горе срокове данъкоплатецът може да увеличи размера на данъка по вход в сетълмента за данъчния период, за който все още не е изтекъл срокът за подаване на данъчната декларация.

Пример 2.

Компанията е поръчала услугата от немски изпълнител. Услугата е извършена през февруари. С извършването на услугата данъкоплатецът не е получил фактура. До края на месец май дружеството не е получило фактура, поради което е намалило данъка за вход (предишно уреден) в декларацията си за май. Фактурата пристигна чак през юни. Получената фактура показва, че е издадена през февруари. При такава ситуация компанията коригира декларацията си. Компанията има право да намали данъка през юли.

Данъчната основа

Съгласно чл. 29а параграф. 1 от ЗДДС данъчната основа, предмет на ал 2-5, чл. 30а-30в, чл. 32, чл. 119 и чл. 120 параграф 4 и 5 е всичко, което е плащането, което доставчикът на стоки или доставчикът на услугата е получил или трябва да получи за продажба от купувача, получателя или трето лице, включително получени субсидии, субсидии и други плащания от подобен характер, имащо пряко влияние върху цената на стоките или услугите, предоставяни от данъкоплатеца.

Съгласно чл. 29а параграф. 10 от ЗДДС данъчната основа, предмет на ал 13, се намалява с:

  1. размери на отстъпките и намаленията на цените, предоставени след продажбата;
  2. стойността на върнатата стока и опаковка, предмет на ал 11 и 12;
  3. цялото или част от плащането, върнато на купувача, получено преди продажбата, ако тя не се е състояла;
  4. стойността на върнатите суми на субсидии, субсидии и други плащания от подобен характер, посочени в ал. 1.

По чл. 29а параграф. 13 от ЗДДС в случаите по ал. 10 т. 1-3, намаляването на данъчната основа спрямо базата, посочена във фактурата с посочения данък, се извършва при условие, че данъкоплатецът е получил преди крайния срок за подаване на данъчната декларация за дадения отчетен период, в който купувачът на стоката или получателят на услугата е получил коригираща фактура - потвърждение за получаване на коригиращата фактура от купувача на стоката или от получателя, за когото е издадена фактурата.

Получаването на потвърждение за получаване от купувача на стоката или получателя на услугата на коригиращата фактура след крайния срок за подаване на данъчната декларация за даден отчетен период дава право на данъкоплатеца да вземе предвид коригиращата фактура за отчетния период, в който е било това потвърждение получени.

Разпоредбата на ал 13 се прилагат mutatis mutandis в случай на грешка в сумата на данъка по фактурата и издаване на коригираща фактура към фактурата, в която е показана сумата на данъка, по-висока от дължимата (чл. 29а, ал. 14 от закона).

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Моментът на уреждане на корекционните фактури

В случай на уреждане на корекции е много важно да се знае кога е известна причината за корекцията. Начинът на уреждане на корекции в зависимост от техните причини е представен в индивидуалното тълкуване на директора на Националната данъчна информация от 26 юни 2017 г. 0115-KDIT1-2.4012.93.2017.1.RS. Тълкуването пояснява, че когато причината за корекцията, свързана с вноса на услуги "в плюс„Беше известно още към момента на издаване на оригиналните фактури, сумите следва да бъдат уредени в периода, в който е възникнало данъчното задължение. Следователно в тази ситуация трябва да се върнем към предишни данъчни декларации.

Ще се справим с различна ситуация, ако причината за корекцията не е съществувала към момента на издаване на оригиналните фактури. След това корекциите трябва да бъдат уредени при получаването им. Трябва да отбележим, че в този случай преобразуването в злоти на сумите, показани на корекционните фактури, издадени в чуждестранна валута, трябва да се извърши според средния обменен курс на чуждестранната валута, обявен от Националната банка на Полша в последния работен ден, предхождащ датата на издаване на коригиращата фактура или според последния обменен курс, публикуван от Европейската централна банка в последния ден, предхождащ датата на издаване на коригиращата фактура.

Пример 3.

Данъкоплатецът закупи услугата от френски данъкоплатец през май. Вносът на услуги е включен в данъчната декларация от страната на изходящия и входящия данък в населеното място за май, т.е. към момента на възникване на данъчното задължение. След повече от три месеца той получи положително кредитно известие поради грешка в оригиналната фактура. Как трябва да се коригират данъкът върху изхода и входящите данни? При такава ситуация коригираме ли само декларациите за май (дължими и начислени), или в текущата декларация е показан данъка за вход, а в декларацията за месец май е дължимият данък за месец?

Като се има предвид горното, корекцията относно вноса на услуги, увеличаване на данъчната основа, е свързана с неправилно издаване на оригиналната фактура (не е резултат от новите обстоятелства) и следва да бъде отчетена в декларацията, в която оригиналната фактура е уредена. Следователно при такава ситуация не е необходимо да се прилага чл. 86 сек. 10и от ЗДДС. Данъкоплатецът следва да уреди корекцията в декларацията за май.

Обобщавайки, при получаване на добавена коригираща фактура относно вноса на услуги данъкоплатецът при извършване на корекцията следва точно да определи въз основа на кое събитие (обстоятелства) е издадена, тъй като тя оказва решаващо влияние върху начина на уреждането му с ДДС.