Как да определим трудовия статус за PPK?

Обслужване

Капиталовите планове на служителите - разговорно и накратко наричани PPK - е обща, доброволна, частна систематична спестовна програма, чиято цел е да задоволи финансовите нужди на хора над 60 години. Служител, докладван в PPK, автоматично или по свое искане извършва плащания към въпросната програма в съответствие с правилата, посочени в закона. Вноските в PPK на служителя се правят и от работодателя и от самата държава. Въпреки това, преди служителят да може активно да работи по спестовната програма, неговият работодател е длъжен да провери текущия статус на заетост в компанията, за да определи датата на присъединяване към PPK. Как се определя трудовият статус на PPK? Отговаряме в статията!

Кой е длъжен да прилага PPK?

Съгласно разпоредбите на Закона за PPK, задължението за прилагане на PPK се отнася за предприятия, в които работят служители и други задължителни лица, регистрирани за пенсионно осигуряване и инвалидност в ZUS.

Работодателите включват:

  • работодателят по чл. 3 от Кодекса на труда;
  • издател;
  • земеделски производствени кооперации или кооперации на земеделски кръгове;
  • директори;
  • лица, в които работи надзорният съвет.

Има обаче някои изключения от горното правило. Следните са основно освободени от задължението за прилагане на PPK:

  • микропредприемачи, ако всички техни заети лица подадат на работодателя декларация за напускане на плащания към PPK;
  • наемащи лица, които са и физически лица, които наемат - до степен, която не е свързана с извършваната дейност на това лице - физическо лице, до степен, която не е свързана с икономическата дейност на това лице;
  • предприемачи, които са приложили Програма за пенсиониране на служителите в своята компания (т.нар. „ЛПС“, подробности са описани в чл. 133, ал. 1 от Закона за PPK).

От гледна точка на ЗПК, микропредприемач е този, който е изпълнил съвместно следните условия в поне една година от последните две години:

  • заети средно по-малко от 10 служители годишно и
  • постигна годишен нетен оборот от продажба на стоки, продукти и услуги, както и от финансови операции, ненадвишаващ равностойността на PLN на 2 милиона евро или общите активи на баланса, изготвен в края на една от тези години, не надвишават PLN еквивалент на 2 милиона евро.

PPK задължение - срокове

Задължителните срокове за прилагане на ЗПК не са еднакви за всички предприемачи. Целта на разграничаването на сроковете за внедряване на PPK в компаниите беше да се улесни подготовката на предприемачите за този многоетапен процес. Датата, от която работодателят е длъжен да въведе PPK зависи от трудовия статус на неговата компания.

 

Дата на въвеждане на PPK в компанията

Статус на заетостта

1 юли 2019 г

ако към 31 декември 2018 г. във фирмата работят най-малко 250 души

1 януари 2020 г

ако компанията е наела най-малко 50 души към 30 юни 2019 г

1 юли 2020 г

ако към 31 декември 2019 г. във фирмата работят най-малко 20 души

1 януари 2021 г

всички други компании, включително субекти, принадлежащи към сектора на публичните финанси, независимо от нивото на заетост в тези звена

 

Трудов статус към PPK

За да определи трудовия статус във фирмата, работодателят първо трябва да провери кои от хората, работещи в неговата компания, отговарят на определението за заето лице в контекста на Закона за PPK.

чл.2 от Закона за капиталовите планове на служителите

„Точка 1. Термините, използвани в закона, имат следните значения:

точка 18) заети лица:

  1. служители по чл. 2 от Закона от 26 юни 1974 г. - Кодекс на труда (Списание от 2019 г., т. 1040, 1043 и 1495), с изключение на служителите на минни отпуски и отпуски за служители на завода за механична обработка на въглища по чл. . 11б от Закона от 7 септември 2007 г. за функционирането на въгледобивната промишленост (Законодателен вестник от 2019 г., т. 1821), и подрастващите по смисъла на чл. 190 § 1 от Закона от 26 юни 1974 г. - Кодекс на труда;
  2. физически лица, извършващи извънреден труд на възраст над 18 години, посочени в подзаконовите нормативни актове, издадени на основание чл. 303 § 1 от Закона от 26 юни 1974 г. - Кодекса на труда;
  3. членове на земеделски производствени кооперации или кооперации на земеделски кръгове, посочени в чл. 138 и чл. 180 от Закона от 16 септември 1982 г. - Кооперативно право (Законодателен вестник от 2020 г., т. 275, 568, 695 и 875);
  4. физически лица на възраст над 18 години, извършващи работа въз основа на агентски договор или договор за мандат или друг договор за предоставяне на услуги, на които съгласно чл. 750 от Закона от 23 април 1964 г. - Граждански кодекс, се прилагат разпоредбите на реда;
  5. членовете на надзорните съвети, получаващи възнаграждение за изпълнение на тези функции;
  6. лица, посочени в буква а) a-d които са в родителски отпуск или получават помощ за майчинство или надбавка в размер на надбавката за майчинство

- задължително подлежи на пенсионно осигуряване и осигуряване за инвалидност в Република Полша, по смисъла на Закона от 13 октомври 1998 г. за системата за социално осигуряване (Законодателен вестник от 2020 г., точки 266, 321, 568, 695 и 875)”.

Съгласно разпоредбите на горния закон, трудовият статут за PPK се прилага за всички служители, които подлежат на социалноосигурителни, пенсионни и осигурителни задължения. Трябва да се подчертае, че тук става дума за лица, покрити от посочените застраховки задължително, а не доброволно. Само пълнолетни служители могат да бъдат докладвани на PPK.

Заетостта в PPK трябва да включва както служители до 55-годишна възраст, така и тези, които вече са надхвърлили тази възрастова граница. Фактът, че хората над 55 години не са автоматично обхванати от задължението за PPK, не оказва влияние върху метода за изчисляване на заетостта от предприемача.

Също така е важно да не се назначават двойно хора, които си сътрудничат с даден предприемач на базата на повече от едно застрахователно право.

Трудов статус към PPK - изключителни случаи

В трудовия статут се включват и служители в неплатен отпуск, ако са постигнали вноски от осигуряване за осигурителен стаж и инвалидност в месеца на определяне на този статут.

В съответствие с разпоредбите на Закона за PPK, само пълнолетни могат да се включат в тази програма. Следователно младите служители не трябва да се вземат предвид при изчисляване на заетостта в предприятието. Изключение прави ситуацията, когато непълнолетен става пълнолетен по време на стажа – тогава той следва да бъде включен при определяне на трудовия статут.

Задълженията, свързани с прилагането на PPK във фирмите, са многобройни и изискват от предприемачите да познават нормативната уредба. Правилното определяне на нивото на заетост в компанията е от решаващо значение в контекста на прилагането на PPK, следователно си струва да се запознаете задълбочено с допусканията на програмата за целите на правилното уреждане на служителите. Имаш ли въпрос? Попитайте нашия експерт! Ежедневни онлайн съвети! Задай въпрос ОТБОР
wFirma.pl