Как да получа сертификат за ДДС-25?

Обслужване На Услуги

Данъкоплатец, който притежава превозно средство, внесено от друга държава-членка на Европейския съюз, трябва, за да се регистрира, да представи в службата подходящ документ, потвърждаващ плащането на данъка върху стоките и услугите или липсата на задължение за плащане на този данък за превоз на средство. на транспорт от чужбина. Този въпрос е уреден от разпоредбите на ЗДДС, чл. 105.

Кога е задължението и кога уволнението?

Задължението за плащане на ДДС върху превозни средства, закупени извън страната в рамките на Европейския съюз, възниква, когато данъкоплатецът извърши вътреобщностно придобиване на стоки. При регистрация на дадено МПС трябва да се представи удостоверение за плащане на данъка върху стоките и услугите, което може да се получи чрез подаване на заявление за вътреобщностно придобиване на транспортно средство: ДДС-23.

Заявлението за ДДС-24 се подава от лица, кандидатстващи за издаване на удостоверение за ДДС-25, което потвърждава, че няма задължение за плащане на ДДС при внос на транспортно средство от друга държава членка, предназначено за движение на територията на Република Полша. Това задължение се отнася за физически лица и стопански субекти, които са внесли употребявано превозно средство от държавите-членки на Европейската общност, като в същото време тази сделка не е вътреобщностно придобиване на стоки. По-специално, това задължение се налага във връзка с:

- физически лица, които не извършват стопанска дейност,

- субекти, извършващи стопанска дейност, ползващи се от освобождаване от данък върху стоки и услуги,

- активни данъкоплатци по ДДС в Полша само ако е настъпило едно от следните обстоятелства с тях:

  • превозното средство е закупено от физическо лице без стопанска дейност в съответната държава членка,
  • превозното средство е закупено от икономически субект, който не е данъкоплатец на ДДС в дадена държава членка,
  • продажбата на МПС е била обложена с данък върху добавената стойност в дадена държава членка на базата на т.нар марж,
  • превозното средство е закупено за цели, различни от тези, свързани с извършваната стопанска дейност.

ЗАБЕЛЕЖКА: Лицето, което внася използваното транспортно средство като посредник при покупката му, не е задължено да получава такъв сертификат, тъй като не е собственик на МПС. Това задължение е на крайния собственик на правото на ползване на автомобила.

Покупката на транспортно средство в друга държава-членка на ЕС не може да се счита за вътреобщностна сделка в една от следните ситуации:

  • купувачът или продавачът не са платци на ДДС или данък върху добавената стойност,
  • покупката на стоки ще се извършва в маржин системата като употребявани стоки.

Какви документи трябва да бъдат приложени към формуляра ДДС-24?

  • документи, потвърждаващи покупката на автомобила: договор за покупка, сметка или фактура,
  • други документи, които ясно показват, че в даден случай няма вътреобщностно придобиване на стоки, напр. карта за превозно средство, свидетелство за регистрация или други документи, потвърждаващи факта, че автомобилът се използва и документ за дерегистрация/дерегистрация на транспортното средство от записите на държавата-членка, в която е закупен,
  • технически преглед с документ за самоличност на превозно средство, регистрирано за първи път в чужбина (и двата документа се издават от пункт за преглед на МПС),
  • превод на горното документи на полски език, съставени от заклет преводач,
  • в случай на лек автомобил, доказателство за плащане на акциз на територията на страната,
  • доказателство за плащане на дължимия гербов данък в размер на 160 PLN.

Правилно попълнено заявление, заедно с пълен комплект приложения, трябва да се подаде в службата, компетентна по мястото на облагаемата продажба. В случай на закупуване на транспортно средство, това ще бъде мястото, където е извършено неговото изпращане или транспорт. Данъкоплатецът може да предаде заявлението лично, по пощата или по електронен път (повече информация по този въпрос на: http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje). Въпреки това, не забравяйте да имате фотокопия с оригиналните приложения, когато подавате декларацията.

Решение на данъчната служба

Заявлението подлежи на проверка по съдържание, като в случай на неизпълнение на законовите изисквания ръководителят на данъчната служба отказва да издаде удостоверението под формата на решение. Решението за отказ за издаване на формуляр ДДС-25 подлежи на жалба до Директора на Данъчната камара, подадена чрез органа в 7-дневен срок от датата на връчване на решението. Жалбата трябва да съдържа обвинения срещу решението, да посочи същността и обхвата на искането, предмет на жалбата, и да посочи доказателства, обосноваващи искането.

Удостоверението може да бъде получено само от упълномощено лице или упълномощено от данъкоплатеца при представяне на лична карта. Заявителят има право да получи това удостоверение без ненужно забавяне, но службата разполага с не повече от 7 дни, за да издаде решение от датата на приемане на заявлението за разглеждане.