Копие от удостоверението за пребиваване - кога може да се използва?

Обслужване На Услуги

В продължение на много години притежаването на копие от удостоверение за данъчно пребиваване е предмет на спорове между данъчни органи и граждани. Промяната в разпоредбите на ЗДДФЛ улеснява данъкоплатците да използват копие от данъчното си местожителство. Какво е удостоверение за данъчно пребиваване? Кога е абсолютно необходимо да се използва оригиналът и кога е достатъчно копие от удостоверението за пребиваване? Разберете в тази статия!

Определение за удостоверение за данъчно пребиваване

Под удостоверение за пребиваване следва да се разбира удостоверение за местоживеене за данъчни цели, издадено от компетентния орган на данъчната администрация на държавата по местоживеене на данъкоплатеца. С други думи, става дума за държавата на неговото данъчно пребиваване. При данъкоплатците, що се отнася до корпоративния подоходен данък, удостоверението за пребиваване се разбира като удостоверение за мястото на седалище на данъкоплатеца за данъчни цели, издадено от компетентния орган на данъчната администрация на държавата по местоживеене на данъкоплатеца. пребиваване.
Следва да се признае, че в светлината на горната дефиниция, удостоверението за пребиваване представлява удостоверение, че лицето, което представя (или субекта, подаващ) този документ, подлежи на неограничено данъчно задължение в дадена държава.

Няма международен образец за удостоверение за пребиваване и полският платец няма влияние върху съдържанието на полученото удостоверение. Трябва обаче да се помни, че целта на удостоверението за пребиваване е да потвърди данъчното пребиваване в момента, в който нерезидентът получава доход, водещ до удържане на данък.

Валидност на удостоверение за пребиваване

От разпоредбите на чл. 26 сек. 1и – 1л ПДОП / чл. 41 сек. 9a-9d PDOF следва, че ако:

  • в случай на удостоверения за данъчно пребиваване, издадени за определен период от време, то е валидно само през периода, потвърден от компетентния орган на данъчната администрация на държавата по местоживеене на данъкоплатеца (той остава валиден през този период, независимо от дата на издаването му, аналогично в тълкуването от 23 август 2016 г., IBPB- 1-2 / 4510-737 / 16-1 / AP);
  • мястото на пребиваване на данъкоплатеца (т.е. чуждестранно лице) за данъчни цели е документирано с удостоверение за пребиваване, което не съдържа неговия срок на валидност, платецът (т.е. полско юридическо лице) взема това удостоверение предвид при събирането на данъка за следващите 12 месеца от датата на издаването му;
  • в срок от 12 месеца от датата на издаване на удостоверението за местоживеене се е променило мястото на седалището на данъкоплатеца за данъчни цели, данъкоплатецът е длъжен незабавно да докаже седалището за данъчни цели с ново удостоверение за пребиваване. Новото удостоверение за пребиваване е валидно за период от 12 месеца, освен ако не е с различен срок на валидност.

Пример 1.

Чуждестранният изпълнител изпрати на полската компания удостоверение, потвърждаващо данъчното й пребиваване във Великобритания. Той не посочва периода, през който потвърждава пребиваването на чуждестранния контрагент. Британският данъчен орган издаде удостоверение на 20 април 2019 г. Полска компания за плащания, извършени към чуждестранен изпълнител, ще може да прилага удостоверение за пребиваване, за да намали фиксираната ставка на данъка върху дохода или да не събира данък от 20 април, 2019 г. до 19 април 2020 г. Документация за данъчно пребиваване може да се направи както преди, така и след плащане. Ако обаче се получи удостоверение след плащане, такова удостоверение трябва да доказва данъчно пребиваване за периода, в който е извършено плащането.

Копие от удостоверението за пребиваване или оригинал

Съгласно приложимите разпоредби до 31 декември 2018 г., за да се приложи преференциална данъчна ставка или освобождаване от данъчно облагане в съответствие с разпоредбите на съответното споразумение за избягване на двойното данъчно облагане, е необходимо да притежавате оригинално удостоверение за данъчно пребиваване . Използването на електронната форма на удостоверение за данъчно пребиваване беше възможно при условие, че удостоверението е издадено в тази форма от данъчната администрация на държавата по седалището на чуждестранния данъкоплатец.

По правило полският платец трябва да поиска оригиналното удостоверение за пребиваване от чуждестранния изпълнител. Допуска се представянето на заверено копие от удостоверението за пребиваване, с апостилен печат, ако разпоредбите за легализация на чужди документи го изискват. Трябва да се отбележи, че тази практика беше поставена под съмнение от някои данъчни органи (виж тълкуването на директора на КИС от 23 май 2018 г., № 0114-KDIP2-1.4010.191.2018.1.J).

От 1 януари 2019 г. платецът има право да включи копие от удостоверението за данъчно пребиваване на данъкоплатеца при събиране на данък при източника върху конкретен вид вземане. В предишното правно състояние беше невъзможно да се използва копие от удостоверението за данъчно пребиваване. Това беше проблем при закупуване на услуги с ниска стойност от големи компании като Facebook и Microsoft. В резултат на това получаването на удостоверение за данъчно пребиваване на чуждестранно лице, публикувано на уебсайта му, не води до освобождаване от данък при източника или прилагане на намалена ставка на данъка при източника.

Указател на услугите, към които може да се приложи копие от сертификата

Въведената възможност за използване на копие от удостоверението за данъчно пребиваване се отнася за избран доход, изплатен на територията на Република Полша от субекти, които нямат седалище или управление на територията на Република Полша. Опростяването обаче обхваща само тези, посочени в чл. 29 сек. 1 т. 5 от ЗДДФЛ и чл. 21 сек. 1 т. 2а от ЗМДТ. Има каталог с вземания, за които е възможно да не събирате фиксиран данък върху доходите или да го събирате с преференциална ставка, ако имате копие от удостоверение за данъчно пребиваване. Включва вземания за обезщетения:

  • съветник,
  • счетоводители,
  • проучване на пазара,
  • правни услуги,
  • рекламни услуги,
  • управление и контрол,
  • обработка на данни,
  • услуги за набиране на служители и намиране на персонал,
  • гаранции и гаранции и
  • ползи от подобен характер.

В случай на оттегляне от други заглавия, ще е необходимо да имате оригиналното удостоверение за данъчно пребиваване.

Пример 2.

Полската компания е сключила договор за заем със свързано чуждестранно дружество. Размерът на дължимата лихва при погасяването на кредита за май 2019 г. е 6000 PLN. Поради факта, че лихвата не се вписва в създадения от законодателя каталог за използване на копие от удостоверение за данъчно пребиваване, дружеството, за да приложи преференциалната фиксирана ставка на данъка върху дохода, произтичаща от съответното споразумение за избягване на двойното данъчно облагане, е длъжен да притежава оригиналното удостоверение за пребиваване на чуждестранен изпълнител.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Лимитът за използване на копие от удостоверение за пребиваване

Следва да се отбележи, че допълнително условие за използване на копие от удостоверение за данъчно пребиваване е състоянието, в което горепосочените вземания са постигнати от лица без място или седалище в Полша, както и размерът на плащанията към същия субект на вземанията не надвишават 10 000 PLN за една календарна година. Възможността за използване на копие от удостоверение за данъчно пребиваване е възможна в ситуация, когато информацията, произтичаща от представеното удостоверение за данъчно пребиваване, не поражда съмнение относно съответствието с фактите. Освен това, превишаването на лимита от 10 000 PLN за една календарна година ще доведе до необходимост от получаване на оригинално удостоверение за данъчно пребиваване.

Пример 3.

Полската компания плаща в чужбина вземания за закупени правни услуги.От януари до март 2019 г. компанията е поела разходите за закупуване на услуги, еквивалентни на 8000 PLN. За плащания към чуждестранен контрагент през април компанията е имала право да използва копие от удостоверението за данъчно пребиваване, за да се откаже от събирането на фиксирания данък върху доходите. През май 2019 г. компанията закупи правни услуги от същото лице за сумата от 7000 PLN. Плащането за горепосочената услуга ще надхвърли лимита от 10 000 PLN за използване на копие от удостоверението за данъчно пребиваване. При липса на оригинално удостоверение за данъчно пребиваване на чуждестранна компания, полският данъкоплатец ще бъде задължен да приложи фиксираната ставка на данъка върху дохода, произтичаща от полския Закон за данъка върху доходите, т.е. 20%.