Корекция на заплати – кога и как да я изготвим?

Обслужване

Задължение на работодателя е да изплаща на служителите възнаграждения за извършената от тях работа. Заплатите се начисляват във ведомостта. Понякога е необходимо да се коригира ведомостта за заплати, например ако служителят е предоставил отпуск по болест след изплащане на заплатата или е разпоредена трудова злополука. След това трябва да подготвите корекция на заплатите. Как да го направя правилно?

Отпуск по болест, предоставен след изплащане на работната заплата

В ситуация, когато болничният лист се издава в края на месеца и работодателят плаща плащането през същия месец, например за март плащането ще се извърши на 27 март или когато болничният лист се издава след приключване на болничното лечение , ще е необходимо да се коригира платената ведомост.

За периода на отпуск по болест работникът или служителят има право на обезщетение за болест или обезщетение за болест (от 34-ия ден на неработоспособност или от 15-ия ден за лица над 50 години).

Заплащането по болест е:

  • 80% или
  • 100%:
    • злополука на път за или от работа,

    • заболяване по време на бременност,

    • преминаване на необходимите медицински прегледи, предвидени за кандидати за донори на клетки, тъкани и органи, и преминаване на процедурата по вземане на клетки от тъкани и органи.

Ако работодателят е платец на обезщетение, служителят плаща и обезщетението за болест, което може да възлиза на:

  • 70% - за продължителността на престоя в болницата,
  • 80% или
  • 100% - в посочените по-горе случаи.

Възнаграждението и обезщетението за болест се изчисляват по различен начин от трудовото възнаграждение - също и ZUS вноските. Освен това те са оповестени по различен начин в документите за сетълмент на ZUS. Съответно, ако служител предостави отпуск по болест след изплащане на заплатата, може да възникне надплащане или недостатъчно изплащане на заплата и дали се изисква корекция на заплатите, зависи от продължителността на отпуска по болест.

При краткотрайна неработоспособност не се налага коригиране на ведомостта. Ако възнаграждението е надплатено, работодателят може да направи удръжка при следващото плащане.

изкуство. 87 § 7 от Кодекса на труда
От трудовото възнаграждение се приспада пълният размер на сумите, изплатени на предходната дата на плащане за периода на отсъствие от работа, за което работникът или служителят не запазва право на трудово възнаграждение. Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Важно е, че приспадането не изисква съгласието на служителя.

Ако обаче имаме работа с продължителна неработоспособност, тоест над 30 дни, трябва да се коригира ведомостта, както и документите за сетълмент, ако вече са подадени в ZUS. В случай на надплащане на възнаграждението, удръжката следва да се извърши през следващия месец. Както посочват от правния отдел на Министерството на труда и социалната политика, за това не се изисква съгласието на служителя, дори ако служителят има право само на възнаграждение или обезщетение за болест през даден месец. Това сочи и решението на Върховния съд от 14 октомври 1997 г. (номер на преписка I PKN 319/97, OSNP 1998/15/450).

За извършване на удръжка от заплатата във връзка с отсъствието на служителя не е необходимо неговото съгласие.

Когато се прави удръжка от заплата, тя трябва да се разграничава от удръжка, тъй като при удръжките няма удръжки или ограничения на удръжките, удръжките се правят изцяло.

Корекция на заплатите при трудова злополука след изплащане на заплатите

За периода на неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест работникът или служителят има право на обезщетение за болест от застраховка злополука в размер на 100% (чл. 8, ал. 2 и чл. 9, ал. 1 от закона). за социално осигуряване срещу трудови злополуки и професионални болести). Ако трудовата злополука бъде призната след изплащане на възнаграждението и сетълмент със социалноосигурителната институция, е необходимо да се коригират ведомостите за заплати и документите за сетълмент. Вие също трябва да платите на служителя разликата между изплатената предишна заплата или обезщетение за болест и коригираното обезщетение за застраховка при злополука.

Превишаване на годишната база на вноските по ZUS и корекция на заплатите

Има ограничение в основата за вноски за пенсионно осигуряване за старост и инвалидност (през 2021 г. е 157 770 PLN). След превишаване на този размер, съответстващ на 30 пъти прогнозната средна месечна работна заплата в народното стопанство за дадена календарна година, посочена в Закона за бюджета, на работника или служителя не се начисляват вноски за осигурителен стаж и инвалидност.

Ако пенсионните вноски на работника или служителя се внасят от повече от едно осигурено лице, той/тя е длъжен да уведоми всички платци, че е надвишена годишната база за изчисляване на вноските за пенсия за старост и инвалидност.Ако той не направи това, а платецът неправилно изчисли вноските, осигуреният носи последиците от неправилно изчислените вноски.

След надвишаване на годишната база платецът е длъжен да коригира сетълмент документите, ако те вече са подадени в ЗУС. В резултат на корекцията възниква следното:

  • надплащане на пенсионни вноски от страна на осигурения и платеца,
  • недоплащане на здравни осигуровки от страна на осигурения.

След коригиране на фактурните документи платецът следва да върне на осигурения сумата на надвнесените вноски, която следва да бъде намалена с неплатената премия за здравно осигуряване.

Надвнесените вноски представляват дохода на служителя, така че трябва да се добавят към другия доход на служителя

Кога не може да се направи удръжка без съгласието на служителя?

Ако корекцията на заплатите е извършена поради обстоятелства, различни от отсъствието на служителя, напр. ако работодателят неправилно е изчислил възнаграждението за работа, в случай на надплащане на възнаграждението, работодателят няма право да приспадне надплатеното възнаграждение в следващия месец без съгласието на служителя (Положение на Главна инспекция по труда от 01.07.2009 г. за извършване на удръжки от надвзето възнаграждение на служителя, реф. номер ГПП-110–4560–43 / 09 / PE / RP). Ако служителят не е съгласен с приспадането, работодателят може да предяви иск само до съда за възстановяване на надплатени заплати.

Работодателят е отговорен за правилното изчисляване и изплащане на заплатите на служителя. Ако в резултат на грешка на работодателя работникът или служителят получи по-високо възнаграждение от полагащото му се, добрата воля на работника или служителя е да възстанови наднорменото възнаграждение.

Ако служителят е съгласен с удръжката, сумата трябва да бъде показана в ведомостта като отделна позиция.

Възстановяване на надплатени заплати

Ако пък служителят върне надплатеното възнаграждение, сумата на възстановяването, заедно с аванса на данъка при източника, следва да се приспадне от дохода на служителя (чл. 41б от ЗДДФЛ). Ако доходът, получен от служителя през даден месец, е твърде нисък, за да се приспадне пълният размер на надплатеното възнаграждение, излишъкът може да бъде уреден последователно през следващите месеци на данъчната година.

Поради надплащането работодателят трябва:

  • коригирайте документите за сетълмент в ZUS,
  • полученото надплащане на вноските по ZUS се добавя към дохода на служителя и се приспада дължимото авансово плащане за данък върху дохода,
  • върне здравноосигурителната вноска на служителя, която служителят е длъжен да добави към данъка.

Проблемът възниква, когато надплатеното възнаграждение се възстановява от бившия служител. Тогава работодателят не може да отчете това възстановяване, тъй като служителят вече няма трудово правоотношение със служителя, така че служителят не получава доход, който работодателят би могъл да намали за възстановяването. В такава ситуация уреждането на върнатото възнаграждение се извършва от бившия служител в годишната данъчна декларация за данъчната година, през която е направена декларацията, като размерът на възстановяването е показан в приложението към годишната данъчна декларация ( PIT-O). Ако сумата, която трябва да бъде възстановена, надвишава дохода, получен през дадена година, сумата, която надвишава дохода, може да бъде приспадна през следващите 5 данъчни години.

Недоплащане на заплатите

Има и ситуации, когато служителят получава по-малко, отколкото заслужава. Не е задължително това да е умишлено действие от страна на работодателя. Тогава работодателят трябва незабавно да изплати на служителя липсващата част от възнаграждението. В допълнение към липсващата част следва да добави лихва за забава, която е освободена от данък върху доходите (чл. 21, ал. 1, ал. 95 от ЗДДФЛ).

Важно е, че изплащането на по-ниска заплата на служител може да доведе до незабавното прекратяване на договора от него. В такава ситуация работникът или служителят има право на обезщетение в размер на възнаграждението за времето на предизвестието (чл. 55 § 11 КТ). PIP може също да наложи глоба на работодателя в размер от 1000 до 30 000 PLN (член 282 § 1, точка 1 от Кодекса на труда).

Неизплащането на възнаграждението може да доведе до прекратяване на договора от служителя без спазване на срока за предизвестие

Изплащането на липсващата част представлява доход на работника или служителя, върху който следва да се приспадне авансово данък върху доходите на физическите лица. Липсващата част е и база за размера на вноските по ZUS.