Касов апарат за застрахователни и финансови услуги - задължителен ли е?

Уебсайт

Предприемачът, когато създава бизнес, трябва да определи за коя група клиенти ще продава. За данъчни цели е важно дали продажбата ще се отнася до фирми или хора, които не извършват стопанска дейност, тъй като от данъкоплатеца може да се изисква да подготви необходимите инструменти за правилно документиране на транзакцията, например касов апарат. Нека проверим дали продажбите на частни лица винаги изискват касов апарат и задължителна ли е касата за застрахователни и финансови услуги?

Касов апарат при продажба на хора, които не развиват бизнес

Съгласно чл. 111 сек. 1 от ЗДДС данъкоплатците, които продават на лица, които не извършват стопанска дейност, и земеделските стопани с фиксирана ставка са длъжни да използват касов апарат и да регистрират продажби на него. За правилно документиране на сделката следва да бъде издаден фискален бон, който е задължителен за клиента. Чл.111.1 от ЗДДС
„Данъкоплатците, които продават на физически лица, които не извършват стопанска дейност, и земеделски стопани с фиксирана ставка са длъжни да водят отчет за продажбите с помощта на касови апарати“. Има редица изключения от общото правило относно използването на касов апарат. Освободени от отчитане на продажбите в касата са, наред с другото, лицата, които извършват дейностите, изброени в приложението към Наредбата на министъра на финансите от 28 декември 2018 г. за освобождаване от задължението за водене на отчетност с помощта на касови апарати. Изключенията, изброени в това приложение, са валидни до 31 декември 2021 г. Възможно е да се възползвате от субективното освобождаване поради факта, че лимита за продажби не е надвишаван през предходната година или изключенията, свързани с вида на извършваната стопанска дейност. Повече информация за освобождаването от касов апарат можете да намерите в статията: Касов апарат. Затова нека разгледаме дали дейностите, извършвани като част от предоставянето на финансови и застрахователни услуги, трябва да бъдат регистрирани в касата или могат да се възползват от освобождаването.

Финансови и застрахователни услуги - какво включват?

Финансовите и застрахователни услуги обхващат много дейности, свързани с финансиране и обезпечаване на имущество, както и спомагателни и посреднически услуги. Тези дейности са определени от Полската класификация на стоките и услугите. Някои от тях са:

  • отпускане на потребителски, промишлени и ипотечни заеми и кредити;
  • парично посредничество;
  • депозитарни услуги;
  • Услуги за финансов лизинг;
  • услуги за инвестиционно банкиране;
  • издаване на кредитни карти,
  • застраховка за здраве, злополука и живот;
  • застраховка на пътнически превозни средства, железопътен, въздушен и воден транспорт;
  • Презастрахователни услуги, свързани със застраховка от всякакъв вид;
  • услуги на пенсионни фондове;
  • Брокерски услуги на ценни книжа;
  • оперативно обслужване на финансовия пазар;
  • Услуги за поддръжка на инвестиционно банкиране;
  • Услуги на застрахователни агенти и брокери;
  • Финансови консултантски услуги;
  • Обмяна на валута.

Касов апарат за застрахователни и финансови услуги

Данъкоплатците, предоставящи финансови и застрахователни услуги на компании, обикновено са длъжни да издават фактури за документиране на транзакцията. В случай на продажби на хора, които не управляват бизнес или фермери с фиксирана ставка, може да изглежда, че закупуването на касов апарат и издаването на фискални бонове може да са задължителни. Касовият апарат за застрахователни и финансови услуги обаче не е задължителен, тъй като в приложението към наредбата за освобождаване от задължението за водене на записи с касови апарати са посочени финансовите и застрахователните услуги като тези, които могат да се възползват от освобождаването. Моля, имайте предвид, че само услуги от PKWiU 64-66 имат право на освобождаване. Данъкоплатецът трябва да определи дали дейностите попадат в горния диапазон. Ако предоставяните от данъкоплатеца услуги могат да се възползват от освобождаването от задължението за регистрация в касата, тогава данъкоплатецът може да документира продажбата чрез издаване на фактури.

Потвърждение на горното е индивидуалното тълкуване на директора на Данъчната камара във Варшава от 21 април 2016 г. с референтен номер: IPPP2 / 4512-252 / 16-2 / MT. Предмет на дейност на заявителя е продажба на присвоени употребявани стоки (т.нар. продажба на заложна къща) и финансови услуги на физически лица, които не извършват стопанска дейност. Данъкоплатецът попита дали поради продажба на финансови услуги има право на освобождаване от задължението да отрази тази продажба в касата. В отговора на директора на Данъчната камара четем:

„Заявителят ще може да приложи освобождаването от задължението за запис във връзка с отпускане на заеми без залог (заеми до заплата) (...). Както става ясно от описанието на казуса, тази дейност е включена в PKWiU 64-66 (64.94.Z), поради което условието позволява използването на горепосочените съкращения. Следователно оборотът, който Кандидатът ще постигне поради освободени дейности (...) може да се третира като освободен от задължението за отчитане от касата, докато останалият оборот, т.е. получен във връзка с извършване на дейности, неподлежащи на освобождаване, Заявителят е длъжен да записва с помощта на касов апарат (. ..)“.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Пример 1.

Г-жа Ангелика управлява бизнес, в който предоставя услуги, свързани с отпускането на кредити и заеми както на фирми, така и на частни лица, които не развиват бизнес. Следователно може ли г-жа Ангелика да документира цялата продажба с фактури или е необходимо да се закупи касов апарат и да се отрази продажбата върху него?

Поради факта, че г-жа Ангелика предоставя финансови услуги, изброени в приложението за освобождаване, няма задължение за издаване на фискални бонове на частни лица, които не извършват стопанска дейност и могат да документират всички продажби с фактури.

Пример 2.

Г-н Робърт управлява бизнес и предоставя застрахователни услуги. Продажбата се отнася само за физически лица, които не извършват стопанска дейност. Задължен ли е г-н Робърт да закупи касов апарат?

Не, г-н Робърт не е длъжен да закупи касов апарат, тъй като застрахователните услуги, изброени в PKWiU 64-66, могат да бъдат освободени от касата. Следователно, когато прави продажба, г-н Робърт може да издаде фактура.

В обобщение, касата за застрахователни и финансови услуги не е задължителна, при условие че дейностите, извършвани от данъкоплатеца, попадат в раздел 64-66 на PKWiU. Тогава предприемачът няма да бъде задължен да закупува касов апарат и да издава касови бележки, а ще може да документира цялата продажба с фактури.