Как да възстановите натрупаните средства по ДДС сметката? Добре е да се знае!

Обслужване На Услуги

Механизмът за разделно плащане, въведен през ноември 2019 г., известен още като разделно плащане, доведе до необходимостта от извършване на превод за стоки или услуги, разделен в сметката на предприемача в нетния размер и в сметката по ДДС в размер на ДДС. Докато при управлението на парите от сетълмент сметката на предприемача няма проблем, възниква въпросът как да се възстановят натрупаните средства по ДДС сметката. Обясняваме в статията.

Какво е разделно плащане?

При модела на разделно плащане купувачът плаща фактурата с един превод, но сумата отива в двете банкови сметки на продавача - сетълмент и специална сметка по ДДС. От 1 ноември 2019 г. задължителното разделно плащане настъпва при съвместно изпълнение на три условия:

  • поне една позиция от фактурата е посочена в приложение 15 към ЗДДС (отнася се, наред с другото, за доставка на стоки и предоставяне на услуги, за които се е прилагало обратното таксуване преди 1 ноември 2019 г.);

  • брутната стойност на продажбите е най-малко 15 000 PLN;

  • продажбата се извършва между данъкоплатци - B2B (независимо дали купувачът е активен или освободен от ДДС данъкоплатец).

Някои предприемачи - поради спецификата на дейността си - в представения JPK_V7 показват излишък на данък по входа (при покупка) над дължимия данък (върху продажбите). Освен това въвеждането на механизма за разделно плащане доведе до това, че предприемачите са „замразили“ средства по сметките си по ДДС. Тогава данъкоплатецът има две възможности да възстанови натрупаните средства по сметката по ДДС: да разпредели натрупаните пари за цели, строго определени в закона, или да подаде молба за връщането им. Съгласно чл. 108b параграф.3 от ЗДДС, за да освободи средства от сметката по ДДС, предприемачът трябва да подаде заявление до началника на данъчната служба, който разполага с 60 дни да го обработи. Важно е, че предприемач, който не е активен платец на ДДС (т.е. без ДДС), може също да подаде заявление за връщане на средства, натрупани по ДДС сметка.

Какви задължения могат да бъдат платени със средства от сметката по ДДС?

Данъкоплатецът от сметката по ДДС може да заплати:

  • ДДС, дължим на данъчната служба, произтичащ от представени JPK_V7 (вкл. ДДС при внос на стоки);

  • осигурителни вноски - ЗУС;

  • CIT и PIT, произтичащи от годишни доходи и аванси;

  • акциз и авансово плащане на акциз;

  • мита;

  • допълнителни данъчни задължения;

  • изходен ДДС върху моторно гориво вътреобщностен разход на гориво;

  • лихва за забава на данъчни задължения;

  • възстановяване на сумата на ДДС поради корекция на фактурата чрез съобщение за превод.

Освен това е възможно плащане на текущи фактури със средства от сметката по ДДС, но само до размера на ДДС по фактурата за покупка.

Пример 1.

Г-н Камил има 5000 злоти в сметката по ДДС. Може ли с тези средства предприемачът да плаща вноски по ZUS за текущия месец?

Да, няма противопоказания за плащане на ZUS вноски със средства от сметката по ДДС. За плащане на вноски по ZUS не трябва да се използва методът на разделно плащане, а обикновен превод. Пример 2.

Агата има разходна фактура за сумата от 1230 PLN бруто (нетно 1000 PLN, ДДС 230 PLN), но тя има 100 PLN по ДДС сметката. Може ли да плати задължението със средства от сметката по ДДС?

Да, обаче плащането на задължението към доставчика от сметката по ДДС може да стане в сумата, която данъкоплатеца е натрупал по сметката. Това означава, че предприемачът може да плати задължението в размер на средствата, държани по сметката по ДДС, в този случай 100 PLN, а останалата част, т.е. 123 PLN (230 - 100), може да бъде платена от сметката за сетълмент.

Как да възстановите натрупаните средства по ДДС сметката?

Когато по ДДС сметката на данъкоплатеца се натрупа определена сума, той има право да подаде писмено искане за превод на натрупани по ДДС средства по банковата му сметка, водена за стопански цели. чл.108б от ЗДДС:

1. По искане на данъкоплатеца ръководителят на данъчната служба с решение издава съгласие за прехвърляне на събраните средства по посочената от данъкоплатеца сметка по ДДС по посочената от данъкоплатеца банкова сметка или сметка в кооперативния спестовно-кредитен съюз, за ​​който се води сметката по ДДС. (...)

2. В заявлението данъкоплатецът посочва размера на натрупаните средства по ДДС сметката, които трябва да бъдат преведени.

3. Ръководителят на данъчната служба се произнася с решение в 60-дневен срок от датата на получаване на заявлението. В решението ръководителят на данъчната служба посочва размера на средствата, които трябва да бъдат преведени.

4. Ръководителят на данъчната служба предоставя информация за решението по ал. 1, банкови или кооперативни спестовно-кредитни, които водят посочената в заявлението ДДС сметка. Информацията съдържа данните, необходими за изпълнение на поръчката, включително:

1) номерът на ДДС сметката по ал. 1;
2) номера на банковата сметка или сметката в кооперативния спестовно-кредитен фонд по ал. 1;
3) размерът на средствата по ал. 3". Това означава, че преводът може да се извърши само по искане на данъкоплатеца, в което следва да бъде посочен размерът на възстановяването. Струва си да се добави, че в акта не е посочен срокът за подаване на заявление. Поради това се приема, че данъкоплатецът може по всяко време да „освободи” натрупаните там средства, като подаде заявление по този въпрос до компетентния ръководител на данъчната служба. След получаване на заявлението, с решение до 60 дни, управителят се съгласява с друго използване на средствата и посочва крайния им размер. Информация за решението се предоставя на банката или кооперативния спестовно-кредитен съюз, които водят посочената в заявлението ДДС сметка. Шаблонът на заявлението за връщане на натрупани средства по ДДС сметката е включен в статията: Заявление за превод на средства, натрупани по ДДС сметката – безплатен шаблон с преглед.

Може ли офисът да откаже да върне средства?

Решението на ръководителя на данъчната служба за прехвърляне на средства, натрупани по сметката по ДДС към свързаната с нея сметка, може да бъде отказано, ако:

1. има основателна загриженост, че данъчното задължение, дължимо на данъка, няма да бъде изпълнено, особено когато данъкоплатецът не плаща трайно дължимите задължения по този данък или извършва дейности, състоящи се в продажба на имущество, които могат да възпрепятстват или възпрепятстват изпълнението , или

2. в хода на данъчно производство срещу данъкоплатеца в областта на данъка има основателен страх от определяне на данъчните просрочени задължения или установяване на допълнително данъчно задължение в данъка, или

3. проверка на легитимността на подаденото от данъкоплатеца заявление показва, че съществува основателен страх от данъчни просрочени задължения в данъка. Започнете безплатен 30-дневен пробен период без прикачени условия!

Издаване на фактура с анотация „механизъм за разделно плащане“ в системата wFirma.pl

За да издадете фактура с ДДС в механизма за разделно плащане, отидете на раздел ПРИХОДИ »ПРАЛБА» ИЗЛОЖБА »ФАКТУРА, където, след като попълните необходимите данни, трябва да въведете сумата на транзакцията, правилната ставка на ДДС и да въведете GTU кода, когато предметът на продажба е подложена на задължително маркиране.

След това отидете в подраздел СЧЕТОВОДСТВО и в полето СЧЕТОВОДНА СХЕМА изберете опцията РАЗДЕЛЕНО ПЛАЩАНЕ или СТРОИТЕЛНИ УСЛУГИ - СПЕЦИАЛЕН СЛУЧАЙ, в зависимост от това какъв е предметът на сделката.

Използването на такава счетоводна схема - и когато стойността на транзакцията надвишава 15 000 PLN бруто - автоматично ще покаже анотацията "механизъм за разделно плащане" под таблицата на разпечатката на фактурата.

След запазване фактурата ще бъде осчетоводена в KPiR в колона 7. - Продажби на стоки и услуги или Регистър за приходи (в случай на еднократна сума) и с активен данъкоплатец по ДДС ще бъдат вписани в регистъра по ДДС продажби. В структурата JPK_V7 фактурата ще бъде показана като "MPP".