Кога да се приспадне ДДС при покупка на търговски стоки?

Обслужване На Услуги

Предприемачите, които са активни данъкоплатци по ДДС, трябва да уредят ДДС в данъчната служба. За да могат да плащат правилно, те трябва да водят записи за покупките и продажбите. Разберете кога да приспаднете ДДС при покупка на търговски стоки?

Кога да се приспадне ДДС при покупка на търговски стоки?

Предприемачът има право на приспадане на ДДС при покупки по чл. 86 т. 1 от ЗДДС.Съгласно наредбата данъкоплатецът може да намали размера на изходящия данък с размера на данъка по внесените данни. По правило това право се прилага до степента, в която стоките и услугите се използват от предприемача за извършване на облагаеми дейности.

Важно!

Размерът на входящия данък следва да бъде сборът от данъчните суми, получени от фактури за покупка, получени от данъкоплатеца за покупка на стоки и услуги, за частично или пълно плащане преди покупката на стока или предоставянето на услуга.

Трябва също да се помни, че при внос на стоки основата за приспадане на ДДС е митническият документ.

Кога да се приспадне ДДС при покупка на търговски стоки - моментът, в който възниква данъчното задължение

Данъкоплатецът придобива право да намали ДДС върху покупките към момента на данъчното задължение, не по-рано от сетълмента за периода, в който е получил фактурата или митническия документ.

Моментът, в който възниква данъчното задължение, се счита:

  • момента на доставка на стоката и изпълнение на услугата,

  • момента на извършване на плащането (изцяло или частично) за получената стока или предоставената услуга.

Ако данъкоплатецът не успее да приспадне ДДС навреме, е възможно приспадане на данъка в подадената декларация за един от следващите два отчетни периода.

Също така си струва да се припомни, че покупката на търговски стоки може да бъде призната от данъкоплатеца в книгата за приходите и разходите като данъчно призната цена, дори ако стоките не са продадени.

Приспадане на ДДС върху търговски стоки чрез примери

Пример 1.

През януари 2017 г. предприемачът е получил фактура за покупка на търговска стока, но не е приспаднал ДДС от направения разход в текущия отчетен период, тъй като е забравил. При такава ситуация какво трябва да направи данъкоплатецът, ако приеме, че подава декларации за ДДС ежемесечно?

При това положение данъкоплатецът има право да приспадне ДДС върху разходите в един от двата следващи отчетни периода, т.е. през февруари или март.

Пример 2.

Данъкоплатецът е закупил търговски стоки от дружеството, поради което е получил фактура с дата на издаване 19.01.2017 г. и датата на приключване на доставката на стоката на 01.02.2017 г. Документът е получен от предприемача в деня на доставка на стоки. Следователно, кога предприемачът може да приспадне ДДС от направените разходи?

Данъкоплатецът има право да приспадне ДДС през февруари, т.е. в периода на сетълмент, когато е получил счетоводния документ. Ако не го направи, той ще има право на приспадане за още два данъчни периода, т.е. през март или април.

Пример 3.

Месечният данъкоплатец е забравил да уреди фактури за покупка на търговски стоки, които е получил през януари 2017 г. Може ли следователно да приспадне ДДС в текущия период за май 2017 г.?

Данъкоплатецът не може да приспадне ДДС в текущата декларация за май 2017 г. от фактурата, получена през януари 2017 г., тъй като според закона може да го направи само за три отчетни периода от момента на получаване на документа. При тези обстоятелства данъкоплатецът може да приспадне ДДС от фактурата, като коригира декларацията по ДДС-7 за януари 2017г.

Публикуване на покупката на търговски стоки в системата wfirma.pl

Фактурите за покупка на търговски стоки се публикуват в системата wfirma.pl с помощта на раздела: РАЗХОД »ДОБАВЯНЕ НА РАЗХОД» ДДС ФАКТУРА или ФАКТУРА (БЕЗ ДДС) »ЗАКУПКА НА ТЪРГОВСКИ СТОКИ И ОСНОВНИ МАТЕРИАЛИ. Документите за покупка могат да бъдат публикувани, като въведете:

  1. обобщение на фактурата (раздел Тарифи) или

  2. като въведете всички артикули от фактурата (раздел Артикули). Вторият метод актуализира продуктовия каталог.

След запазване на разхода за покупка на стоки или материали, той ще бъде вписан в колона 10 от Книгата за приходи и разходи - покупка на търговски стоки и материали и в регистъра за покупки по ДДС за приспадане на ДДС.