Еднократен заем от фирма за съдружник - ефекти в ДДС и PCC

Уебсайт

Заемът е граждански договор, който поражда специфични последици в областта на данъка върху стоките и услугите и данъка върху гражданскоправните сделки. Интересен случай в обхвата на това споразумение е ситуация, при която дружество отпуска на партньор еднократен заем. По принцип няма законови пречки еднократният заем да бъде сключен. За сключването на този вид договор е от съществено значение фактът, че такъв заем се отпуска еднократно.

Еднократен заем с ДДС

Нека започнем нашия анализ с ДДС. Неговият субективен обхват обхваща само субекти, извършващи икономическа дейност, което следва да се разбира като всички дейности на производители, търговци или доставчици на услуги, включително субекти, добиващи природни ресурси и земеделски производители, както и дейността на лицата на свободна практика. Икономическата дейност включва по-специално дейности, състоящи се в непрекъснато използване на стоки или нематериални активи за търговски цели.

Естествено, фирма, извършваща стопанска дейност, е данъкоплатец на ДДС (активен или освободен). Проблемът възниква, когато бизнесът не е да отпуска заеми. Например, можем да си представим ситуация, в която фирма, предоставяща строителни услуги, отпуска на своя акционер еднократен заем. В този момент възниква въпросът дали такъв еднократен и инцидентен заем попада в дефиницията за икономическа дейност, което води до попадане на тази услуга в обхвата на ДДС?

Преди всичко трябва да се отбележи, че 15 сек. 2 от ЗДДС определението за икономическа дейност не поставя възникването й в зависимост от честотата или целта, с която се извършва дадена дейност. Статутът на купувача на услугата също е без значение при тази разпоредба.

Следва да се посочи, че дори еднократен заем, отпуснат от субект, извършващ стопанска дейност, във връзка с неговото извършване, може да бъде идентифициран и включен в професионалната плоскост на субекта.

Вследствие на това можем да заключим, че всяка дейност, свързана с активите на дружество, извършващо стопанска дейност, води до това икономическият субект да действа като платец на ДДС.

Заслужава да се подчертае също, че посоченият от дружеството вид дейност в Националния съдебен регистър не засяга въпроса за покриване на еднократен заем с разпоредбите за ДДС. Това обстоятелство е посочено от директора на Данъчната камара в Катовице в писмо от 5 януари 2017 г., за да се определи дали дружеството става данъкоплатец по реда на Закона за данък върху добавената стойност поради отпуснатия заем.

Обхватът на дейностите съгласно Полската класификация на дейностите, предвиден за регистрация на стопански субекти, не е обвързващ. Освен това евентуалната липса на даден код за дейност на ПКД в устава на дружеството и неговото изпълнение не означава, че предприемачът извършва незаконна дейност. В резултат на това сключването на договор за еднократен заем, дори дружеството да няма вписана услуга от този вид в Националния съдебен регистър, не обезсилва договора.

Отпускането на заем на съдружник, дори еднократен, следва да се третира като дейност, извършвана като част от дейността на дружеството, което означава, че заемът е предмет на разпоредбите на ЗДДС като извършване на услуги срещу заплащане.

Заем като услуга, която се ползва от освобождаване от ДДС

Установихме, че услугата, състояща се в предоставяне на еднократен заем, попада в обхвата на платената услуга по смисъла на ЗДДС, а самото дружество като заемодател при тези обстоятелства е данъкоплатец по ДДС.

Важно е обаче, че действителното данъчно облагане няма да се извърши, тъй като услугата за отпускане на заем се възползва от обективното освобождаване. По чл. 43 сек. 1 т. 38 от ЗДДС, необлагаемите услуги включват отпускане на заеми или парични заеми и посреднически услуги при предоставяне на заеми или парични заеми, както и управлението на заеми или парични заеми от заемодател или заемодател.

Имайте предвид, че горното освобождаване не се прилага само за професионални кредитни организации. Той обхваща всяка услуга, състояща се в отпускане на заем, поради което обхватът на освобождаването включва и еднократен заем, предоставен от компанията на партньор.

Нека добавим още, че този вид освобождаване е неограничено, така че кредитът е необлагаем, независимо от размера му.

Въпреки че услугата, състояща се от еднократни или случайни заеми, е предмет на разпоредбите за ДДС, тя се ползва от обективното освобождаване, посочено в чл. 43 сек. 1 т. 38 от ЗДДС.

Еднократен заем на база данък PCC

Договорът за заем се облага с данък PCC.

Данъкоплатец на данък PCC е кредитополучателят, който е длъжен да плати данъка в размер на 0,5% изчислен върху размера на получения заем. В 14-дневен срок от датата на сключване на договора за заем данъкоплатецът е длъжен да подаде декларация PCC-3 в съответната данъчна служба и да заплати дължимия данък.

Трябва обаче да се подчертае, че данъкът върху гражданскоправните сделки (с някои изключения) не се прилага, когато има данък върху стоките и услугите. Това се дължи на чл. 2, т. 4 от ЗЗК, където е посочено, че не подлежат на облагане с данък гражданскоправни сделки, различни от дружествения договор и неговите изменения:

  1. доколкото са обложени с данък върху добавената стойност;

  2. ако поне една от страните е освободена от данък върху стоки и услуги за тази дейност, с изключение на:

    1. договори за покупко-продажба, чийто предмет е недвижим имот или част от него, или право на постоянно ползване, право на кооперативна собственост върху помещенията, право на еднофамилна къща в жилищна кооперация или право на паркинг място в гараж за няколко коли или участие в тези права,

    2. договори за продажба на дялове и акции в търговски дружества.

С оглед на горното, ако дадена дейност се облага с данък от страна на кредитора или е освободена (при изключенията, описани по-горе), кредитополучателят не подлежи на данък върху PCC.

Нека отбележим, че що се отнася до договора за заем, изключвайки го от облагане, няма значение какъв е статутът на страните по договора по отношение на данъка върху добавената стойност. За изключването ще говорим, когато една от страните е освободена от данък върху стоки и услуги поради извършване на тази специфична дейност.

Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Пример 1.

Частно дружество с ограничена отговорност. оперираща в областта на транспортните услуги е отпуснала еднократен заем на един от акционерите. При това положение ще се ползва от освобождаването от ДДС по чл. 43 сек. 1, т. 38 от ЗДДС, като акционерът няма да плаща данък PCC по реда на чл. 2 т. 4 от ЗКД. В резултат на това договорът за заем ще бъде данъчно неутрален и за двете страни.

Поради факта, че заемодателят като част от еднократен заем е предмет на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност, заемът от гледна точка на кредитополучателя ще бъде освободен от облагане с данък върху гражданскоправните сделки.

В обобщение, договорът за еднократен заем, сключен между дружеството и неговия акционер, е допустим и правно действащ. Нека отбележим, че както по отношение на ДДС, така и по отношение на PCC, този вид транзакция е неутрална както за кредитора, така и за кредитополучателя.