Кога трябва да се коригират приходите и разходите?

Обслужване На Услуги

Когато управлявате бизнес, има много ситуации, в които приходите и разходите трябва да се коригират. Необходимостта от корекции произтича от допуснатите счетоводни грешки при издаване на фактури, предоставяне на отстъпки, както и връщания или рекламации на предоставени стоки или услуги. В този контекст много съмнения пораждат датите на корекцията на приходите и разходите и отразяването им в KPiR.

Съгласно чл. 14 сек. 1 от ЗДДФЛ за доход от дейността се счита доход минус дължим ДДС. От това следва, че дължимата цена на продавача е негов доход и намаляването й под формата на отстъпка, отстъпка, отстъпка или отстъпка следва да доведе до проверка на този доход.

Следователно, при възникване на такива ситуации, предприемачът е длъжен да издаде коригираща фактура.

Елементи на кредитното известие

Фактурите за корекция трябва да съдържат информация като:

  • следващо число,

  • дата на издаване,

  • данни, които са били включени в оригиналната фактура (дата на издаване, пореден номер, имена и фамилни имена или имена на данъкоплатеца и купувача на стоки или услуги и техните адреси, NIP данъчен идентификационен номер на продавача и, в някои случаи, NIP данъчен номер номер на купувача, дата на извършване или завършване на доставката на стоката или услугата; в случай на непрекъснати продажби данъкоплатецът може да посочи месеца и годината на продажба във фактурата)

  • причината за издаване на корекцията,

  • фразата "коригираща фактура" или "корекция",

  • ако корекцията засяга промяна в данъчната основа или размера на дължимия данък - съответно размера на корекцията на данъчната основа или размера на корекцията на дължимия данък, разбит на суми, свързани с индивидуални данъчни ставки и данък -освободени продажби,

  • в други случаи - правилното съдържание на коригираните елементи,

Коригиране на фактура на база ДДС

Ако данъкоплатецът (издател на коригиращата фактура) иска да намали данъчната основа, е необходимо да има потвърждение за получаване на коригиращата фактура от изпълнителя. Такова потвърждение може да бъде под формата на:

  • препоръчано писмо с обратно потвърждение за получаване,

  • получаване на връщане коригираща фактура, подписана от изпълнителя,

  • писмено потвърждение за получаване,

  • факс, потвърждаващ разписката,

  • електронно потвърждение за получаване.

Такова потвърждение за получаване е необходимо, ако корекцията води до намаляване на сумата на ДДС по фактурата. Потвърждението също не се изисква в случай на увеличение на размера на ДДС с положителна корекция.

Също така не е необходимо да се потвърждава получаването на корекцията на приходите и разходите във връзка с продажбата на комунални услуги, износа на стоки, износа на услуги или вътреобщностната доставка на стоки (ICS).

Трябва да се отбележи, че моментът на включване на коригиращите фактури в декларациите по ДДС зависи по правило от причините за издаването им.

Ако корекцията е издадена в резултат на грешка или счетоводна грешка, т.е. е резултат от събития, които вече са настъпили към момента на издаване на оригиналната фактура, продавачът трябва да се оттегли до месеца на издаване на оригиналната фактура с представяне на корекцията фактура, което се потвърждава от множество данъчни тълкувания. В този случай данъкоплатецът е длъжен да коригира декларацията за ДДС, в която е включена оригиналната фактура.

От страна на купувача Купувачът включва коригиране на фактури по правило в декларацията по ДДС в месеца на получаването им. Както в случай на увеличение, така и при намаляване на размера на данъка в резултат на корекция на приходите и разходите, данъкоплатецът е длъжен да вземе предвид промените.

Корекция на продажбите в KPiR поради грешка до 2015 г.

Разпоредбите на Закона за PDOF не уточняват кога данъкоплатецът Трябва коректни приходи във връзка с издаване на коригираща фактура или коректни данъчно признати разходи във връзка с получаване на коригираща фактура.

Обсъжданият въпрос е преди всичко за грешки или счетоводни грешки по вече издадените фактури, свързани например с предоставяне на неправилна цена, сума на ДДС или количество на даден продукт. В този случай корекцията се дължи на фактори, които вече са съществували към момента на продажбата. В такава ситуация предприемачът е длъжен да издаде коригираща фактура: плюс или минус корекции, в зависимост от ситуацията. В първия случай корекцията има положителен ефект върху размера на отчетения приход – коригиращата фактура следва да бъде включена в периода, в който е била включена оригиналната фактура. Отрицателна корекция се прави, когато издаването на коригираща фактура води до намаляване на приходите и в този случай корекцията също се включва в KPiR в месеца, през който е била уредена оригиналната фактура.

Корекция на фактура в KPiR поради връщане на стоки до 2015г.

В случай на връщане на продадени стоки е оправдано намаляването на приходите от продажби. Връщането на стоката следва да доведе до корекция на приходите, получени от продажбата на стоките, с които е свързана. Връщането на стоката не представлява икономическо събитие, отделно от продажбата на стоката, а само поражда необходимостта от коригиране на предишната икономическа операция. Следователно, ако коригиращата фактура се отнася до доход, дължим за данъчната година по-рано от датата на издаване на коригиращата фактура, тя следва да бъде включена в периода на сетълмент, в който е възникнало данъчното задължение по тази сметка и следователно трябва да коригира разходите, пряко свързани за получаване на този доход.

Коригирането на фактура не генерира нов момент на генериране на приходи, а само променя първоначалния размер на приходите. Също така, коригиращите фактури, издадени в резултат на връщането на стоки, трябва да бъдат включени в KPiR обратно, т.е. в месеца на сетълмент на оригиналната фактура.

Коригиране на фактури в KPiR от 2016 г

От началото на 2016 г. е премахнато задължението за осчетоводяване на коригиращи фактури в полския регистър на фирмите, които не са причинени от грешка или грешка. Корекциите на приходите и разходите, дължащи се на грешки като количествени или ценови грешки, все още трябва да се признават ретроспективно в периода, за който се отнасят (тоест периода, в който са били признати оригиналните фактури).

От друга страна, в останалите случаи продавачът представя коригиращи фактури текущо в периода, в който са издадени, а купувачът – в периода на получаване на корекцията на приходите и разходите.

Ако в периода на сетълмент, в който е издадена коригиращата фактура за намаляване на разходите, предприемачът не е направил разходи или направените разходи са били по-ниски от сумата на намалението, получената разлика следва да бъде включена в приходите. Подобна е ситуацията и по отношение на приходите – ако през отчетния период предприемачът не е постигнал печалби или те са по-ниски от сумата, с която трябва да бъдат намалени, получената разлика следва да се признае като данъчно признати разходи.

Пример 1.

На 15 декември 2015 г. предприемачът продаде стоката и в същия ден издаде фактура на купувача. На 02.01.2016 г. изпълнителят върна стоката и на същия ден е издадена коригираща фактура (отрицателна фактура). Причината за издаване на корекцията е връщането на дефектната стока (като част от рекламацията, която е приета).

Продавачът трябва да вземе предвид корекцията в KPiR в месеца на издаването му, а купувачът - в месеца на получаването му.