Съобщение за разделен превод на плащане - как да го направя?

Обслужване На Услуги

Разделно плащане или разделно плащане се използва за уреждане на задължения между предприемачи, използващи сметката по ДДС. Въвеждането му има за цел ограничаване на измами с ДДС. От 1 ноември 2019 г. е наложено задължение за прилагането му при продажба на „чувствителни“ стоки или услуги във вътрешната търговия. Как на практика да направите разделен превод на плащане към изпълнител? Разберете какво е разделно плащане и как да обработите съобщение за превод на разделено плащане.

Разделно плащане - какво е това и кой може да го използва?

Механизмът за разделно плащане се използва при транзакции между предприемачи (B2B), при които е издадена фактура с входящ ДДС за услугата или доставената стока. Следователно не е възможно да се извърши разделно плащане, ако една от страните по сделката е физическо лице или има данъкоплатец, освободен от ДДС като доставчик на стоки или услуги, тъй като той не издава фактури по ДДС.

Разделното плащане се състои в плащане на задължението към платеца на ДДС чрез превод, който се извършва чрез специално съобщение за превод, предоставено от банката или SKOK. Плащането с използване на разделно плащане се състои в автоматично разделяне на плащането, което се превежда по две отделни банкови сметки на продавача:

  • в нетната сума - по банкова сметка на данъкоплатеца или сметка в SKOK (по която се води сметката по ДДС),
  • в размер на ДДС - по ДДС сметка на данъкоплатеца, създадена с цел разделно плащане от банка или СКОК.

Сметката по ДДС се създава автоматично от банки или кредитни съюзи за сметки за сетълмент на фирми в PLN. Следователно не се прилага за лични сметки (ROR). Създаването му не изисква сключване на допълнителни споразумения с титуляра на сметката. Следователно предприемач, който използва само лична сметка за бизнес цели, няма да има ДДС сметка, което означава, че няма да може да извършва превод чрез разделно плащане или да получава плащания по сметката по ДДС.

Разделно плащане – кога е задължително и кога е доброволно?

В Полша разделното плащане беше въведено доброволно на 1 юли 2018 г. От този момент можете да използвате съобщението за превод на разделно плащане, за да платите задължението към контрагента. Въпреки това, наред с изменението на ЗДДС, влязло в сила на 1 ноември 2019 г., на основание чл. 108а от гореспоменатия закон, механизмът на разделно плащане при вътрешни сделки стана задължителен за продажба на определени стоки и услуги.

Задължителното разделно плащане замени обратното таксуване, популярно особено в строителните услуги (приложимо за сделки, извършени преди 1 ноември 2019 г.) за стоки и услуги, които понастоящем са изброени в Приложение 15 към Закона за ДДС.

Задължителното обратно таксуване трябва да се приложи, когато са изпълнени кумулативните условия:

  • брутната стойност на продажбите е най-малко 15 000 PLN,
  • сделката се извършва между данъкоплатци (B2B),
  • поне една позиция от фактурата се отнася до стоките или услугите, посочени в приложение 15 към ЗДДС.

Ако сделката подлежи на задължително разделно плащане, данъкоплатецът издава фактура с анотация „механизъм на разделно плащане“ и внесения ДДС. От друга страна, купувачът е длъжен да извърши плащането по фактурата, използвайки съобщението за превод на разделно плащане.

Ако продажбата на стоки или услуги не е предмет на задължителното прилагане на разделното плащане, това не изключва възможността за доброволното му използване. Продавачът може да добави бележка към фактурата за разделното плащане, дори ако не са изпълнени всички условия за прилагането му. Окончателното решение за плащане чрез съобщението за кредитен превод обаче остава на купувача. В същото време, ако продавачът не приеме анотацията за разделното плащане и купувачът желае доброволно да я приложи, той има възможност да го направи. Тази тема е обяснена по-подробно в статията: Доброволно разделно плащане като начин на плащане

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Съобщение за разделен превод на плащане - как да го направя?

Когато извършвате плащане за задължение с помощта на разделно плащане, трябва да направите превод с помощта на специално съобщение за превод, което поддържа разделното плащане, в което трябва да посочите:

  • номер на фактурата, за която се отнася плащането,
  • NIP на доставчика на стоки или доставчика на услуги,
  • сумата, съответстваща на цялата или част от сумата на ДДС във фактурата, която трябва да бъде платена в механизма за разделно плащане,
  • сумата, съответстваща на цялата или част от брутната стойност във фактурата.

Данните, въведени в съобщението за прехвърляне, са за идентифициране на субекта (продавача), за който се извършва плащането, и транзакцията, за която се отнася плащането. Важно е, че съобщението за превод на разделно плащане може да се използва и за плащане на авансово плащане или чрез плащане на няколко фактури от един доставчик. След това, ако плащането трябва да се отнася до авансово плащане за бъдеща доставка на стоки или услуги, тогава в съобщението за превод на разделно плащане в позицията с номер на фактурата трябва да се въведе „авансово плащане“. От друга страна, ако предприемачът извърши разделно плащане за повече от една фактура към даден изпълнител, тогава в позицията номер на фактурата той вписва периода, за който се отнасят фактурите. Условието за плащане с разделно плащане за няколко фактури е периодът на фактурата да не е по-кратък от един ден и по-дълъг от един месец. Прочетете повече за разделното плащане:
- Грешки в преводите на разделени плащания - как да ги избегнем?
- Задължително разделно плащане и валутни фактури - заслужава си да се знае
- Фактура с анотация Разделяно плащане и JPK FA - нова структура
- Разделно плащане - за какво става въпрос?
- Разделен превод на плащане към лична сметка

Разпореждане със средства от сметката по ДДС

Както беше посочено по-горе, когато купувачът използва механизма за разделно плащане, стойността на ДДС, платен чрез съобщението за превод на разделно плащане, се прехвърля към сметката по ДДС на изпълнителя. Данъкоплатецът обаче не може свободно да се разпорежда със средствата, натрупани по сметката по ДДС. Използването им е възможно само за конкретни цели, изброени в чл. 62б параграф. 2 от Закона за банките. Доскоро тези средства можеха да се използват само за плащания, свързани с ДДС, включително плащане на еквивалента на сумата на ДДС от фактура, получена от доставчика или плащане на ДДС поради задължения към данъчната служба. От 1 ноември 2019 г. с въвеждането на задължителното разделно плащане се разшириха възможностите за използване на средствата, натрупани по ДДС сметката. В момента можете да платите от сметката по ДДС:

  • социалноосигурителни вноски,
  • данък върху дохода (ДДФЛ и CIT), включително неговите аванси и лихви при плащането му,
  • ДДС - по фактури от доставчици, декларация за ДДС по коригиращата фактура, както и ДДС в резултат на внос на стоки, допълнителни данъчни задължения, включително данък и лихва за забава,
  • акциз,
  • мита,
  • вземания, произтичащи от принудително изпълнение по заповед за административно изпълнение в рамките на посочените по-горе данъчни задължения.

Повече за възможността за използване на средства от сметката по ДДС, заедно с обяснение за плащането на ZUS вноски от сметката по ДДС, можете да намерите в статията: Възможно ли е да се плащат ZUS от сметката по ДДС - метод на разделно плащане

Разделно плащане в системата wFirma.pl

В системата wFirma.pl можете да маркирате разходите, за които ще бъде извършено плащането с помощта на механизма за разделно плащане (чрез съобщението за превод на разделно плащане), за да ги разграничите в списъка сред другите разходи. За да направите това, при добавяне или промяна на разход, в раздел РАЗХОДИ »СЧЕТОВОДСТВО, в прозореца за разходи отидете в подраздел ВНОС ОТ ЧУЖБИНА И ДРУГИ РАЗШИРЕНИ и изберете опцията РАЗДЕЛЕНО ПЛАЩАНЕ.

След запазване, в списъка с всички въведени разходи, фактури с избрана опция за разделно плащане ще бъдат отбелязани с иконата $ и ще е възможно да ги филтрирате.

За неплатени разходни фактури, към които ще бъде приложено съобщението за превод на разделно плащане, можете да експортирате файла за превод в банката. За да го изтеглите, в раздел РАЗХОДИ »СЧЕТОВОДСТВО, изберете от списъка с разходите, които трябва да бъдат платени със съобщението за превод и изберете опцията ЕКСПОРТИРАНЕ В БАНКА» РАЗДЕЛЕНО ПЛАЩАНЕ. Подробностите са обяснени в помощната статия: Разделено плащане - как да включите фактура с анотация и да извършите превод във фирмената система?

Системата wFirma също така ви позволява да издавате фактури с анотация „механизъм за разделно плащане“. За да можете да посочите такава анотация във фактурата, като я издадете през раздела ПРИХОДИ »ПРОДАЖБА» ИЗЛОЖБА »ФАКТУРА, трябва да бъде избрана подходящата счетоводна схема: РАЗДЕЛЕНО ПЛАЩАНЕ или СТРОИТЕЛНИ УСЛУГИ - СПЕЦИАЛЕН СЛУЧАЙ (за които данъчното задължение по ДДС възниква на датата на издаване на фактурата), след това пояснението за разделно плащане ще бъде добавено автоматично към разпечатката на фактурата.