Как да обложим продажбата на лек автомобил от 1 април 2014 г.?

Обслужване На Услуги

1 април 2014 г. беше изключително важен за всички данъкоплатци по ДДС, тъй като въвежда редица промени в областта на приспадането на данък върху превозните средства, включително данък върху леките автомобили. Както знаете, това не са първите модификации на ДДС тази година, така че данъкоплатците трябва да положат много усилия, за да ги разберат. Промените ще се отнасят наред с други въпроси, свързани с уреждането на продажбата на лек автомобил.

Продажба на леки автомобили до 31 декември 2013г.

Някои данъкоплатци биха могли да се възползват от освобождаването от ДДС за продажба на леки автомобили до края на декември 2013 г. Това право е предоставено с два нормативни акта – ЗДДС и Наредба на министъра на финансите за прилагане на някои разпоредби от ЗДДС. Всеки от тях повдигна малко различни въпроси.

Разпоредбите, съдържащи се директно в ЗДДС (чл. 43, ал. 1, ал. 2), посочват, че освобождаването от ДДС може да се прилага за доставка на стоки втора употреба (т.е. такива, чиято продължителност на употреба във фирмата е била най-малко шест месеца), ако продавачът не е имал право на приспадане на входящ ДДС.

От друга страна, ал. 13 сек. 1, точка 5 от наредбата дава право на освобождаване за доставка на леки автомобили и други моторни превозни средства, за чиято покупка данъкоплатецът има право да приспадне 50% или 60% от сумата на данъка - но не повече от PLN 5000 или 6000 PLN съответно. Освен частичното данъчно приспадане обаче, автомобилът трябваше да отговаря на определението за употребявана стока – полезният му живот не може да бъде по-малък от шест месеца от датата на придобиване на правото да се разпорежда с него като собственик.

Продажби на леки автомобили от януари до март 2014г

В периода от януари до март 2014 г. към освобождаването са приложими и два нормативни акта - измененият ЗДДС и наредбата за освобождаването от ДДС.

Както е посочено в чл. 43 сек. 1, т. 2 от Закона, освобождаването от ДДС при продажба на МПС е възможно само ако данъкоплатецът е изпълнил две условия:

  • превозното средство е използвано само за освободени от данъци дейности;
  • поради придобиването, вноса или производството му данъкоплатецът не е имал право да намалява размера на дължимия данък с размера на данъка по внесените данни.

Важно е, че данъкоплатецът трябваше да изпълни и двете условия (едновременно), за да се възползва от освобождаването. На практика тази привилегия е била достъпна само за данъкоплатци, които са се възползвали от освобождаване от ДДС.

Въпреки това, както следва от ал. 3 сек. 1, точка 20 от Наредбата за освобождаване от ДДС от 20 декември 2013 г., продажбата на леки автомобили, за покупката на които данъкоплатецът е имал право на частично данъчно приспадане от 50% или 60%, но не повече от 5000 или 6000 PLN, е освободен. До края на 2013 г. следва да се отбележи, че от януари 2014 г. дефиницията за употребявани стоки вече не се прилага - т.е. условието за ползване на автомобил поне шест месеца не засяга задължението за облагане с данък при продажбата на лек автомобил.

Продажба на лек автомобил след 01.04.2014г

Правото на освобождаване от ДДС при продажба на леки автомобили от субект, който е имал право на частично данъчно приспадане от 1 април 2014 г., губи действието си. Тъй като пар. 3 сек. 1 точка 20 от Регламента за освобождаване е отменен.

Във връзка с гореизложеното, продажбата на лек автомобил, при покупката на който купувачът е имал право на частично приспадане на ДДС, следва да се облага с основна ставка от 23% ДДС.

Важно е, че чл. 43 сек. 1 т. от ЗДДС, който е в сила от януари 2014 г. и дава право да бъде освободен, когато автомобилът е използван само в дейности, освободени от ДДС и не е удържан данък при покупката му.

Когато продавате лек автомобил, не забравяйте да коригирате входящия ДДС, когато продажбата се извърши в рамките на 60 месеца от покупката (или 12 месеца, ако стойността на автомобила не надвишава 15 000 PLN). До края на март 2014 г., когато данъкоплатецът се възползва от освобождаване от ДДС при продажба на превозно средство (автомобил, за който е имал право на частично данъчно приспадане от 60%, не повече от 6000 PLN), е необходимо да се направи задължителен отрицателен корекция. Въпреки това, след влизането в сила на новите разпоредби на закона и изменението на наредбата за освобождаване от ДДС, в някои случаи това може да бъде положителна корекция (важи за автомобили, закупени след 1 април 2014 г. с 50% приспадане), т.е. позволява да се възстанови данъкът, който не е приспаднат при покупка, поради факта, че продажбата вече би трябвало да се облага със ставка от 23%.