Как да резервирате бонуси и награди за служители в KPiR?

Обслужване На Услуги

Предприемачите, които водят данъчна книга за приходите и разходите, често са и работодатели. Те наемат както служители на пълен работен ден, така и на основание гражданскоправни договори. Кога и как да резервирате заплати, бонуси и награди за служители в KPiR? Зависи основно от вида на сключения договор.

Заплати, бонуси и награди за служителите в KPiR

Когато говорим за служители, обикновено имаме предвид всички служители, независимо от вида на сключения договор. Въпреки това, съгласно чл. 2 от КТ работник или служител е лице, наето на работа въз основа на трудов договор, назначаване, избор, назначаване или кооперативен трудов договор. Доходите по трудово правоотношение са съгласно чл. 12 от ЗДДФЛ, всички видове парични плащания и паричната стойност на обезщетенията в натура или техните еквиваленти, независимо от източника на финансиране на тези плащания и обезщетения, по-специално:

  • основни заплати,

  • заплащане за извънреден труд,

  • различни видове добавки,

  • награди,

  • еквиваленти за неизползван отпуск,

  • всички останали суми, независимо дали са били предварително определени или не.

Отчитането на базата на ведомости за заплати заедно с възможни бонуси и награди за служители на пълен работен ден се извършва в зависимост от датата на тяхното плащане или оставянето им на разположение на служителя. Къде е извършено плащането:

  • до 15-о число на следващия месец - записването се извършва в последния ден на месеца, за който се отнася възнаграждението,

  • на по-късна дата - стойността на възнаграждението се признава към датата на действителното плащане.

И в двата случая брутният размер на възнаграждението (т.е. с осигурителните вноски, начислени от страна на служителя и здравноосигурителната вноска) се включва в колона 12 на KPiR - възнаграждение в брой и в натура.

Отчитането на вноските по ZUS, начислени от работодателя, е различно (останалата част от социалните вноски и Фонда по труда и Фонда за гарантирани обезщетения на наети лица). Това е така, защото те влизат в колона 13 от KPiR - други разходи. Обаче датата на тяхното командироване обикновено се пада на датата на плащане на осигурителните вноски, с едно изключение. Ако трудовото възнаграждение е изплатено (или предоставено на служителя) през същия месец, за който се отнася, и вноските по ZUS се изплащат до 15-о число на следващия месец - по изключение, записването се извършва в последния ден на месец, за който се отнася възнаграждението.

чл.2 сек. 6бб от ЗДДФЛ

Вноски за вземания (...), посочени в Закона от 13 октомври 1998 г. за социалноосигурителната система (...), в частта, финансирана от платеца на вноските, вноските във Фонда по труда и Фонда за гарантирани обезщетения на наети лица (. ..) са данъчно признати разходи през месеца, за който се дължат вземанията, при условие че вноските са внесени:

1) за плащания, направени или предоставени в месеца, за който са дължими - в рамките на срока, произтичащ от отделни наредби.

Пример 1.

На 10 май 2016 г. предприемачът извършил плащания по трудови договори с падеж за април 2016 г. Вноските по ZUS са платени на 14 юни 2016 г. В този случай резервацията ще бъде както следва:

  • брутните заплати ще отидат в разходите за април 2016 г., който е месецът, за който всъщност се отнасят,

  • Вноските по ZUS, финансирани от работодателя, ще бъдат допустими за фирмени разходи на 14 юни, т.е. когато са действително изплатени.

Пример 2.

На 29 април 2016 г. предприемачът извърши изплащане на дължимите за април заплати на пълен работен ден. Вноските по ZUS са изплатени на 15 май 2016 г. Признаването на разходите ще бъде както следва:

  • брутните заплати ще бъдат включени в разходите за април,

  • Вноските на ZUS също ще отидат в разходите за април.

Бонусите и наградите за служителите в KPiR се признават по същия начин като базовите заплати. Трябва да се отбележи само едно изключение, което е описано в чл. 23 сек. 1 точка 37 от ЗДДФЛ. По своето съдържание разходите не включват вноски за социално осигуряване, фонд по труда и други фондове със специално предназначение, създадени въз основа на отделни актове - от награди и бонуси, изплатени в брой или ценни книжа от доходи след облагане с данък върху доходите. Такъв е случаят, когато бонусът се изплаща директно от нетния доход, който остава след облагане с данъци. Този въпрос най-често засяга дружества, работещи въз основа на ЗДДФЛ (идентична разпоредба има и в ЗДДФЛ) и е бил предмет на спорове.

Изключването от разходите за гореспоменатите вноски ZUS за награди и бонуси се отнася за плащания от генерирания доход след приспадане на всички данъци и такси в полза на Държавната хазна, одобрени от редовното общо събрание на акционерите (в sp.z oo) или редовно общо събрание на акционерите (в SA). Имаше обаче известно съмнение дали бонусите и наградите биха могли да представляват данъчни разходи в такъв случай. На 1 февруари 2016 г. Върховният административен съд в състав 7 съдии, потвърден в постановлението с изх. II FPS 5/15, че бонусите и бонусите, изплащани на служителите от доходи след корпоративен данък върху печалбата, могат да представляват данъчно приспаднати разходи, включително данък, в месеца на тяхното плащане.

Плащания за изпълнители в KPiR

Командироването е малко по-различно при плащания за лица, наети по гражданскоправни договори (комисионна или специфична работа). Брутното възнаграждение винаги се записва в разходите на датата на неговото плащане. Срокът на договора няма значение.

Аналогично е и с вноските по ZUS в частта, финансирана от платеца, които се включват в разходите само към датата на реалното им плащане към ZUS. Тук, тъй като чл. 23 сек. 1 т. 55а от ЗДДФЛ, което не оставя друга възможност.

Чл.23 сек. 1 т. 55а от ЗДДФЛ

Разходите за невнесени вноски към осигурителната институция (...), посочени в Закона от 13 октомври 1998 г. за социалноосигурителната система, в частта, финансирана от платеца на вноски, не се считат за данъчно признати разходи.

Следователно заплатите, бонусите и наградите за служителите в KPiR обикновено се записват едновременно - на базата на изготвена ведомост или сметки за гражданскоправни договори. От друга страна, признаването на вноските по ZUS, финансирани от предприемача в разходите, зависи от няколко фактора, като вида на договора, датата на плащане на възнаграждението и датата на плащане на вноските към ZUS.